MySQL jako server bazy innych programów

slawson

Passing Basics
Beginner
4 Listopad 2008
14
1
3
53
Warszawa
QNAP
TS-x59 Pro II
Ethernet
1 GbE
Witam Was serdecznie, i korzystając z okazji życzę Wam wszystkiego najlepszego w Nowym Roku !

chciałbym odpalić na wbudowanym MySQL Server na TS209II (soft 2.1.2 - 1031T) nową bazę, służącą do programów nie wbudowanych w QNAPa. Chodzi mi o takie ustawienie, by 2 komputery obsługujące programy księgowe i magazynowe, korzystały z jednej bazy umieszczonej na TS.
Czy takie coś jest możliwe ? a jeśli tak, to bardzo bym prosił o jakieś wskazówki jak przeprowadzić niezbędne ustawienia.

Po sprawdzeniu kilku rzeczy na TS, wynika że :
po uruchomieniu usług serwera i web na 209II nie mogę się dostać na stronę phpMyAdmin (brak url)
brak jest jakiegokolwiek katalogu związanego z phpMyadmin, jest tylko plik php.ini
Oczywiście mam już dane na dyskach (mirror), i nie chciałbym ich stracić, formatując je ...

pozdrawiam i dziękuję
 
phpMyAdmin powinien znajdować się w katalogu Qweb. Jeżeli go tam nie ma zainstaluj go a pomocą QPKG. Po prostu ściągnij paczkę z phpMyAdminem, rozpakuj i przy pomocy opcji "załaduj" zainstaluj phpMyAdmina. Powinno zadziałać i nie ma obawy o utratę danych.

Co do pierwszej części pytania. Dostęp aplikacji działających poza qnapem jest jak najbardziej możliwe. Jednak wiem z praktyki, że co program to inna bajka. Sam jak na razie walczyłem z kilkoma programami do zarządzania bazami MySQL, które niestety za nic nie chciały się łączyć z qnapem. Dopiero po stosowaniu róznych sposobów łączenia się z bazą z poziomu tych programów udało mi się to zrobić. Niedawno walczyłem również z podpięciem bazy MySQL w programie Dreamweaver. Okazało się, że problem polegał na wpisaniu błędnego prefiksu do adresu URL stron które w tym programie tworzę.

Niestety mam małe doświadczenie z tym tematem i przeważnie kombinuję metodą prób i błędów. Ale pewnie da się to zrobić konfigurując ustawienia "źródeł danych ODBC" (czy jak się to nazywało) w panelu sterowania. Z tego co kiedyś walczyłem z dostępem do swojej bazy danych u swojego providera internetowego, po ostrych problemach i kilkudziesięciu próbach udało mi się tak skonfigurować połączenie w ustawieniach ODBC, że miałem możliwość korzystania z danych w bazie MySQL z poziomu excela. Z tego co pamiętam to trzeba ze stron MySQL'a ściągnąć sterownik który dołącza się do ODBC, żeby można było się łączyć z bazami danych na serwerze. Niestety nie pytaj mnie jak to zrobiłem, bo było to dość dawno.

Może ktoś o większym doświadczeniu w tym zakresie coś podpowie bardziej jasno. mam nadzieję tylko, że coś moje wypociny w tym zakresie pomogą. Jak nie to może spróbuję jeszcze raz. W końcu może się to znowu okazać przydatne.

Pozdrawiam,
 
Witam

dziękuję Viking, phpMyAdmin już postawione i działa. Jedna sprawa rozwiązana.
Ale żeby nie było zbyt pięknie, wynikł inny problem. Mam do przeniesienia z MS MySQL 5, na Windowsie, bazę która waży ok 80 MB. Nie da się niestety jej wrzucić na Qnapa przez phpMyAdmina, limit do 8 MB.
Znalazłem fajne narzędzie - MySQL Administrator, które potrafi przenosić bazy bezpośrednio między serwerami. Łączy się do serwera MS w Windowsie, rozpoznaje dobrze bazę, i jej strukturę, znajduje serwer na QNAPie, ale pojawia się błąd dotyczący uprawnień logowania się do tego serwera. Założyłem użytkownika, którym wg logów łączy się MySQL Administrator, podałem taką samą nazwę. Przez phpMyAdmin w NAS mogę się na tego użytkownika zalogować. User ma pełne prawa do serwera i baz. Problem jest gdy chcę się dobić do tego serwera przez LAN.
W związku z tym mam pytanie do bardziej doświadczonych ... czy TS 209 II wymaga jakichś dodatkowych uprawnień dla takiego połączenia ?

dziękuję za chęć pomocy i pozdrawiam