Pomoc Dobór UPS - QNAP TS-220 i komputer

msu

Passing Basics
Beginner
29 Marzec 2014
27
1
3
37
QNAP
TS-x53
Ethernet
100 Mbps
Witam, jaki polecacie kupić ups pod qnap ts-220 oraz komputer z zasilaczem 500 W pfc silent 120 mm (procesor amd ohenom 11 x4 955), switch tp - linkSG1005d i monitor benq g2225hd. Komputer zabiera ok. 80-130 W, serwer 21 W, monitor ok 60 W. Najlepiej z polskimi gniazdami. Przeczytałem tekst: http://pclab.pl/art34610-2.html. Czy w takim wypadku potrzebny mi jest zasilacz typu on-line, czy wystarczą tańsze ?

Ewentualnie drugi ups do pokoju pod router technicolor 7200.

Czas podtrzymania - przynajmniej 15 minut.

Mam jeszcze kilka pytań:
1) Niektórzy oferują polisy na sprzęt podłączony do ups. Jak są one realizowane ? W przypadku usmażenia sprzętu dostarczam im faktury z zakupu sprzętu i oni mi zwracają kasę, za którą kupiłem ten sprzęt ?

2) Czy można podłączyć listwe antyprzepięciową/przedłużacz do upsa ? Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne ? Pytanie też, czy można zrobić w drugą stroną -> podłączyć ups do listwy/przedłużacza ?

3) Jak często będę musiał wymieniać akumulatory i z jakimi kosztami będę musiał się liczyć ?
 
Zaczne od konca:

3. Zalezy od producenta - spotkalem sie od 1 do 3 lat, dla firm nawet na 5 - wszystko zalezy jaki kontrakt zostal podpisany, jesli np. APC ma wylacznosc to na aku daje gwarance 5 lat :) - pozniej i tak fabryka/firma kupi wymieni, zaplaci :)
Zazwyczaj sa to aku kwasowe badz zelowe, te ostatnie w zwiazku z tym, ze maja wylapywac atomy wodoru i wiazac je - maja podwyzszona zywotnosc (wszytko i tak zalezy od warunkow przechowywania/uzywania) - bodajrze na elektrodzie duuzo sie o tym pisze. Dodam jedynie, ze zywotnosc aku w upsie czy jakiegokolwiek innego siega nawet 5000-10000 cykli rozladowania w zakresie 100-95% (czyli rozladowany minimalnie), jesli juz natomiast rozladujesz go do 50% to spada zywotnosc o polowe, jesli rozladujesz aku gleboko (2%-5%) to mozesz zmiejszyc jego zywotnosc do 100 cykli ladowania, ale ponownie, zalezy to od warunkow - temp/wilgotnosc. Sadze ze na stronach producentow aku cos znajdziesz, pierwszy lepszy z brzegu (rowniez pojemnosc aku ma tez znaczenie):
awww.altestore.com_descfiles_trojan_STD_cycle_life.jpg
as27.postimg.org_chw8u2bqr_dod_battery_graph.png


Pamietaj ze w zaleznosci od UPSa masz 2 rodzaje gniazd - przeciwprzepieciowe oraz podtrzymujace, jesli listwe podlaczysz do tych 2 mozesz obciazyc jedno z gniazd poza zalecany zakres i spalisz np. bezpiecznik i nic nie podtzymasz, kupuj taki, by kazde peryferyjne urzadzenie mozna bylo bezposrednio podpiac do UPSa, oraz takiego, by zakres mocy byl wyzszy niz urzadzenia, ktore chcesz podlaczyc, bo za rok, dwa moze cos jeszcze bedziesz chcial podpiac :) - ja osobiscie bym patrzyl na taki do ktorego mozna podpiac dodatkowa "baterie" - masz juz wyprowadzone gniazdo - do ktorego mozesz podpiac np. aku z samochodu :D :D i zamiast 2-3 minut bedziesz miec 5 godzin ;) (na YT znajdziesz wiele przykladow)

2. mozesz podpinac jak chesz - uwzglednij tylko obciazenie - zalezy jaki UPS - to tak samo jak w domu pod jedno gniazdko podepniesz listwe i 5 zarowek, beda swieci, podepniesz 10 i "wyskoczy bezpiecznik" - a jak podlaczysz do 10 gniazdek po 5 zarowek, wszystkie beda sie swiecic ;)
wszystko zalezy od mocy/poboru pradu urzadzen - dobieraj z glowa.

1. szukaj u ubezpieczyciela - moze nie koniecznie u agenta (multi agenta), czytaj maczek - polisa polisie nie rowna.
 
3) Jak często będę musiał wymieniać akumulatory i z jakimi kosztami będę musiał się liczyć ?
Po utracie gwarancji - jak przestanie Ci trzymać, prosta zasada im częściej pada prąd tym szybciej zużywa aku - pi razy okno co 2-3 lata jak masz awarie prądu raz na pół roku (prędzej aku pada niz sam ups).


2) Czy można podłączyć listwe antyprzepięciową/przedłużacz do upsa ? Czy takie rozwiązanie jest akceptowalne ? Pytanie też, czy można zrobić w drugą stroną -> podłączyć ups do listwy/przedłużacza ?

UPS nigdy nie podłączasz do listwy z filtrem ani nie wpinasz takiej listwy do UPSa.
Czemu ? Bo jak wepniesz upsa przez taką listwę to UPS nie bedzie wiedział co się dzieje w sieci elektrycznej.
Czemu nie wpinać listwy z filtrem do UPSa ? Bo nie ma to sens,u bo UPS wyfiltrował co miało byc wyfiltrowane.


1) Niektórzy oferują polisy na sprzęt podłączony do ups. Jak są one realizowane ? W przypadku usmażenia sprzętu dostarczam im faktury z zakupu sprzętu i oni mi zwracają kasę, za którą kupiłem ten sprzęt ?
Czytaj warunki ubezpieczenia.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Głównie chodziło mi o jakieś propozycje konkretnych upsów. Np, czy cyberpower to dobra firma ? znalazłem:
CyberPower UPS BR850ELCD-FR 850VA zasilacz UPS (4223606408) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
zasilacz awaryjny CyberPower UPS EX850E-FR 850VA (4196238721) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
CyberPower UPS CP1300EPFCLCD SINUSOIDA LAN 780W (4238412501) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

czy może jakieś inne upsy ?

Kolejne pytanie:
Czy jeżeli ma port komunikacyjny, to informacje mogą być pobierane tylko przez 1 urządzenie (w tym wypadku na pewno serwer), czy można hubem rozdzielić na serwer i komputer ?
 
ja polecam power walker i APC (generalnie działają z QNAPami).

Czy jeżeli ma port komunikacyjny, to informacje mogą być pobierane tylko przez 1 urządzenie (w tym wypadku na pewno serwer), czy można hubem rozdzielić na serwer i komputer ?
Model z DATA PORT na USB ? To tylko jedno urządzenie może być podpięte do tego portu.
Jak chcesz wiele urządzeń żeby korzystało z UPSa i odbierało infomacje to kup UPS z LAN mangment (APC ma takie na 100% ale zdziwisz sie ceną).
 
Trochę drogo. Poza tym nie widzę, aby była jakieś ubezpieczenie podłączonego sprzętu. Generalnie chciałbym, aby w razie gdyby np. burza spaliła sprzęt dostałbym rekompensatę.

Co do gniazd IEC 320 C13 - rozumiem, że trzeba kupić dodatkowo przejściówki na polskie gniazda ? Widziałem też przedłużacz: Przedłużacz do UPS IEC320 3 GNIAZDA 1,5 m (4179791528) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Rozumiem, że można je bezpiecznie podłączać pod ups ?
 
jezu idź do elektrycznego, kup przedłużkę zwykłą (bez elektroniki) z takim kablem jak potrzebujesz oraz wtyk taki żeby pasował Ci do UPSa, obetnij wtyczkę, załóż zakuppiony wtyk, sprawdź czy nie ma zwarcia, voila.

Koszt - taniej niż chcą na allegro - frajda gratis !
 
Koniec końców musiałem zająć się czymś innym i nie miałem czasu wybrania czegoś odpowiedniego. Teraz chcę juz zakończyć tę sprawę. Jeszcze mnie nurtuje jeszcze kilka rzeczy. W zasilaczach ups część gniazdek jest podtrzymywana za pomocą akumulatora, a część nie. Czy dobieranie pod kątem mocy czynnej odnosi się do wszystkich gniazdek, czy tylko do tych z podtrzymaniem bateryjnym ? Jak wymiana wadliwych akumulatorów nie skutkuje utratą gwarancji ? Wybór zacieśniłem między power walkerami, a apc. Z ofert wnioskuję, że power walkery są tańsze i akumulatory się szybciej ładują, a apc mają data port przez LAN i "bezproblemową wymianę akumulatorów". Tylko jak jest z jakością ? Czy przy ewentualnej wymianie akumulatorów jest jakiś limit ich pojemności, czy mogę kupować np. 2x większe niż dał producent ?
 
Moc tyczy się wydajności przetwornicy a co z tego wynika "gniazd na podtrzymaniu".
Wymiana akku i utrata gwarancji - zadaj pytanie sprzedawcy/producentowi - na zdrowy rozsądek to czynność eksploatacyjna więc nie powinna psuć gwarancji.
Przy wymianie akumulatorów lepiej nie przesadzaj z pojemniejszymi - zaszyta elektronika może przeprowadzać bardziej lub mniej skomplikowaną diagnostykę akku, jak przesadzisz mogą jej wyjść bzdury ... lub sprawa prozaiczna akumulatory nie będą ładowane prawidłowym prądem. Resztę wydedukuj samodzielnie ;-p
 
rzy wymianie akumulatorów lepiej nie przesadzaj z pojemniejszymi - zaszyta elektronika może przeprowadzać bardziej lub mniej skomplikowaną diagnostykę akku, jak przesadzisz mogą jej wyjść bzdury ... lub sprawa prozaiczna akumulatory nie będą ładowane prawidłowym prądem
z doświadczenia - nie ładuje wcale (APC) albo aku puchnie.

Wymiana akku i utrata gwarancji
Jeśli tylko wymieniany aku jest dostarczony przez producenta, nie ma utraty GW. Wszystkie własne przeróbki = utrata gw.

od biedy sa jeszcze UPSy, ktore maja gniazdo by do niego podpiac kolejny Battery Pack
To chyba nie dla nas śmiertelników ... musi być drogie jak fiks..

Z ofert wnioskuję, że power walkery są tańsze i akumulatory się szybciej ładują, a apc mają data port przez LAN i "bezproblemową wymianę akumulatorów".
Power Walker jest tańszy, a co do APC ten LAN to tak potrzebny do szczęścia jak zeszłoroczny śnieg.
Co do wymiany aku - wyłącz ups, odsuń klapke, wyjmij aku, odepnij kabelki, i w ma odwrót z nowym aku, żadna filozofia.
 
od 350 euro zaczynaja sie ciekawe rozwiazania .... powiedzmy, ze na PL warunki to jakies 1200zl + ... na zachodnioeuropejskie 350 euro to tak jak 350 zeta w PL*
*(przy zalozeniu, ze 1 euro = 1 zloty, bo chleb w PL = 2 PLN, a w IRE/DE czy gdzie kolwiek 2 Euro)
 
  • Haha
Reakcje: kaktus
Są/Były modele gdzie po wymianie akku na "prawidłowy" względem parametrów, nie były ładowane gdyż zmieniła się pojemność i elektronika miała w d...e nówki. Konieczne było wykonanie kalibracji, aby UPS zechciał funkcjonować "prawidłowo" - oczywiście procedura niedostępna. Znajoma tylko autoryzowanemu serwisowi.
Dotyczy jednej w wymienionych powyżej marek ;-)
To chyba nie dla nas śmiertelników ... musi być drogie jak fiks..
pigersie nie jest tak źle ... ;-)
między nami są posiadacze takowych modeli ;-p
 
Raczej nie mam zamiaru kupować upsów za 1000+ zł. Głównie chodzi mi o podtrzymanie serwera, switcha, komputera stacjonarnego i monitora + do pokoju drugi ups na ruter i ewentualnie stary stacjonarny. Data port przez LAN głównie po to, by serwer i komputer stacjonarny wiedziały ile jeszcze pochodzi na aku. Czy da się to zrobić przez usb ?
 
W ustawieniach qnapa mam "powiadom ten nr ip, gdy wystąpi przerwa w zasilaniu". Rozumiem, że jest to ta opcja ? Czyli rozumiem, że musiałbym zainstalować to oprogramowanie, by móc odebrać te informacje od qnapa ?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Armac