Pomoc Photo Station - przywileje użytkowników

ymmi21

Entry Technician
Q Associate
27 Kwiecień 2015
36
2
8
40
QNAP
TS-x64
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry
Jestem szczęśliwym posiadaczem od paru dni serwera NAS QNAP TS 212P. Póki co działa z jednym dyskiem 1TB, ale nie to jest ważne. Nie mogę za nic ustawić które foldery z konkretnymi zdjęciami mają być udostępnione konkretnym użytkownikom. Chodzi mi o aplikację Photo station a nie o udostępnianie folderów, bo to już działa. Wiem coś z folderami prywatnymi było ale już nie mogę tego znaleźć. Bardziej mi chodzi o to żeby osoba odpalającą apkę na androidzie Qphoto ze swoim loginem widziała tylko zdjęcia przypisane do swojego konta a nie wszystkie jak to teraz mam.
 
Wiem coś z folderami prywatnymi było ale już nie mogę tego znaleźć
Chcąc wykorzystać foldery prywatne, musiałbyś zdjęcia dla konkretnych osób umieścić w ich folderach /homes/[użytkownik] na serwerze. Wtedy każdy taki użytkownik musiałby mieć swoją kopię zdjęcia.
Jeśli nie chciałbyś kopiować tych samych zdjęć do użytkowników, którzy powinni widzieć te same zdjęcia, to może wykorzystać linki symboliczne? Nie wiem czy zadziała i na pewno będzie z tym trochę rzeźbienia, ale chyba nie jest to niemożliwe :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Kupiłem parę dni temu QNAP'a z myślą, że to przemyślane ustrojstwo, ale złapałem się już na kolejnym 'zonku'. Po co w takim razie uprawnienia - i to ZAAWANSOWANE - do folderów współdzielonych, skoro aplikacja (Photo Station) wbudowana w serwer ich nie respektuje.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
a teraz napisz to po angielsku w tickecie do QNAPa w ich systemie z zgłoszeniami - helpdesk.qnap.com i poczekaj na odpowiedź

a tak pro forma - wspomniana przez Ciebie funkcjonalność jest "zaawansowana" , wskaż proszę aplikację od każdego innego producenta która potrafi to co chciałbyś i dodaj do tego zgłoszenia.
 
No , potrafi to np. Photo Station 6 na S . W moim przypadku to jeden z najprostszych serwerków DS215J. Każdy folder udostępniony można włączyć/wyłączyć dla konkretnych userów lub grup. Jak dla mnie to podstawa w takiej aplikacji ale chyba nie dla QNAP'a.
I oczywiście , napiszę ticket, aczkolwiek nie sądzę aby odpowiedź dotarła przed upływem trzech dni, po których mija możliwości oddania sprzętu do sprzedawcy. Nie przekonał mnie do siebie ten sprzęt.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Możesz zrobić folder i jego dodać do udostępnionych(w ustawieniach) i nadać uprawnienia do niego tylko dla wybranych (folder współdzielony) i tylko oni będą widzieć zdjęcia z tego folderu.
Mam nadzieje, że to Ci choć trochę wystarczy.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
@unr3al2
Z pewnością można sobie jakoś poradzić, jednak sprowadza się to kombinowania z udostępnieniami , rozdzielania kolekcji zdjęć po różnych udziałach ale zatraca się to podstawowa idea linux'a, który w swoich mechanizmach ma wbudowane od zawsze prawa dostępu od katalogów. Tymczasem appka do zdjęć ma to gdzieś i pokazuje wszystko jak leci , jakby działała na prawach root'a.
 
  • Lubię to
Reakcje: adatel
Witam
Twój problem michal2512 rozwiązałem w następujący sposób choć myślałem że szlag mnie trafi :) Przeskoczyłem dziś właśnie z S.
Utworzyłem katalog współdzielony Photo jako użytkownik z uprawnieniami administratora. Wiadomo wszystko co tam wrzucisz ładuje się do PhotoStation z automatu dla wszystkich użytkowników. Oczywiście zrobiłem wałek że same zdjęcia mi kataloguje (filmy do innego folderu przypisałem). Następnie jako użytkownik admin albo jakikolwiek inny z uprawnieniami administracyjnymi utworzyłem katalog współdzielony ale dałem "deny" dla innych użytkowników (nawet dla admina) - tak że ten katalog nie jest widziany przez innych w File Station. Następnie w Zarządzaniu multimediami dodałem sobie ten katalog do Folderu multimediów (zdjęcia) i wszystko piknie śmiga. Ja widzę wszystko w Photostation a inni (nawet user admin) tylko to co dam do podstawowego katalogu. No i na dodatek nie mają dostępu do katalogu udostępnionego w File Station. Mam nadzieję że Ci to pomoże. Pozdrawiam ps. eeee jakieś 4 godziny dopiero rozgryzam Qnapa ;)
 
Witam
Twój problem michal2512 rozwiązałem w następujący sposób choć myślałem że szlag mnie trafi :) Przeskoczyłem dziś właśnie z S.
Utworzyłem katalog współdzielony Photo jako użytkownik z uprawnieniami administratora. Wiadomo wszystko co tam wrzucisz ładuje się do PhotoStation z automatu dla wszystkich użytkowników. Oczywiście zrobiłem wałek że same zdjęcia mi kataloguje (filmy do innego folderu przypisałem). Następnie jako użytkownik admin albo jakikolwiek inny z uprawnieniami administracyjnymi utworzyłem katalog współdzielony ale dałem "deny" dla innych użytkowników (nawet dla admina) - tak że ten katalog nie jest widziany przez innych w File Station. Następnie w Zarządzaniu multimediami dodałem sobie ten katalog do Folderu multimediów (zdjęcia) i wszystko piknie śmiga. Ja widzę wszystko w Photostation a inni (nawet user admin) tylko to co dam do podstawowego katalogu. No i na dodatek nie mają dostępu do katalogu udostępnionego w File Station. Mam nadzieję że Ci to pomoże. Pozdrawiam ps. eeee jakieś 4 godziny dopiero rozgryzam Qnapa ;)

A czy aplikacja mobilna też nie widzi "deny" ??

Inna sprawa, że napisałeś to co Ja wcześniej :)
Możesz zrobić folder i jego dodać do udostępnionych(w ustawieniach) i nadać uprawnienia do niego tylko dla wybranych (folder współdzielony) i tylko oni będą widzieć zdjęcia z tego folderu.
 
Witam
Twój problem michal2512 rozwiązałem w następujący sposób choć myślałem że szlag mnie trafi :) Przeskoczyłem dziś właśnie z S.
Utworzyłem katalog współdzielony Photo jako użytkownik z uprawnieniami administratora. Wiadomo wszystko co tam wrzucisz ładuje się do PhotoStation z automatu dla wszystkich użytkowników. Oczywiście zrobiłem wałek że same zdjęcia mi kataloguje (filmy do innego folderu przypisałem). Następnie jako użytkownik admin albo jakikolwiek inny z uprawnieniami administracyjnymi utworzyłem katalog współdzielony ale dałem "deny" dla innych użytkowników (nawet dla admina) - tak że ten katalog nie jest widziany przez innych w File Station. Następnie w Zarządzaniu multimediami dodałem sobie ten katalog do Folderu multimediów (zdjęcia) i wszystko piknie śmiga. Ja widzę wszystko w Photostation a inni (nawet user admin) tylko to co dam do podstawowego katalogu. No i na dodatek nie mają dostępu do katalogu udostępnionego w File Station. Mam nadzieję że Ci to pomoże. Pozdrawiam ps. eeee jakieś 4 godziny dopiero rozgryzam Qnapa ;)

A czy aplikacja mobilna też nie widzi "deny" ??

Inna sprawa, że napisałeś to co Ja wcześniej :)
Możesz zrobić folder i jego dodać do udostępnionych(w ustawieniach) i nadać uprawnienia do niego tylko dla wybranych (folder współdzielony) i tylko oni będą widzieć zdjęcia z tego folderu.

Aplikacji mobilnej jeszcze nie testowałem.

No prawie to samo co Ty... :)
@Mattley
Jestem wdzięczny Ci za okazaną pomoc, niestety w poniedziałek minął ostatni dzień , kiedy mogłem zwrócić towar do sprzedawcy i to zrobiłem. Niemniej twoja rada z pewnością posłuży innym użytkownikom QNAP'a.
Dzięki.
Szkoda że aż tak poleciałeś :). Jednak prawda jest taka że w systemie Qnapa'a czasami ciężko dostrzec logikę. Photo Station jest tego dobitnym przykładem. Natomiast po kilku godzinach wczorajszej zabawy z systemem, na ten moment muszę uznać że system S jest lepszy. Nie trzeba przeklikiwać się przez masę ustawień, skakać po różnych miejscach, doinstalowywać rzeczy które moim zdaniem powinny już być w systemie. Da się to ogarnąć i może też takie mam odczucie bo jestem "skażony" DSM :). Jednak moc która jest w TS-253 Pro oraz co dla mnie najważniejsze wirtualizacja powodują że drobnymi krokami będę starał się opanować ten system. Znaczy muszę jeśli chcę korzystać z dobrodziejstw TS-253 Pro.
Na marginesie Twój "przypadek" mógłby dać do myślenia twórcom systemu w qnapach.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Witam
Następnie jako użytkownik admin albo jakikolwiek inny z uprawnieniami administracyjnymi utworzyłem katalog współdzielony ale dałem "deny" dla innych użytkowników (nawet dla admina) - tak że ten katalog nie jest widziany przez innych w File Station. Następnie w Zarządzaniu multimediami dodałem sobie ten katalog do Folderu multimediów (zdjęcia) i wszystko piknie śmiga. Ja widzę wszystko w Photostation a inni (nawet user admin) tylko to co dam do podstawowego katalogu. No i na dodatek nie mają dostępu do katalogu udostępnionego w File Station.

Zmagam się właśnie z podobnym problemem i próbuję zastosować się to Twoich wskazówek ale nie wiem jak mam rozumieć użyte przez Ciebie sformułowanie "podstawowego katalogu". Mam folder współdzielony "Multimedia" w nim katalog "Zdjęcia" i "ZdjęciaPublic". Gdy odbiorę dostęp do folderu "Multimedia" wszystkim oprócz siebie to faktycznie nikt nic nie widzi oprócz mnie. Natomiast ja chciałbym żeby z tych dwóch katalogów część userów widziała katalog "Zdjęcia" a inni "ZdjęciaPublic". Nie wiem czy to dokładnie było Twoim zamysłem czy jednak coś innego, mimo wszystko mi się to nie udało wykonać. Wysłałem już ticket do Qnapa bo sądzę że jest to dosyć duży minus dla aplikacji PhotoStation. Nie korzystałem wcześniej z S ale trochę krew mnie zalewa że Qnap to zaniedbał. Myślę, że przy tego typu aplikacji powinna to być podstawowa funkcjonalność.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Witam
Następnie jako użytkownik admin albo jakikolwiek inny z uprawnieniami administracyjnymi utworzyłem katalog współdzielony ale dałem "deny" dla innych użytkowników (nawet dla admina) - tak że ten katalog nie jest widziany przez innych w File Station. Następnie w Zarządzaniu multimediami dodałem sobie ten katalog do Folderu multimediów (zdjęcia) i wszystko piknie śmiga. Ja widzę wszystko w Photostation a inni (nawet user admin) tylko to co dam do podstawowego katalogu. No i na dodatek nie mają dostępu do katalogu udostępnionego w File Station.

Zmagam się właśnie z podobnym problemem i próbuję zastosować się to Twoich wskazówek ale nie wiem jak mam rozumieć użyte przez Ciebie sformułowanie "podstawowego katalogu". Mam folder współdzielony "Multimedia" w nim katalog "Zdjęcia" i "ZdjęciaPublic". Gdy odbiorę dostęp do folderu "Multimedia" wszystkim oprócz siebie to faktycznie nikt nic nie widzi oprócz mnie. Natomiast ja chciałbym żeby z tych dwóch katalogów część userów widziała katalog "Zdjęcia" a inni "ZdjęciaPublic". Nie wiem czy to dokładnie było Twoim zamysłem czy jednak coś innego, mimo wszystko mi się to nie udało wykonać. Wysłałem już ticket do Qnapa bo sądzę że jest to dosyć duży minus dla aplikacji PhotoStation. Nie korzystałem wcześniej z S ale trochę krew mnie zalewa że Qnap to zaniedbał. Myślę, że przy tego typu aplikacji powinna to być podstawowa funkcjonalność.

Witam
Podstawowy katalog to Photo - przepraszam za skrót myślowy.
Ale mam też inne rozwiązanie, które stosuję obecnie z tej racji, że zdjęciami zarządza moja żona. I żeby dla Niej było łatwiej zrobiłem to tak:
Postaram się opisać je w miare przejrzyście bo w Qnapie (inaczej niż w Synku) wiele rzeczy prostych... niekoniecznie jest prosto zrobić.
Żona jest zwykłym użytkownikiem bez praw administracyjnych. W swoim katalogu /home ma katalog /Photo gdzie wrzuca wszystkie zdjęcia jak Jej pasuje w różnych katalogach np. sierpień 2015, wrzesień 2015 itd. - czyli ścieżka u niej jest np. taka: /home/username/Photo/sierpień2015. W momencie wejścia do aplikacji PhotoStation i przejścia do Zarządzanie-->Folder są różne katalogi w tym: Prywatna kolekcja (home). Kiedy wejdę do niego, widzę katalog /Photo (ten co go wcześniej opisywałem) z całą zawartością czyli sierpień2015, wrzesień2015 itd.
I teraz aby zdjęcia z folderu sierpień2015 (czyli wszystko co się w nim znajduje) mógł widzieć w PhotoStation inny użytkownik (np. moi rodzice), żona robi prawy klik na katalogu sierpień2015 i wybiera: Utwórz nowy album. Album się tworzy co można zobaczyć wchodząc w Albumu z lewej strony ekranu (ciekawe kiedy uda im się wreszcie to poprawić na Albumy). Kiedy w PhotoStation zalogują się moi rodzice to: Zarządzanie-->Albumu i widzą album "sierpień2015", który dodała tam wcześniej moja żona.

Plusem jest możliwość konfigurowania albumu: po najechaniu na strzałkę w dół na albumie (np. sierpień2015) masz różne opcje np. udostępniej użytkownikom NAS itd. Fajne jest też to, że można sobie ten album usunąć, a oryginalne zdjęcia w katalogu sierpień2015 w /home/username/Photo/sierpień2015 pozostają nietknięte - usuwany jest tylko album.
Minusem natomiast jest to, że rodzice muszą wejść w PhotoStation-->Zarządzanie i dopiero tam wybrać Albumu i przeglądać udostępnione dla nich albumy/zdjęcia.

Aha jeszcze ważna sprawa
: należy w Panelu sterowania--> zarządzanie multimediami w zakładce Folder multimediów dodać katalog /homes/username i zaznaczyć zdjęcia albo zdjęcia i wideo (jak masz też filmy z aparatu na przykład).

Trochę to wszystko pokręcone (w moim dawnym DS214 to było o wiele prostsze) ale tak mi to działa i co najważniejsze - mniej wprawni użytkownicy potrafią to jakoś opanować i na tym działać. No chyba, że ktoś ma łatwiejszy sposób to niech opisze.
Mam nadzieję że Ci ten opis pomógł.
Pozdrawiam
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus i dexter
Spróbuję się do tego zastosować bo wygląda to obiecująco i teraz chyba zrozumiałem o co chodziło Panu z Qnapa który odpisywał na mojego ticketa. Widzę, że Qnap wyszedł chyba z założenia że co jest w folderach współdzielonych to jest dla wszystkich a co jest w folderach domowych jest tylko dla użytkownika ewentualnie po udostępnieniu również dla innych. Rozwiązanie wydaje się być ok chociaż zaraz spróbuję samemu to zrobić i zobaczę jak to wygląda. Mimo wszystko to o czym napisałem do Qnapa to brak udostępniania galerii dla poszczególnych użytkowników. W twoim przypadku piszesz o rodzicach, ja również chcę udostępniać swoje zdjęcia rodzicom ale dodatkowo chciałbym udostępniać zdjęcia np. znajomym i tutaj wskazane by było posiadanie zaawansowanych uprawnień dla użytkowników tak żeby np. rodzice mogli oglądać zdjęcia z Wigilii czy naszych wakacji ale znajomi ich już nie widzieli natomiast mogli sobie obejrzeć zdjęcia z ostatniej wspólnej imprezy. Zdjęcia osobiście również segreguję w folderach dlatego nie jest dla mnie problemem np. udostępnienie zasobów za pomocą File Station jednak wtedy wszyscy widzą wszystkie foldery oczywiście bez możliwości podglądu. Dodatkowym rozwiązaniem problemu jest tworzenie linków bezpośrednio do folderu ale jeśli udostępniam jednej osobie np. kilka folderów robi się to już mało wygodne.
@Mattley dzięki za rozwiązanie. Osobiście je trochę zmieniłem i w tej chwili po prostu trzymam wszystko w dwóch folderach współdzielonych. Do Photo nie ma dostępu nikt poza mną, dzięki czemu udostępniam wszystkim tylko albumy. Drugi folder jest na Video i tam uprawnienia są znacznie prostsze bo wszystko nadaje z poziomu dostępu do folderów. Oczywiście nadal brakuje opcji udostępniania albumów tylko dla wybranych użytkowników ale wyszedłem z założenia że dla rodziny będę udostępniał z poziomu dostępu do Photo Station a dla znajomych za pośrednictwem linków bezpośrednich. Otrzymałem również odpowiedź z Qnapa: "We already have this feature on our roadmap. So it will be implemented in some future release of Photo Station, Please be patient." :) mam nadzieję że faktycznie nad tym pracują i przede wszystkim nie potrwa to jeszcze kilka lat :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
No to się cieszę że Ci pomogłem. Też mam nadzieję, że popracują nad tym tematem szybciej. Choć ostatnio miałem błąd na obu NAS'ach o tym że po restarcie: File system is not clean. I jest to restart NAS'a robiony przez użytkownika, a nie spowodowany np. nagłym brakiem prądu. Niby w aktualizacjach (już dwóch!!!) pisali, że zrobili fix this problem ale dalej wyskakuje mi ten błąd. Także z tą ich szybkością jest różnie.
Pozdro
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus