Hubic Drive [x86, ARMv7/TS-x31] 2.1.0.1

Your Hubic Space in your File System (compatible RTRR)

1. Silas Mariusz
    hubic-home.
    Moje życie, moje dane, mój hubiC

hubic-home.

Masz dostęp do dokumentów wszędzie, na każdym urządzeniu
    Przechowuj swoje pliki w ramach osobistej i bezpiecznej przestrzeni. Samodzielnie wgrywaj dokumenty na swoje konto online lub skorzystaj z aplikacji hubiC.

Zapisuj i udostępniaj swoje pliki w ramach bezpiecznej infrastruktury
    Możesz w prosty sposób udostępniać swoje pliki wybranym osobom. Każdy plik jest kopiowany 3 razy w 3 lokalizacjach w Europie.

Zwolnij przestrzeń na swoim komputerze, tablecie i telefonie
    Zmniejsz wykorzystanie pamięci swoich urządzeń nie korzystając z dysków zewnętrznych. Archiwizuj na koncie hubiC pliki, które rzadko sprawdzasz.

hubic-browser-portable.

[Install steps]
    1. Once Application installed and you Hubic account correctly setup log in SSH on your NAS and execute:
      Kod (Bash):
      1. /opt/HubicFS/hubic_token -k
      and follow instructions, open my HubicFS WebUI and copy & paste the informations (replace the following lines below):
      Kod (Text):
      1.         client_id=[Hubic client id for the registered application]
      2.         client_secret=[Hubic client secret for the registered application]
      3.         refresh_token=[A refresh token you got from the script]
    2. Stop and restart QPKG, it is done

3. Create a share within QTS called HubicDrive
      your Hubic is now accessible within your share directory (HubicDrive), you can now use RTRR to backup your file.

[Known issues]

• temp files are not automaicaaly removed (i put a script to clean directory on each Start) (issue 89)
    • HubicDrive not set in 777 as a default share hubicfuse limitation even if i use force umask
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Odrzuć powiadomienie.