Pomoc Awaria - brak dostępu do danych

Tomek_Zaw

Passing Basics
Beginner
2 Marzec 2009
24
3
3
42
Warszawa
QNAP
TS-109/209 Pro II
Ethernet
1 GbE
Witam
Mam nadzieję, że piszę w dobrym dziale i jeżeli jest inaczej proszę o przeniesienie mojego postu.
Co prawda przeczytałem regulamin zamieszczania nowych postów, ale ten dział wydał mi się najbardziej odpowiedni.

Sprzęt którego używam:
- QNAP TS-209 Pro II
- Seagate Barracuda GT 7200.11 1TB

Konfiguracja:
- jeden dysk
- QNAP używany głównie jako dysk sieciowy
- niestety wrzuciłem też tam trochę plików, których nie mam kopii ;-(

Opis problemu:
W pewnym momencie przestałem widzieć dysk sieciowy zmapowany na komputerach. Na samym QNAP'ie w tym momencie zaczęła mi migać dioda "Status" ["i" w kółku] na zielono/czerwono. Jednocześnie każdy inny sposób dostania się do danych stał się nie możliwy.

Podjęte działania:
Po zapoznaniu się z artykułem pod linkiem: Diagnoza i serwis dyskw sieciowych QNAP moje działa wyglądały następująco:
- instalacja QFinder'a, po czym wynikiem był brak wykrycia użądzenia
- wyjęcie dysku [slot 1], QFinder znalazł urządzenie
- moja diagnoza zatrzymała się na pkt. 3, czyli:
"3. Jeżeli po uruchomieniu bez dysków QNAP Finder widzi serwer oznacza to, że uszkodzone są dyski lub zasilacz serwera. Zeby to zweryfikować należy uruchomić serwer z dyskami z innym zasilaczem. Pamiętajcie tylko, żeby napięcie, polaryzacja i wydajność prądową nie była inna niż w oryginalnym zasilaczu. Jedyny parametr, który może być inny tj. większy niż w oryginalnym zasilaczu to wydajność prądowa (inna oznacza większa, a nie mniejsza). Wszystkie parametry znajdziecie na tabliczce znamionowej zasilacza. Jeżeli nie rozumiecie pojęć napięcia, polaryzacji i wydajności prądowej to lepiej odeślijcie urządzenie do serwisu - tam sprawdzą go za was. Gdy urządzenie z drugim zasilaczem się uruchomi to macie pewność, że zasilacz jest do wymiany. W przypadku gdy się nie uruchomi to znaczy, że należy przyjrzeć się dyskom. Albo zastępczy zasilacz, którego użyliście do testów jest zły." - cytat za: Dysk sieciowy QNAP - oficjalnie w Polsce w EPA Systemy

Z braku alternatywnego zasilacza umieściłem dysk w slocie 2 i wtedy QNAP został wykryty przez QFinder'a, niestety otrzymałem komunikat, że urządzenie nie jest skonfigurowane i nie mogłem dostać się do swoich plików.

I tutaj mam pytanie do forumowiczów.
Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją i ma jakiś pomysł na jej rozwiązanie?
Niestety nie jestem obyty z Unix'em i nie chciałbym sam próbować odzyskiwać danych, bo obawiam się wyniku ;-)
Czy macie jakieś propozycje w jaki sposób można, BEZPIECZNIE, odzyskać dane, czy pozostaje mi jedynie oddanie dysku do firmy, która specjalizuje się w takich operacjach?

Z góry dziękuję za odpowiedź i mam nadzieję, ze mój post wylądował w odpowiednim dziale.

Pozdrawiam
Tomek
 
Po kilku próbach się udało ale Ext2 uważa, że ta partycja ma 930GB pojemności i tyle samo jest zajęte, ale Explorer sądzi, że 0/0 wię chyba d..a
Ale mimo wszystko dzięki
Teraz próbuję Knoppixem, może coś się uda
 
to było na bank SeaTools pod DOS na początku testu znalazł ponad 200 błędów. Nie zostaje mi nic innego niż próbować.Witam
Na samym początku chciałbym wszystkim podziękować za rady.
Po 48 godzinach, sporej masie obaw oraz chwilach zwątpienia oraz 847 wykrytych błędach - dysk działa a pliki nie uszkodzone i w pełni dostępne :D

Jeszcze raz dziękuję ;)

Pozdrawiam
Tomek
 
...może tak, używam ich w TS-212, TS-412, TS-420, TS-421 ostatnio w TS-469L i tam nie miałem i nie mam żadnych problemów z nimi, kiedyś padł jeden w 212 ale szczęście był RAID1 i wymianom nie było problemów niestety brak doświadczenia z TS-209 ProII i na 100% nie będe w stanie pomóc przykro mi :(
tutaj QNAP - Compatibility list brak jakiejkolwiek kompatybilności z 2TB. więc sam już nie wiem, wysłałem zapytanie do serwisu oraz mojej hurtowni, zobaczymy co powiedzą.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. awaria dysków