Pomoc Kiepski SMART dwóch dysków i ich wymiana w RAID5 (TS-459 Pro)

z-ka

Moderator
Contributor
5 Luty 2009
284
16
18
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Po czterech latach SMART wyplul informacje o "reallocated sector ct" co chyba oznacza, ze musze wymienic dwa z czterech dyskow. Dyski juz w drodze i jutro powinienem je miec, ale zastanawia mnie procedura wymiany i w zwiazku z tym mam kilka pytan:

1. Uszkodzone dyski sa dwa. Nie moge ich wymienic jednoczesnie z uwagi na RAID5. Musze to robic pojedynczo. Prawda?
2. Czy cala procedure musze wykonywac na wlaczonym Qnapie czy w jakis inny sposob? Qnap oczywiscie podlaczony pod UPS
3. Na chwile obecna zamontowane sa 4 dyski 1,5TB. Niestety nie mogle znalezc dyskow o takiej samej pojemnosci i musialem kupic 2x2TB (WD RED for NAS). Czy mozliwe w tym wypadku jest rozszerzenie pojemnosci maciezy czy tylko 4 dyski jednakowej pojemnosci mi to umozliwia?
4. Czy sa jakies inne wazne rzeczy na ktore powinienem uwazac podczas podmiany dyskow?

Bardzo dziekuje z gory za informacje.
 
Dzizus kurwa ja pierdole ze polece klasykiem. Dzisiaj padl mi trzeci Seagate w ciagu ostatnich pieciu lat. Ostatni raz rok temu w liczbie dwoch razem (zreszta ten watek o tym mowi). Znowu w Qnapie. Nic tylko sie zalamac nad jakoscia tych dyskow. Znowu WD w drodze. Chyba dam sobie spokoj z Seagatami na dobre. To nie moze byc przypadkowe. Oby dotrwac do piatku. Sorry za bluzgi, ale musialem...
 

Załączniki

  • screenshot-192.168.11.15 8080 2015-03-03 20-21-19.png
    screenshot-192.168.11.15 8080 2015-03-03 20-21-19.png
    13,4 KB · Wyświetleń: 26
Tak źle z nimi nie mam. Sam mam 4 letnie Seagate green i bylem pewny ze po dwóch latach padną a one dalej szurają dane. Ale lepiej nie wywoływać willka z lasu i nie chwalić.

A be

Sent from my HTC One dual sim using Tapatalk 2
 
Ciag dalszy nastapil. A co powiecie Panowie na to, ze dzien pozniej zniknelo podswietlenie dysku z czerwonego (tj. znowu sygnalizacja jest prawidlowa i dysk ponownie jest podswietlony na zielono). Status w sekcji SMART wyglada teraz tak jak na zalaczonym obrazku i jest to tak naprawde jedyny slad, ze cos sie zdarzylo. NA screenie nie widac co jest napisane dalej wiec tutaj dopisze: "Nieprawidlowy status dysku: znaleziono uszkodzone bloki: 30" I co teraz z tym zrobic? Nowego WD Reda powinienem dostac dzisiaj. Dodam jeszcze informacje na podstawie ktorej Qnap zaczal alarmowac ze dysk jest do wymiany. Atrybuty ID197 oraz ID198 w fazie alertu mialy wartosc RAW 30 (obydwie tyle samo). Po zalecanym skanowaniu wartosci wzrosly do 56. Natomiast wczoraj obydwie sie wyzerowaly. I o co tu chodzi? Czy ten dysk jest naprawde walniety? Dostalem juz od sprzedawcy RMA i moge go jako uszkodzony odeslac. Czy jest to uzasadnione?
Pozdrawiam

screenshot-192.168.11.15 8080 2015-03-06 09-27-26.png

screenshot-192.168.11.15 8080 2015-03-06 09-47-56.png
 

Mogą Cię zainteresować