Pomoc DOM (Disk-On-Module) nie wykrywany w TS-509 Pro

Sandacz

Passing Basics
Beginner
13 Maj 2014
11
2
3
29
QNAP
TS-509 Pro
Ethernet
10 Mbps
Witam
Od razu zaznaczam ze jest to moje pierwsze starcie z NAS (przepraszam za brak polskich znakow )

moze zaczne od poczatku.
pracuje w firmie zajmujacej sie naprawa pc i laptopow marek wszelakich znajdujacej sie na wyspach UK
Jakos pare dni temu znajomy zaczepil mnie i zapytal sie czy nie chce kupic tanio NASa Qnap ts-509 ale ostrzegl mnie ze moze byc cos z nim nie tak bo poprzedniemu nabywcy przestal sie bootowac, po szybkim sprawdzeniu na googlach modelu zaakceptowalem oferte bez namyslu (cena byla okazyjna ) - ryzyk fizyk zgodzilem sie bo szukalem juz od jakiegos czasu rozwiazania na backup moich zdjec i udostepniania ich w sieci.
Znajomy podrzucil go wieczorem. podlaczylem monitor i klawiature , odpalilem i pojawia sie informacja na ekranie
"reboot and select proper boot device or insert boot media into selected boot device and press a key"
ok poczytalem troche i wywnioskowalem ze moze padl DOM (apacer adm II 128MB) , tym bardziej ze kiedy postuje to nie wyswietla DOMa

ayourmacro.com_post.jpg


no to raz dwa google i kupilem KINGSPEC 8GB DOM, przyszedl dzisiaj, zamontowalem go i ciagle nic, nie wykrywa go, wiec pewnie to nie DOM albo moze Qnap nie akceptuje nic innego po Apacerem ?
mial ktos z was moze podobny przypadek ?

Z gory dzieki za pomoc.

peace
 
no to raz dwa google i kupilem KINGSPEC 8GB DOM, przyszedl dzisiaj, zamontowalem go i ciagle nic, nie wykrywa go, wiec pewnie to nie DOM albo moze Qnap nie akceptuje nic innego po Apacerem ?
A gdzie... To moja prototypowa płyta - pierwsza jaka wyszła TS-509 Pro:
apool.qnapclub.pl_temp_qnap_ts_509_silas_development_station_2.jpg

Jak się przyglądniesz DOM nie jest stojący, a kątowy - z serwera TheCus (musiałem przycinać radiator, żeby się zmieścił DOM)

POST screen:
WP_000237.jpg

I jak dobrze pamiętam, też miałem Apacer'a i padł... I jeśli dobrze kojarzę, to QNAP zmienił później dostawce DOM'ów na firmę Transcend.

Według mnie DOM, który kupiłeś jest po prostu niekompatybilny przez za dużą pojemnością. Trzeba zaznaczyć, że TS-509 Pro, to przecież ich pierwszy NAS z DOM'em na pokładzie i na platformie Intel. I pomimo tego, że pierwszy, to QNAP od zawsze miał dobrą sztamę z Intelem a ich płyty projektowane w matczynej firmie IEI (fabryce Intela) biją na głowę niskim poziomem awaryjności większość producentów mobo. Także możliwość awarii płyty, a nawet na niej chipsetów obstawiałbym na samym końcu. No chyba, że ktoś przegrzał mobo?

Poniżej zamieszczam zdjęcia moich ustawień w BIOS'ie i spróbuj je ustawić tak samo - zwłaszcza przerwania IRQ. Ale wcześniej zrób zdjęcia swoich, aby w razie czego do nich wrócić. Bo jak wspominałem moja płyta jest prototypem - co zresztą widać na różniącym się modelu w POST BIOS screenie.
WP_000239.jpg WP_000242.jpg WP_000241.jpg WP_000240.jpg WP_000243.jpgChociaż chyba nie mam racji, że jest niekompatybilny przez za dużą pojemność DOM. Bo pamiętam, że użytkownicy stawiali dysk SSD zamiast DOM'a a na nim Windowsa lub Linuxa i wymieniali procesory na Core2Duo albo i Quad.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
dzieki za szybka odpowiedz i fotki .
teraz jestem w pracy ale na lunchu skocze do chaty i zbadam przerwania i podrzuce moje ustawienia
ale chyba sa zaladowene z defaulta
moze masz racje z niekompatybilnoscia tego kingspeca bo na necie wszyscy maja albo apacera albo transcenda , co do rozmiaru hmmm to chyba nie ma znaczeni bo tu koles ladnie pokazuje jak podpiac ssd albo dysk twardy na przejscowce,
tu jest link do forum gdzie koles opisuje jak zainstalowal linuxa na 32gigowym Transcendzie.

QNAP NAS Community Forum • View topic - [QUESTION] Upgrading TS-439 DOM (Disk on Module)

mobo raczej jest dobre testowalem je softem pc check , proc i mobo przeszlo testy zero errorow,
tak ze za pare h sprawdze to przerwania i zdam raport :)

jeszcze raz dzieki.oka jestem w domu uploaduje fotki.
co zauwazylem ze bateria od biosu padla bo nie trzyma ustawien,
oka bateria zmieniona
ale ciagle to samo
btw jest opcja na tym DOM od kingspec taki maly przelacznik ale to chyba jest master/slave tak czy inaczej powinno go wykrywac?

ayourmacro.com_2.jpg
ayourmacro.com_3.jpg
ayourmacro.com_1.jpg
ayourmacro.com_4_1.jpg
ayourmacro.com_5.jpg
ayourmacro.com_6.jpg
ayourmacro.com_7.jpg


ustawilem tak samo jak mowiles, problem moze byc z tym ze to DOM innej firmy, aa wlasnie zauwazylem ze brakuje jednego pina w srodku w porcie do DOM na plycie glownej, musze to sprawdzic czy tak jest orginalnie czy moze jest port walniety.

oka spadam do pracy,

pozdrkurcze szukam tego w necie i nie moge znalesc normalnego zdjecia plyty glownej z wyraznie pokazanym portem do DOMa , i tu prosba do Silasa :) czy mozes zluknac jak jest u ciebie czy masz wszystkie piny w porcie na plycie glownej czy moze jeden w srodku brakuje ?
pozdrawiam
 
Dziś dopytywałem serwis w tej sprawie, który sprzedaje od początku QNAP'y w Polsce.
Rzeczywiście, przez 8 lat były całe _dwa_ przypadki gdzie płyta główna nie wykrywała DOM'u. :) Ale dotyczyło to serii rackowej x79 w pierwszej rewizji, do której wyszła później poprawka BIOS'u: Download - TS-x79 BIOS Update SOP

Poniżej fotki DOM'u oraz socketu na Mobo:
WP_000258.jpg WP_000259.jpg WP_000266.jpg WP_000267.jpg
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Dzieks za replay
oo widze ze nie ma jednego pina w srodku czyli wszystko jest oka z portem. hmmm to co radzisz sprobowac inny rodzaj doma np transcend 1GB ? czy walczyc z biosem ?
 
hello
zamowilem transcenda 4GB powienien byc w nastepnym tygodniu wiec odezwe sie jak bedzie u mnie w lapach, oby to nie byla plyta ehh,,
pozdro
udanego weekendu.
 
wczoraj przyszedl i zalamka.
ehhh dalem ciala zamowilem 40 pinowy DOM ale jest jakis wiekszy (policzylem jest 40 pinow sa minimalnie dalej od siebie rozmieszczone ehhh).
musze poczekac tyga do wyplaty :) i zamowie orginalnego apacera wtedy bedzie wszytko jasne.
20140520_171938.jpg


przeczesuje ebay teraz za apacerem.

pozdro
 
oka dzieki poszukam fajnie by miec cos takiego na w skladzie :)maly update . udalo mi sie zamowic apacera DOM z usa identyczna seria tylko 2 gigowy. czekam na dostawe :) dam znac jak dojdzie.

pozdro
 
ehh przyszedl DOM z stanow i dupa nie wykrywa go, wiec chyba masz race lezy plyta, moze znasz kogos kto ma plyte do tego modelu w rozsadnej cenie ? jak nie to wstawie go na ebay moze ktos sobie z tym poradzi albo na czesci wezmie.
pozdro i dzieks za pomoc
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Biosu