NAS for Home

Cain

Passing Basics
Beginner
3 Listopad 2014
12
3
3
40
QNAP
null
Ethernet
null
Witam,

Planuję zakup serwerka do domu.
Raczej proste rzeczy - backup (zdjęcia, filmy). Z nadzieją na DLNA po LAN (kino, TV). Z tego co wiem to na WLAN nie ma co liczyć :-(
Może serwer FTP.
Docelowo zabawa/nauka funkcjonalności.

Chciałbym aby pracował w RAID 1.

Problemem jest budżet (powiedzmy max 1,5K), dlatego szukam raczej używanego NAS'a (a nie lubię kupować używanych rzeczy, na których później mam polegać :-( ).

Dyski chciałbym kupić nowe, coś w ten deseń:
Dysk WD Red WD20EFRX (2TB, 64MB, SATA/600)
Więc na sam server pozostaje około 700-800PLN.


Myślę, że w grę wchodzi TS-219P (absolutne minimum) w górę. Lub poczekam i uzbieram na TS-221.
Jestem zdecydowany na QNAP i nie zakładam innych producentów.


Pytania:
1) Czy poczekać i zbierać na nowy TS-221, czy polować na używany słabszy TS-220 / TS-219PII / TS-219P?
2) Czy odczuję różnicę w pracy tych poszczególnych modeli?
DODANE: W których z tych modeli można wymienić/zwiększyć RAM? Jeśli w ogóle można?
3) Czy górne ograniczenia capacity dla tych urządzeń są takie same?
4) Czy poza różnicą w hardware tych urządzeń istnieją inne różnice soft'owe lub funkcjonalne, które mogą mnie ograniczyć w opisanych potrzebach?
5) Jak głośne są to urządzenia? Rozumiem, że planu umieszczenia tego w salonie z tv/innym sprzętem raczej nie kostruować :) (mieszkam w bloku - nie mam magicznych skrytek w ścianach za bardzo, za to dobrze rozprowadziłem sobie LAN po mieszkanku, więc mogę go umieścić w dowolnym pokoju)
6) Czy dyski które podałem będą OK, czy ktoś może polecić inne modele w podobnym pułapie cenowym lub tańsze - co może pozwoli na zakup lepszego TS?
7) Z jakikm priorytetem traktować zakup UPS?


Uff... chyba tyle na początek.

Z góry wielkie dzięki.

J.

P.S. Marzy mi się 4-bay ale budżet nie puszcza :-(
 
Cenna uwaga, której nie dostrzegłem. Dzięki! - Rozumiem, że HDMI tylko przy TS-251

Co do ceny - niestety budżet 1.5K obejmuje też dyski :(No ładnie - jednym zdaniem kusisz człowieka do podniesienia budżetu o 50% ;-)
Qrcze ale faktycznie TS-251 byłby chyba tym czego szukam...
Mimo wszystko będę wdzięczny za odpowiedzi na pytania z pierwszego postu.Ale - jeśli posiadam już kino domowe (SONY BDV-E6100) to czy będzie mi to aż tak potrzebne?
Jakie są inne istotne różnice między TS-251 a np. TS-221?

Wybaczcie jeśli to zbyt trywialne pytanie...
 
Nie zrozumcie mnie źle proszę, bo nie mam na celu podważania Waszych kompetencji - ale sam wiem, że TS-251 będzie lepszy.
Tylko dlaczego taki drogi :'( Wiem, wiem - jak dobre to tanie nie będzie...

Ale reasumując: załóżmy, że elfy Świętego Mikołaja podrzucą coś do skarobnki, żona nie wyrzuci mnie z domu i jakimś cudem za parę miesięcy uzbieram na TS-251 (lub trafi się używka), to pozostają pytania:

5) Jak głośne są to urządzenia? Rozumiem, że planu umieszczenia tego w salonie z tv/innym sprzętem raczej nie kostruować :) (mieszkam w bloku - nie mam magicznych skrytek w ścianach za bardzo, za to dobrze rozprowadziłem sobie LAN po mieszkanku, więc mogę go umieścić w dowolnym pokoju)

Rozumiem, że skoro przystosowane do HDMI, to nie może być jednak zbyt głośne i będzie musiało stać w salonie (nie zakładam dodatkowych kosztów z HDMI na kilkanaście metrów)

6) Czy dyski które podałem będą OK, czy ktoś może polecić inne modele w podobnym pułapie cenowym lub tańsze - co może pozwoli na zakup lepszego TS?

Nie chcę jednak na tym bardzo oszczędzać. chciałbym kupić coś sensownego w sensownej cenie.

7) Z jakikm priorytetem traktować zakup UPS?
 
Nie chcę jednak na tym bardzo oszczędzać. chciałbym kupić coś sensownego w sensownej cenie.
Jeśli NAS bedzie chodził 24/7 to kup REDy albo coś dedykowanego pod ciągłą pracę - oczywiście żeby było na liście zgodności producenta.
Jeśli będzie często wyłączany to zwykłe dyski do komputera - ale pamiętaj Twoja odpowiedzialność! Ostrzegałem !

Rozumiem, że skoro przystosowane do HDMI, to nie może być jednak zbyt głośne i będzie musiało stać w salonie (nie zakładam dodatkowych kosztów z HDMI na kilkanaście metrów)
Zdecydowanie nie stawiałbym go w sypialni, pokój dzienny jak najbardziej. A jak nawet stałby 20 metrów od TV to są adaptery HDMI-skrętka ;)

7) Z jakikm priorytetem traktować zakup UPS?
NAS>dyski>UPS, ups daje ci większy komfort, zmniejsza szanse że coś się stanie z NASem w skutek prądu czy jego braku. Nie lubię naprawiać NASa bo zabrakło prądu w trakcie update'u firmware'u ....

Wiem, wiem - jak dobre to tanie nie będzie
Prawdę rzeczesz.
 
Niechaj Ci sumy kontrolne zawsze zgodne będą! ;-)
 
Jeśli tylko tam będą dyski SSD
to żeś teraz popłynął - gość ma 1500 na serwer i dyski, liczy na elfy i świętego mikołaja oraz że go żona nie wywali (ten też jest optymista) a ty mu dyskami SSD w twarz loool!
 
To fakt 251 i 451 są relatywnie ciche myślę, ze do salonu się nadają, do sypialni - to zależy jak kto śpi, ale dyski HDD to wiadomo słychać być musi :(
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
żona nie wyrzuci mnie z domu

Jakby się tak stało podaj adres ;-D

Masz kino domowe to po co Ci drugie?
Jedyne co musisz wiedzieć to fakt ARM tanie w utrzymaniu, INTEL nieco wydajniejszy. Jak do tej pory mam ARM i nie wyleciał jeszcze, choć chciałbym testnąć sobie jakiegoś INTELA by osobiście odczuć przyrost wydajności i się odnieść do tego ... - powiedzmy by mieć swoje zdanie
Nawiązując do:
nowe jest nowe, ale ten Pan to wyśmienity marketingowiec ;-) jest - i pewno dlatego go lubię ;-p
 
Chciałbym się podłączyć pod dyskusję i zapytać o TS-251.
Byłem praktycznie zdecydowany na ten model, dopóki nie przeczytałem TEJ opinii.

Czy ktoś może się odnieść do opisanych problemów?
 
Chciałbym się podłączyć pod dyskusję i zapytać o TS-251.
Byłem praktycznie zdecydowany na ten model, dopóki nie przeczytałem TEJ opinii.

Czy ktoś może się odnieść do opisanych problemów?

No tak, czytać trzeba umieć, a jak nie umie się ktoś dostosować do realiów i jest się cholerykiem ... n/c.

Widać szło wszystko pod górkę i miał pecha.
 
W sensie ja nie doczytałem, czy "niedoszły informatyk" nie doczytał?
 
Poprosiłeś o ustosunkowanie się do opinii na stronie, to odpisałem Tobie.
 
Nadal nie rozumiem o co Ci chodzi ale trudno....
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. głośne dyski