Pomoc Dostęp do Nas z sieci lokalnej

mik61

Nowy użytkownik
Noobie
22 Marzec 2024
3
0
1
36
QNAP
TS_x33
Ethernet
1 GbE
Cześć, posiadam swój pierwszy NAS TS-233, operator neta przypisał zew IP do adresu MAC NAS-a, i teraz jest lipa nie mogę się do niego dostać z sieci lokalnej ani zmapować dysków - nie mam dostępu do terminala operatora niczego tam nie poprzekładam, jedyna opcja to dostać się przez myQNAPcloud service ale chciałbym mieć dostęp do niego z sieci, i zmapować jako dysk na komputerach w sieci, macie na to jakieś pomysły? Poza tym FTP w necie itd. działa, najlepsze jest to że nawet po sieci Lan nie mogę dostać się po jego zew IP, tylko muszę włazić po https://qlink, nie wspominając że nie mogę zmapować dysków.
 
Opiszę to:

Terminal (tutaj NAS ma inne IP) <-------> spięty z routerem (tutaj inne)

Po przestawieniu routera jako AP NAS ma adres taki jak z terminala (zew.) i teraz problem nie działa mi ani lokalne połączenie do NAS, ani ISCSI nie wiem czy problem to inna podsieć adresu zew w porównaniu do tego co daje DHCP terminala? Bo faktycznie tak jest Ip zew 130.255.137.**** adres z terminala 10.73.96.***
 
nie wiem co ty tam zmieniasz, schemat sieci w domu/małej firmie jest prosty jak strzała:

1711121285823.png


Twoje urządzenia mają gadać z twoim routerem a on ma gadać z urządzeniem dostawcy , jeśli zmienisz dostawce, to Twoja sieć działa jakby nigdy nic , a Tobie pozostaje tylko tylko niewielka zmiana na Twoim routerze.
Jeśli ty nie masz routera , to zaczyna się meksyk , bo nie działa to , nie działa tamto, chce funkcje A która jest niedostępna etc etc i na dodatek jesteś uzależniony od widzimi się jakiejś firmy.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Wydaje mi się, że oprócz powyższych rozwiązań alternatywnym rozwiązaniem jest zainstalowanie certyfikatu SSL, na przykład darmowy certyfikat Let's Encrypt. QTS wspiera ten certyfikat i automatycznie go odświeża.
 
No tak, właśnie zdałem sobie sprawę z mojej pomyłki. Przed chwilą czytałem inny post o problemach z QSync. Tam wskazuje się lokalne foldery do synchronizacji i skojarzyło mi się z mapowaniem.
 
Już tłumaczę u mnie schemat wygląda tak: Dostawca daje aktywny tylko LAN1 dlatego leci do switch który rozdziela lan do 2 routera i qnap i nie ważne czy jestem połączony z WIFI 1 czy WIFI 2 ciągle mam problemy z dostępem do qnap, jeśli połączę kompa/komórkę z siecią Hot Spote LTE strona qnap wchodzi od razu, po Lan albo się mieli, albo nie idzie, albo zatrzymuje na oknie Loading, i tak na początku działa spoko z rana później coraz wolniej aż w końcu się zatrzymuje, firewall nie trzyma pingi do qnap idą ładnie. resety sieci ostatecznie sprowadzają sie do tego samego że to kuleje cały czas.

1711352171978.png

Połączono posty:

Dodam że czyszczenie cookies zmiana przeglądarek etc. niczego nie zmiania.
 
Po pierwsze wstawiasz router, w którym ustawiasz MAC taki jak jest wpisany u dostawcy neta... czyli masz już swoją podsieć.

Po drugie w swojej posieci ustalasz sobie adresy IP urządzeń, serwer qnap na stałym adresie IP.

Po trzecie jeżeli potrzebujesz dostęp z zewnątrz to na poziomie routera ustalasz przekierowanie portów, albo od razu bezstresowe DMZ (ale tego nie polecam), żeby twój router kierował odpowiednie połączenia do qnapa (co tam potrzebujesz, www, vpn,..).

Po czwarte jak potrzebujesz dodatkowy AP to nie baw się z kolejną podsiecią i ustalaniem tras, tylko stawiasz router i kolejne węzły w jednej podsieci (patrz routery Mesh). Zaleta jest taka, że wszystko masz w jednej sieci lokalnej, a jak przechodzisz między nadajnikami to cię nie rozłącza).
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. certyfikat
  2. ts 233