Instruktaż/Tutorial Plex - współdzielenie bibliotek pomiędzy odległymi użytkownikami

M

mariuszsal

Guest
Kilka lat temu, gdy ktoś zadał pytanie jaki polecacie serwer DLNA bez wahania powiedziałbym - Serviio lub Twonky. Dzisiaj realia się zmieniły i na potężny system multimedialny rozwinął się niepozorny Plex o którym teraz będzie mowa.

Od momentu kiedy udostępnili platformę plex.tv i zoptymalizowali swoje rozwiązania, wieczorne życie kinomaniaka stało się przyjemniejsze. Poza usługami które opisywane były na tym forum - czyli możliwość streamowania naszych zbiorów na smartfony, tablety ... czy przez Web na nasze PC w delegacji How-To - Plex - zdalne odtwarzanie biblioteki multimedialnej ja chciałbym zwrócić uwagę na jedną, chyba najmocniejszą cechę która tą platformę wyróżnia:

Dzielenie się swoimi zbiorami z innymi użytkownikami tego systemu!

Jak wszyscy wiemy użytkownik NASa to świetny kandydat na zaproszenie do znajomych i na wspólne seanse filmowe. Dlaczego taki najlepszy ? Bo ma serwer Plex z reguły pracujący 24h/dobę oraz dysponuje sporą bazą. Często posiada również dobre łącze (szczególnie to na wyjściu).

Poniżej przedstawiam w jak prosty sposób możemy na własnym TV, smartfonie, PC ... oglądać kolekcję np kolegi @Silas Mariusz

  • Instalacja Plex'a - pierwszym krokiem jaki musimy wprowadzić to instalacja serwera plex na naszym nasie. Możemy to wykonać bezpośrednio z paczek lub pobierając ze strony producenta gotowy i często aktualniejszy plik .qpkg (INTEL https://downloads.plex.tv/plex-medi...exMediaServer_0.9.12.13.1464-4ccd2ca_x86.qpkg)
  • Dodanie naszych zbiorów - po poprawnej instalacji nie pozostaje nam nic innego jak dołączenie naszych zbiorów (folderów) do bazy systemu. Jak to zrobić ? Najlepiej skorzystać z przewodnika poinstalacyjnego -szczegóły Basic Setup Wizard
  • Konfiguracja sieciowa - od tego momentu nasz plex zaczyna być czymś więcej niż głupim DLNA w domu. Do poprawnego działania potrzebujemy jednego wolnego portu TCP przekierowanego na serwer (domyślnie jest to 32400). Jeśli to zrobiliśmy udajemy się w plexie do Ustawień->Serwer->Remote Access, gdzie podłączamy nasze urządzenie do plex.tv
Screenshot_5.png
  • Zapraszamy i czekamy na zaproszenia - w tym momencie możemy rozpocząć zapraszanie naszych znajomych do kolekcji. Aby to zrobić należy w ustawieniach -> użytkownicy -> znajomi dodać osobę z którą chcemy się dzielić multimediami. System przyjmuje zaproszenia po nicku kolegi z plexa jak również po adresie e-mail. W tym drugim przypadku jeśli taka osoba nie posiada konta plex.tv będzie musiała je sobie wcześniej założyć aby dobrać się do waszych plików. Możemy również ograniczać dostęp do poszczególnych bibliotek i udostępniać np samą muzykę dla wybranej osoby.
Screenshot_3.png Screenshot_4.png
I to tyle i aż tyle. Od tej pory na wszystkich naszych urządzeniach będziemy mieli możliwość współużytkowania dzielonych zbiorów.

No dobra - ale co z tym TV?
Spokojnie! Już wyjaśniam. Od pewnego czasu na HD Station dostępna jest aplikacja Plex Home Theater, który całą naszą bibliotekę przeniesie na duży ekran. Wystarczy po instalacji, odpalić i zalogować się na nasze konto plex.tv (w sposób zbliżony jak youtube - wpisując wyświetlony na ekranie token na stronie Plex: One window into all your personal media).
upload_2015-10-17_11-28-41.png

Dalej to już tylko oglądanie..... również na dużym ekranie.

WP_20151017_01_55_54_Pro.jpg WP_20151017_01_56_11_Pro.jpg WP_20151017_01_57_09_Pro.jpg WP_20151017_01_56_35_Pro.jpg WP_20151017_01_57_28_Pro.jpg WP_20151017_01_46_23_Pro.jpg WP_20151017_01_58_30_Pro.jpg WP_20151017_01_46_06_Pro.jpg WP_20151017_01_46_34_Pro.jpg WP_20151017_01_40_39_Pro.jpg WP_20151017_01_46_52_Pro.jpg WP_20151017_01_54_43_Pro.jpg WP_20151017_01_47_22_Pro.jpg WP_20151017_01_58_02_Pro.jpg WP_20151017_01_54_08_Pro.jpg WP_20151017_01_55_02_Pro.jpg WP_20151017_01_53_59_Pro.jpg

Przy okazji wszystkich zainteresowanych współdzieleniem się zbiorami - zapraszam do dyskusji i zapraszania w plex.tv
Czuwaj !
 
Wszystko zależy od jakości udostępnionych bibliotek. Jeśli masz 480 to spokojnie TS-451 pociągnie do 5 użytkowników jednocześnie. 720 czy 1080 jest problem faktycznie. 1080 nie pociągnie ale 720 dla jednego działa z 99% procka.

Problem można rozwiązać poprzez wcześniejsze transkodowanie materiału do akceptowanego przez Plex jako Direct i wtedy procesor ledwo dojdzie do 3% max.

Co do upubliczniania bibliotek lepiej uważać z tym tematem ponieważ jest to udostępnienie materiału, którego Twórca nie zgodził się na takie wykorzystanie. Jedynie rodzinie lub bliskim osobom można udostępnić bez konsekwencji złamania litery prawa
 
Co do upubliczniania bibliotek lepiej uważać z tym tematem ponieważ jest to udostępnienie materiału, którego Twórca nie zgodził się na takie wykorzystanie. Jedynie rodzinie lub bliskim osobom można udostępnić bez konsekwencji złamania litery prawa
Dziękujemy za opinie biegłego. Była nam naprawdę niezbędna.
 
Jeśli zdalnie oglądany jest 1080 materiał, jakie jest obciążenie łączą?

Za chwilę przyjdzie mi 871 i musze łącze przygotować. Ale boję się właśnie o łączą jak i tego ze materiał lubi ważyć swoje i trzeba dyski wymienić przy ilości powyżej 1000

Cała :)

Jabadabadu
 
Trafiłem tu szukając informacji o Plexie (szukam/szukałem "zastępstwa" dla Video Station w S), ale zapytam o coś innego (pls, nie bijcie):

Gdzie jest ta miażdżąca przewaga Celeronów nad Atomami, skoro (przynajmniej wg. tego co pisze spietrza) w Plexie TS-215/451 ledwo poradzi sobie z jednym materiałem w 720/1080p i większym bitratem? Podobną wydajność mam na swoim DS415+...
 
Nie twierdzę, że Atomy są wydajniejsze.

Chciałem jedynie zapytać, gdzie jest ta osławiona wręcz wydajność Celeronów? Gdy szukałem serwera dla siebie, to wszędzie czytałem, że Atomy nie mają nawet startu do Celeronów, że to procesory zabawkowe, że nie nadają się do niczego, itp. itd. Nie miałem jak tego skonfrontować, zaryzykowałem i świadomie wybrałem produkt teoretycznie znacznie mniej wydajny. Stwierdziłem po prostu, że aż takiej mocy nie potrzebuję, że ważniejsza jest dla mnie wygodna obsługa systemu (a tu w moim, subiektywnym oczywiście odczuciu wygrał DSM).

Tymczasem w poście spietrzy czytam, że TS-451 (a więc pewnie i TS-453pro) wydajnościowo podobnie wypada do DS415+...
 
X53 ma 4 rdzenie. Osobiście przetestowalem 2 materiały bdrip x264 po 30gb transkodowane dla dwóch użytkowników do 1080p działało wyśmienicie.

Wygoda dla mnie to komfort za którym idzie elastyczność i możliwości. Testuje prototypowy model x53 Pro II/+ a tu Intel pokazał się od jeszcze lepszej strony. Ale to nie ten temat i za wczesnie aby o tym mówić.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/plex-wsp%C3%B3%C5%82dzielenie-bibliotek-pomi%C4%99dzy-odleg%C5%82ymi-u%C5%BCytkownikami.15831/
  2. RTORRENT FOLDERY
  3. konfiguracja plex