Pomoc Jaki UPS do Qnapa ?

Grish

Nowy użytkownik
Noobie
5 Luty 2010
8
0
1
Nie mam pojęcia o UPS-ach dopiero przy planowanym kupnie qnapa o tym zacząłem mysleć

Qnap będzie pracował w sieci z laptopem i dwoma desktopami + media player + dysk zewnętrzny + drukarka

Jakiego UPS-a w opcji przez usb polecacie aby podłączyć wszystko to do niego ?


z góry dzięki za podpowiedzi

Grish
 
Odpowiedź na Twoje pytanie jest złożona.

Nie wiem czy jeden UPS wystarczy. Musisz policzyć ile +- mocy będzie pobierał zestaw o którym piszesz. Sam Qnap tyle co nic :), ale te dwa desktopy to już mogą mieć spore zapotrzebowanie na moc. Możesz zgrubnie oszacować ile to będzie za pomocą dostępnych kalkulatorów, np.:

http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Zwróć uwagę, że wyliczenia dotyczą zapotrzebowania na moc czynną (w W), a UPSy operują na wartościach opisujących ich moc pozorną (w VA). Musisz więc sprawdzić dla konkretnego modelu UPSa jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie rekomendowane przez producenta. Przykładowo dla modelu APC BACK UPS 350 CS który posiadam, moc wyjściowa to 350 VA, co umożliwia podtrzymanie zasilnia dla zestawu o zapotrzebowaniu na moc w wysokości maksymalnie 210 W.

Cena jednego UPSa o mocy wyjściowej umożliwiającej ochronę całego Twojego zestawu może być wyższa niż cena dwóch mniejszych urządzeń. Osobiście rozważyłbym zakup dwóch (lub może nawet trzech) urządzeń o mniejszej mocy. Przykładowo:

- UPS 1 (350 VA): Qnap + router
- UPS 2 (500/750 VA): desktop 1 + monitor 1
- UPS 3 (500/750 VA): desktop 2 + monitor 2
- listwa przeciwprzepięciowa: laptop + drukarka

Zalety takiego rozwiązania:
- możliwość doboru mocy (i charakterystyki napięcia na wyjściu!) pod konkretne stanowisko. Jeśli desktop biurowy (małe zapotrzebowanie na prąd) to 500 VA, jeśli monstrum do gier z prądożernymi kartami graficznymi i stadem wentylatorów - to 750 VA. Jeśli w desktopie markowy zasilacz z aktywnym PFC, to zdecydowanie UPS z rzeczywistą charakterystyką w postaci sinusoidy, jeśli zasilacz bez PFC, to w zupełności wystarczy aproksymacja sinusoidy.
- możliwość obsługi zaniku napięcia (np. shutdown systemu) na więcej niż jednym stanowisku.
- potencjalna awaria UPSa dotyczy tylko jednego stanowiska.

Drukarka: jeśli jest to drukarka laserowa, to NIE PODŁĄCZAMY jej do UPSa! W momencie startu (nagrzewania bębna) potrafi brać 1kW energii! Drukarkę laserową najlepiej podłączyć do listwy przeciwprzepięciowej (lub specjalnego wydzielonego gniazda w UPSie które pełni tylko rolę zabezpieczenia przeciwprzepięciowego).

Laptop: podpiąłbym do listwy przeciwprzepięciowej - jego bateria spełni rolę UPSa w przypadku zaniku napięcia w sieci.

A jeżeli zaniki napięcia w Twojej okolicy są sporadyczne a możliwość utraty efektów pracy na komputerze akceptowalna i mało szkodliwa, to można się zastanowić na wariantem ekonomicznym, tj. UPS dla Qnapa i routera, dla pozostałych urządzeń listwy przeciwprzepięciowe.

pozdrawiam
Moli
 
Odgrzebię wątek bo mam dokładnie takie samo pytanie jakie jest zawarte w temacie z tą tylko różnicą, że ja chciałbym zabezpieczyć samego Qnapa.
Sprzęt "pożera" ok 14W więc wystarczyłaby jakaś wersja mikro UPSa ale takowych nie znalazłem.
Czy są jakieś zasilacze dedykowane do NASów? Zależy mi głównie na jak najmniejszych rozmiarach.
 
Zgadzam się z kaktusem, ale z drugiej strony, jak UPS jest zarządzalny przez USB, to możne on wyłączyć NAS'a na czas braku zasilania. Po przywróceniu zasilania NAS powinien się uruchomić. - Tak wg mnie to działa, ale zwaliłem zakup swojego UPSa (bez wyjścia USB) i nie było mi dane sprawdzić czy tak jest faktycznie.
 
Relax B-)

ja mam u siebie podpiętego pod NAS (aktualnie TS-451 po zmianie z S DS-209) małego APC Pro 550, zasilania starcza na ok 30 min...

atibi78.dyndns.org_images_apc_back_ups_pro_br550gi_550va_330w_review_pret_forum_pareri_01.JPG


Nawet widzę, że przy 4 dyskach pokazuje 46 minut :)

Dropbox - 2014-09-07_23-28-31.jpg

Pozdrawiam,

S.
 
Pytanie tylko jak długo ma on działać na UPS

Ja do dwu dyskowego QNAPa, routera, switch'a Cisco 8x1000, bramki VoIP mam podpiętego CyberPower UPS DX650E-FR - Tower - fen.pl ma on USB więc w QNAP ustawiłem auto wyłączanie, wytrzymuje mi to około 20-30 minut do totalnego zgona, a QNAPa ustawiłem, żeby po 15 min się wyłączał. Tani UPS i spoko Ci wystarczy ;)
 
To się wątek rozkręcił... :)
Jak wy znajdujecie watki sprzed 4 lat ????
Jak już Paweł wspomniał użyłem opcji szukaj i w sumie sam miałem dylemat czy zakładać kolejny temat identycznie zatytułowany czy dla porządku kontynuować stary dawno zapomniany (tak źle i tak niedobrze ;))

Piszę o minimalnych rozmiarach bo chodzi mi tylko o to, żeby krótkotrwałe zaniki napięcia nie spowodowały uwalenia systemu i utraty danych. Nie zależy mi w ogóle na tym aby NAS działał bez zasilania sieciowego tylko żeby się bezpiecznie wyłączył. Po wznowieniu zasilania powinien się automatycznie włączyć (dokładnie tak jak opisał qiui).

Przy poborze na poziomie 14W pakiet paluszków z jakąś elektroniką dałby radę ale takich wynalazków niestety nie ma.
 
  • Lubię to
Reakcje: gonzul
Niby masz rację, ale pamiętaj o jednym :

nie każdy UPS ma wyjście USB, a to jest konieczne do powiadomienia NAS'a, że ma iść spać ...

Po drugie : tanie wynalazki czasem działają przez okres gwarancji + 1 miesiąc :cii:.

Od lat używam APC, są może deko droższe, ale mam spokój.

Pozdrawiam,

S.
 
oczywiście komunikacja po USB musi być. A więc są dwa kryteria do spełnienia:
1. Jak najmniejsze rozmiary
2. komunikacja z Qnapem.
Może ktoś z szanownych Forumowiczów spotkał się z takim małym sprytnym UPSem?
 
Sprzęt całkiem porządny. Właśnie przeglądałem go na stronie APC bo "selektor produktów" zaproponował mi ten model. według producenta podtrzyma mojego Qnapa przez 193 minuty... bardzo fajny ale przy moich niewygórowanych potrzebach liczę też na niezbyt wygórowaną cenę
 
no cóż, może te 31W to bez dysków liczą. Chociaż mój książkowo 16W powinien pożerać ale apetyt ma tylko na 14 przy dwóch HDD.
no nic, wracając do tematu to chyba nie ma miniaturowych UPSów, najmniejsze jakie udało mi się znaleźć są niewiele mniejsze od tego zaproponowanego przez Ciebie. Pozostaje chyba tylko standardowy gabaryt zakupić i podłączyć TV to sobie chociaż kilka minut pooglądam po zaniku zasilania ;)

EDIT: ale jakby ktoś trafił jakąś miniaturkę to będę wdzięczny za info