FAQ Pliki konfiguracyjne

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 228
31
2 377
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Pliki konfiguracyjne serwera /mnt/.config
uLinux.conf|System configuration
\smb.conf|Microsoft Network (Samba)
\raidtab|RAID configration
\proftpd.conf|FTP server configration
\apache.conf|Web server configration files
\passwd|user Password informations
\shadow|user Password informations


Plik: /etc/passwd
Format: nazwa_użytkownika:hasło:UID:GID:komentarz:katalog_domowy:polecenie_logowania
Pole|Opis
\nazwa_użytkownika|jest polem zawierającym jednoznacznie identyfikującą nazwę użytkownika
\hasło|jest zakodowanym hasłem użytkownika. Jeśli w systemie użyto maskowania haseł to w miejscu tym znajduje się x. Brak jakiejkolwiek wartości oznacza brak hasła na tym koncie
\UID|unikalny numer reprezentujący użytkownika w systemie
\GID|unikalny numer wskazujący na domyślną grupę, do której należy użytkownik
\komentarz|zawiera informacje o użytkowniku dostępną dla innych użytkowników po wydaniu polecenia finger
\katalog_domowy|określa miejsce katalogu domowego użytkownika
\polecenie_logowania|polecenie, które zostaje uruchomione w trakcie logowania do systemu. Często jest to wpis wskazujący na powłokę.

Plik: /etc/shadow
Format: nazwa_użytkownika:hasło:data_zmiany_hasła:min:max:przypomnienie:ważność_konta:inne
Pole|Opis
\nazwa_użytkownika|jest polem zawierającym jednoznacznie identyfikującą nazwę użytkownika
\hasło|zaszyfrowane hasło
\data_zmiany_hasła|data ostatniej zmiany hasła
\min|minimalny okres pomiędzy zmianami hasła
\max|maksymalny okres pomiędzy zmianami hasła
\przypomnienie|wartość ta określa na ile dni przed upływem terminu przypominać o zmianie hasła
\ważność_konta|termin ważności konta
\inne|miejsce zarezerwowane na przyszłe zmienne
 
Ostatnio edytowane:
Pragnę dodać ze swojej strony że w QTS 4.1 pliki konfiguracyjne znajdują się w: /mnt/HDA_ROOT/.config i jest tam oprócz tych co kolega Silas wymienił sporo innych plików konfiguracyjnych pozwalających na skonfigurowanie praktycznie całego NAS-a beż zaglądania do QTS.

Z kolei w tym miejscu: /etc/default_config/ znajdziecie plik konfiguracyjny NAS-a uLinux.conf zawierający domyślne ustawienia systemowe
 
  • Lubię to
Reakcje: QNAP i kaktus
jak to widzisz to co w file station?? na screenie masz krok po kroku od samego logowania dotrzeć do tych plików i nie zależy to od konfiguracji dysków bo sprawdzałem na obu moich urządzeniach

ssh.PNG
 
  • Lubię to
Reakcje: QNAP
WinSCP to było drugie, czego próbowałem. Nie wiem, co wtedy robiłem źle, ale dzięki Kolegom się udało :).
To będę teraz psuł ;)

P.S.
Moje motto poparte wieloletnim doświadczeniem:
Jeżeli masz z czymś problem, zadzwoń do fachowca. Jak tylko opiszesz problem, zanim fachowiec cokolwiek ci pomoże - problem sam się rozwiąże :perfekcyjnie:
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Moje motto poparte wieloletnim doświadczeniem:
Jeżeli masz z czymś problem, zadzwoń do fachowca. Jak tylko opiszesz problem, zanim fachowiec cokolwiek ci pomoże - problem sam się rozwiąże

Dobrze zadane pytanie to w 50% rozwiązany problem.

Moim zdaniem trzeba nauczyć się korzystać z klienta SSH ,putty (dla Windows) bądź ssh (zwykle Unixy), potem to procentuje ! :)
Pliki z kopią zapasową ustawień :
/share/CACHEDEV1_DATA/.@backup_config
 
  • Lubię to
Reakcje: QNAP i kaktus