Pomoc Firmware 4.1.x i restarty przy operacjach na dużej ilości danych

avis

Systems Admin...
Q's Expert
4 Grudzień 2010
364
119
43
52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
QNAP
TVS-x71U
Ethernet
1 GbE
Większość z was mnie tu zna :p ale i tak witam :)

Jak wiadomo od niedawna możemy się cieszyć stabilna wersja QTS 4.1. Firmware jest ok gdyby nie mały fakt który jak dla mnie jest dosyć irytujący. Mianowicie odkąd używam wersji 4.1 a używam jej odkąd pojawiła się publiczna beta zauważyłem że moje skrzyneczki (pisze moje bo na początku problem dotyczył tylko jednej ale dziś zauważyłem podobne objawy na drugim moim sprzęcie) dotknął problem restartu w momencie kiedy są one zajęte operacjami na dużej ilości danych. Dokładniej np kiedy na mój mocniejszy model kopiuję dużą ilość danych (ok 1TB samych plików ISO) urządzenie w pewnym momencie doznaje zwisu i to tak totalnego że nawet nie można sie do niego dostać nawet przez SSH i jedynym wyjściem jest jego ręczne wyłączenie. Dodam że dzieje się tak i przy kopiowaniu ozywając protokołu SMB i RTRR. Innym z kolei objawem oprócz zwiechy jest po prostu restart. Na początku myślałem że problem ten dotyczy tylko jednego mojego sprzętu ale niestety dziś się dowiedziałem że mój słabszy QNAP robi to samo tyle że w tym przypadku zaliczył restart przy kasowaniu tych danych o których mówiłem powyżej poprzez File Station. stąd też zwracam się z prośbą do userów którzy posiadają ARMowe wersje QNAPów żeby dali znać czy spotkali się z takimi przypadłościami. Na koniec dodam że takich akcji nie doświadczyłem na firmware 4.0.x a kopiowałem ponad 2 razy tyle danych.

a zapomniałem dodać moje sprzęty na których mam takie akcje to:

TS-420 z 4xWD RED 2TB (Raid 5) 4.1.0 Build 0612
TS-210 z 2xSeagate Constelation 1TB (Raid 0) 4.1.0 Build 0612
 
  • Love
Reakcje: kaktus
U mnie po update - musze klepnąć w F5 żeby mi się załadował panel kontrolny QNAPa (przez WWW).
Zauważyłem większe zużycie RAMu (bez włączonych aplikacji) ~25% na idle , zwykle miałem w okolicy 15%.
 
U mnie po update - musze klepnąć w F5 żeby mi się załadował panel kontrolny QNAPa (przez WWW).
Cache przeglądarki po każdym updejcie powinno się czyścić.

A to oprogramowanie to nadal Leaked Beta.
 
U mnie po update - musze klepnąć w F5 żeby mi się załadował panel kontrolny QNAPa (przez WWW).
Zauważyłem większe zużycie RAMu (bez włączonych aplikacji) ~25% na idle , zwykle miałem w okolicy 15%.

A ja z kolei obserwuje zupełnie odwrotna sytuacje do twojej. Przynajmniej na wiekszym pudle
 
Na FW 4.0.7, Qnap działa bezproblemowo - nie ma restartów.
Próbowałem wgrać FW 4.1.1 i niestety otrzymałem komunikat: [Firmware Upgrade] Update failure: File format error.
Chyba wszystko się wyjaśniło... Wczoraj na udostępnieniu nie było FW dla TS-410U (albo jestem ślepy), zassałem TS-410 :)
Już zasysa się właściwy ;)No to już po aktualizacji. Czas między zatrzymaniem pierwszej usługi, a pierwszą odpowiedzią po restarcie ok. 10 min.
Użycie zasobów:
FW 4.0.7 - CPU 6%, RAM 33%
FW 4.1.1 - CPU 4%, RAM 34%

Czy będą restarty zobaczymy po weekendzie :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
@Silas sorry noże przestane być lubiany może stąd wylecę ale muszę to powiedzieć, Ogarnijcie sie bo z tego co wiem to jest forum dla ludzi którzy niekoniecznie się znają na informatyce a jak tak czytam wasze teksty to od jakiegoś czasu jest coraz więcej chamskich odpowiedzi w stosunku do użytkowników. Ja osobiście mam w nosie co i jak do mnie piszecie bo tak czy inaczej sobie poradzę ale proponuję troszkę stonować bo bądź co bądź wystawiacie wizytówkę firmie Qnap
avis jeśli chcesz złożyć zażalenie to skorzystaj z formy kontaktu. Otrzymujesz odpowiedzi takie na jakie sam się prosisz. Wpadasz na forum niepierwszy raz, używasz egzotycznego słownika do określenia Twojego problemu a jest nim jedno uniwersalne słowo: "lipne". Jak nie masz czasu, żeby precyzyjnie przysiąść do zdiagnozowania problemu, to nie pisz na forum, a jeśli Ci się nie podoba nasza polityka to równie dobrze możesz usunać tu konto. I na pewno ani Ty, ani nikt inny nie znajdzie tu miejsca na hejtowanie, trollowanie itp.

Cache przeglądarki po każdym updejcie powinno się czyścić.
Peszek - używam private mode ;)
W Chrome do momentu aż definitywnie nie zamknięsz przeglądarki i tak cache jest przechowywany.
Ja natomiast nigdy nie odświeżam i mi działa.
 
No to wracam właśnie do 4.0.7... :(
W piątek było wszystko OK, ale w sobotę znowu zaliczył niekontrolowany restart (mniej więcej o tej samej porze co wcześniej - na FW 4.1.0). Dodatkowo dziś nie mogłem się wbić na niego przez HTTPS i SMB. Udało się dostać przez SSH więc dałem reboot i po jakiś 10 min. wrócił dostęp HTTPS.
Chyba zaczekam z aktualizacją do wydania oficjalnego FW 4.1.1.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dwa qnapy iscsi
  2. odzyskiwanie danych z raid