Pomoc Jak dołożyć drugi dysk bez kasowania danych?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Turlogh

Entry Technician
Q Associate
8 Styczeń 2014
38
6
8
50
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam
Posiadam TS-212 i na początku wyposażyłem go w jeden 4tb dysk. Dokupiłem teraz drugi i chciałbym zapytać jak go dołożyć bez kasowania danych z pierwszego. Nie interesuje mnie kopiowanie wszystkich danych na pierwszym. Chcę po prostu powiększyć ilość miejsca dokładając drugi.
Ktoś wie jak to zrobić o ile to możliwe?
 
  • ·
  • TS-219P+
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • ostatni możliwy do używania
Najpierw rozważ sposób zarządzania przestrzenią jaki chcesz uzyskać i pochwal się jak teraz masz ustawioną przestrzeń.

Nie masz macierzy i nie chcesz mieć nic trudnego, masz macierz i dalej ją chcesz mieć nic trudnego,
po prostu na załączonym sprzęcie wtykasz dysk i przeprowadzasz stosowną konfigurację. W pozostałych przypadkach nie będzie tak różowo ...
 
Dziękuję Kaktus za odpowiedź, ale nie do końca nadążam więc postaram się jeżeli pozwolisz naświetlić temat.
Mam 4tb dysk na którym mam jakieś dane, mało istotne-powiedzmy że zależy mi tylko na ok 500gb, ale niekoniecznie, niemniej jednak nie chcę ich kasować. Nie chcę robić lustrzanych kopii czy w jakikolwiek sposób powielać tych danych. Chcę po prostu zamiast 4tb mieć 8tb ponieważ dokupiłem drugi dysk 4tb. Chcę mieć możliwość nagrywania danych na pierwszym lub na drugim dysku w zależności od moich aktualnych w danej chwili potrzeb.
Problem polega na tym że serwer "widzi" z jest drugi dysk ale jest napisane - odmontowany. Kiedy próbuję wejść na zarządzanie woluminem (sądziłem że tam się dodaje drugi dysk) wyświetlają się ostrzeżenia i trochę się obawiam aby przypadkowo nie skasować danych z pierwszego dysku.
Przykro mi ale nie wiem co to macierz, nie wiem jak odpowiedzieć na Twoje pytanie odnośnie ustawionej przestrzeni oraz nie wiem jak się przeprowadza stosowną konfigurację.
Czy mogę to jakoś sprawdzić?
 
upload_2014-5-17_23-21-4.png
 
  • ·
  • TS-219P+
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • ostatni możliwy do używania
Oto. ;)

No więc wtykasz drugi dysk na załączonym sprzęcie. JA bym wcześniej taki nowy dysk przygotował przez wykonanie dodatkowego pełnego formatowania w komputerze. Co nie jest wymagane.
potem zaglądasz do tego narzędzie gdzie podglądałeś konfigurację i dodajesz nowy (pojedynczy dysk)wolumin logiczny. Wychodzi funkcjonalność taka jakbyś dodał do komputera dodatkowy dysk. Jeżeli chciałbyś przejść na raid/macierz to niestety kopia danych i instalacja od nowa będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.
PS przy dodawaniu nowego dysku najpierw czytaj wszystko dwa razy a potem dopiero klikaj ;)
 
Ok :) To co zaznaczone w czerwonej ramce u Ciebie ma u mnie nazwę dysk pojedyńczy 1. Pod spodem napisane pojedyńczy dysk 2. i kreseczki oraz napis Odmontowany.
Mogę zaznaczyć dysk 2 i kliknąć formatuj. Jeszcze mogę ponieważ jest pusty ;)
 
W kolejnym kroku jest napisane-mimo że zazanczyłe na szaro tylko wiersz z dyskiem 2- "wszystkie dane na dyskACH zostaną usunięte (może to dotyczyć aplikacji zainstalowanych w app center) czy jesteś pewien?"
Teraz pytanie-czy sformatuje OBA dyski czy tylko podświetlony?
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/jak-do%C5%82o%C5%BCy%C4%87-drugi-dysk-bez-kasowania-danych.5325/
  2. jak dołożyć dodatkowy dysk do qnap