Pomoc Posypał się RAID1

Gites

Passing Basics
Beginner
13 Kwiecień 2014
19
7
3
QNAP
TS-119/219
Ethernet
100 Mbps
Cześć,
Mam dość stary model TS-219, wersja oprogramowanie 3.8.3 z dwoma dyskami 1TB pracującymi jako RAID1. No i stało się... NAS zaczął zgłaszać bad blocki na jednym z dysków. W sumie nic dziwnego bo w tej konfiguracji NAS pracował już 5 lat. Zamówiłem dwa nowe dyski 2TB z zamiarem wymiany/migracji do większej pojemności. W czasie gdy nowe dyski były w drodze, wadliwy dysk padł całkowicie (zniknął z konfiguracji sprzętowej NASa). Mój TS-219 przeszedł w tryb zdegradowanej macierzy RAID1. Jak na nieszczęście dzień później (dosłownie!) na drugim dysku pojawiły się bad blocki. Kiedy już dotarły do mnie nowe dyski, wyjąłem z NASa ten totalnie padnięty, włożyłem nowy dysk i NAS rozpoczął procedurę odtwarzania macierzy. Niestety z powodu zbyt dużej ilości błędów na tym jedynym działającym dysku, odtwarzanie się nie udało.

Postanowiłem ręcznie przerzucić partycje na nowy dysk. Najpierw odzyskałem wszystkie dane (uff) na laptopie z linuxem. Następnie używając 'dd' przekopiowałem MBR na nowy dysk (na nowym dysku pojawiła się prawidłowa struktura partycji - bez założonych systemów plików). Kolejnym krokiem było zrobienie kopii partycji. Rozpocząłem od tych najmniejszych (te po ok. 500MB). Wszystko poszło ok i na nowym dysku pojawiły się trzy partycje, dla których przy próbie bezpośredniego zamontowania mount zwracał komunikat "unknown partition type linux_raid_member" - wszystko ok. Dało się je zamontować uruchamiając wcześniej mdadm - tak tylko informacyjnie piszę.

Niestety nie potrafię sobie poradzić z największą partycją (sd?3) - tą, na której leżą wszystkie pliki użytkowników, katalogi z serii Qweb, Qmultimedia, itd. Problem polega na tym, że gdy zrobiłem kopię tej dużej partycji i przerzuciłem ją na nowy dysk, partycja ta nie występuje jako linux_raid_member tylko jako ext3. Podejrzewam, że z tego powodu po wystartowaniu NASa z nowym dyskiem, nas nie potrafi wstać do poprzedniego stanu. Zamiast tego otrzymuję komunikaty systemowe:
Default network shares(Public, Qusb, Qweb, Qmultimedia, Qdownload) do not exist. Restore default network shares or format your disk volume.
Folders(Public, Qusb, Qweb, Qmultimedia, Qdownload) for default network shares do not exist. Restore default network shares or format your disk volume.

Nie wgryzałem się jeszcze w sam system NASa i zanim to zrobię chciałbym się zapytać czy ktoś wie jak sobie z tym problemem poradzić. Podkreślę, że jestem pewien iż odzyskałem wszystkie pliki po crashu i odtworzyłem dysk do stanu pierwotnego... tylko ten nieszczęsny typ partycji się nie zgadza. Sądzę, że mam dwie opcje:
1. W jakiś sposób zmienić typ partycji z ext3 na linux_raid_member
2. W jakiś sposób ręcznie podpiąć w NASie istniejące katalogi i udziały na dysku
Czytając inne dyskusje w tym dziale, jestem pewien, że znajdzie się kilku magików od linuxa, którzy naprowadzą mnie na właściwe tory.

Pozdrawiam ze Sztokholmu,
Gites