Pomoc Problem (hardware?) z siecią

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

swfr

Nowy użytkownik
Noobie
20 Luty 2014
5
8
3
TS-269L, Windows XP


Dochodzę do wniosku - cytując niejakiego Dyzmę Nikodema - że widocznie głupi jestem jak but.

Przeczytałem chyba wszystkie posty o wolnym transferze Qnapów, próbowałem wszystkiego i dalej źle

No to zacząłem od podstaw...

Ustawienia sieci - w każdym wypadku automat.

Wypiąłem router, wyszukałem kabel krosowany i jazda

1. połączenie: Laptop (win 8.1) - Qnap
Transfer 80-100 MB!
Jest b. dobrze

2. połączenie: Laptop, 8-letnia Toshiba (win XP Home)
Transfer 30-50 MB
Jest dobrze

3. połączenie (dla mnie najważniejsze): PC, stareńki ale wystarczający (win XP Pro świeżo postawiony, golutki)
Połączenie nawiązane z wyraźnym wysiłkiem, czasem wcale, a czasem z komunikatem o ograniczeniu lub braku łączności
Transfer do 8-10 MB (wymęczony)
Nie jest dobrze, oj nie jest...

Pytania - dotyczące połączenia 3.

1. Czy nadal (jak w przedpotopowych czasach sieci na kablu BNC) zdarza się, że karty sieciowe się nie lubią? Zaczynam podejrzewać, że tak jest w moim przypadku

2. Czy w konfiguracji karty (zrzut) mam coś włączyć/wyłączyć, przestawić?

upload_2014-2-25_13-2-29.png


3. A może moja karta (zintegrowana) jest po prostu walnięta?

Pytanie "dlaczego przez Router Linksys - maksymalny transfer z każdego z w.w. komputerów to najwyżej 11MB?" zadam później. (jeśli to wytrzymcie)

Pomóżcie proszę bo następny post będzie pisała wdowa po mnie...
P.S. Mam już przygotowaną matę, katanę (co prawda drewnianą i z napisem "Pamiątka z Zakopanego", ale zawsze)

Uzupełniam:
Wszystkie karty gigabitowe
linksys WAG 200G
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Pytanie "dlaczego przez Router Linksys - maksymalny transfer z każdego z w.w. komputerów to najwyżej 11MB?" zadam później. (jeśli to wytrzymcie)
A co to za router Linksys? Pamiętaj, ze każdy router softwarowo kontroluje transfer. Switch natomiast jest sprzętowym przełącznikiem.

Aby uzyskać jak najlepsze transfery, kupuje się switcha 1 gbit i podłącza w jeden port routera, natomiast urządzenia do tego switcha zamiast do routera. W ten sposób ruchem urządzeń będzie się zajmował sprzętowy przełącznik - switch, zamiast programowego routera.

Było to opisywane wiele razy na forum.


. połączenie: Laptop (win 8.1) - Qnap
Transfer 80-100 MB!
Jest b. dobrze
2. połączenie: Laptop, 8-letnia Toshiba (win XP Home)
Transfer 30-50 MB
Jest dobrze
3. połączenie (dla mnie najważniejsze): PC, stareńki ale wystarczający (win XP Pro świeżo postawiony, golutki)
Połączenie nawiązane z wyraźnym wysiłkiem, czasem wcale, a czasem z komunikatem o ograniczeniu lub braku łączności
Transfer do 8-10 MB (wymęczony)
Nie jest dobrze, oj nie jest...
Zauważ, że od Visty w górę wraz z interfejsami SATA transfer danych I/O jest równoległy do wykonywanych zadań przez komputer. Gdzie w archaicznej konstrukcji zadania transferu lubią wpływać na, i zwalniać pracę innych procesów (zadań). Ogólnie Windows XP nie jest najlepszy do zadań I/O.

Jednak w Twoim przypadku może to być słaba karta sieciowa lub kiepskie sterowniki. Może brak sterowników do chipsetu? Czy te karty są gigabitowe?

Pamiętaj, że podczas wykonywania jakichkolwiek pomiarów, należy wyłączyć antywirus i firewall. Bo może właśnie one monitorują dane w locie co jest powodem wolnego transferu (analizowanie danych).
 
Czy nadal (jak w przedpotopowych czasach sieci na kablu BNC) zdarza się, że karty sieciowe się nie lubią? Zaczynam podejrzewać, że tak jest w moim przypadku
Może się tak przytrafić sporadycznie, szczególnie przy połączeniu "nowe ze starym". Piszesz że nastawy skonfigurowane na auto, popróbuj przełączyć w tryb jaki potrzebujesz uwzględniając full duplex. Te auto nie zawsze przynosiło spodziewany rezultat, co prawda w ilości przypadków marginalnej ale zdarzało się. W tym okienku które wkleiłeś to najprawdopodobniej -> szybkość i dupleks.
 
Windows XP, mam nadzieje że z SP3, ale nawet wtedy XP miał ograniczone połączenia przychodzące, poszukaj programu np: XP ANTYSPY gdzie zmienisz te ustawienia na większe, wtedy sprawdź transfery.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Zapiąłem switch i nie poznaję własnej sieci. Nowe życie.
Ale nadal mam problem z moim pc.
Przeinstalowałem wszystkie możliwe wersje sterowników - transfery nadal 10MB
Kupiłem dzisiaj kartę sieciową - tp-link. Dałem za nią aż 25 zł (więc ew. strata będzie niewielka). Ruszyło. Transfery 30-40 MB
Nie jest to może szczyt możliwości (transfery z laptopa win8 - 90-100MB) , ale w porównaniu z kartą na płycie to i tak 300% lepiej.
Teraz zabieram się za konfigurację sieci - oczywiście na moim poziomie wiedzy - czyli amatorskim

Dałem statyczne adresy w Qnapie.
1. Czy to samo zrobić w PC, na wszystkich urządzeniach w sieci?
2. Czy DNS zostawić auto? przepisać z routera? inne typu 8.8.8.8 8.8.4.4?
3. Czy WINs jest mi doczegoś potrzebne?
4. Czy warto poszukać lepszej karty sieciowej? Jakiej ? A może raczej kupić Win7? 8? - tu ryzyko większę bo może nie odpalić - sprzęt muzealny - jeszcze na Pentium 4.

XP ANTYSPY ściągnąłem - właśnie w nim dłubię i już znalazłem fajne rzeczy - dzięki
 
Dałem statyczne adresy w Qnapie.
1. Czy to samo zrobić w PC, na wszystkich urządzeniach w sieci?
2. Czy DNS zostawić auto? przepisać z routera? inne typu 8.8.8.8 8.8.4.4?
To kwestia twoich preferencji i nie ma wpływu na jakość transferu.

3. Czy WINs jest mi doczegoś potrzebne?
Windows Internet Name Service – Wikipedia, wolna encyklopedia

sprzęt muzealny - jeszcze na Pentium 4
Ja nie wiem czy na tym sprzęcie Ty osiągniesz większy transfer. Możesz próbować przy użyciu kart sieciowych Intela 1000 PT lub GT dla Desktop'ów.
Intel® PRO/1000 GT Desktop Adapter

Jednak wątpię abyś więcej na tym procesorze wycisną.

Nie ściągaj żadnych Antyspy'ów tylko czyste OS'y.
 
1. Czy to samo zrobić w PC, na wszystkich urządzeniach w sieci?
Jeśli masz same stacjonarne kompy jak najbardziej

2. Czy DNS zostawić auto? przepisać z routera? inne typu 8.8.8.8 8.8.4.4?
DNSy te nie maja nic wspólnego z lokalnym rozpoznawaniem nazw.

3. Czy WINs jest mi do czegoś potrzebne?
Wcale. Wyłączyć.


4. Czy warto poszukać lepszej karty sieciowej? Jakiej ? A może raczej kupić Win7? 8? - tu ryzyko większę bo może nie odpalić - sprzęt muzealny - jeszcze na Pentium 4.
Raczej urok software'u, od biedy możesz odpalić jakiego LiveCD Linuxa i zobaczyć jak tam śmiga.

XP-AntiSpy ? Jak wspominałem lepiej nie używać.
 
jak bez wins'a rozwiążesz nazwy NetBIOS
szczególnie jak uruchomisz DHCP i będziesz chciał dobrać się do udziałów sieciowych poprzez nazwy hostów

ps.
co Wy tacy sceptyczni dla XPAntyspy ?w woli przypomnienia jeszcze :
Serwery WINS (Windows Internet Name Service) dynamicznie mapują adresy IP na nazwy komputerów (nazwy NetBIOS). Dzięki temu użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do zasobów przy użyciu nazwy komputera zamiast przy użyciu adresu IP.
 
Hmm... Jak to w końcu jest z tym WINS'em?
Dzisiaj włączyłem na Qnapie serwer WINS (tak dla testów). Do tej pory miałem go wyłączonego, a do zasobów sieciowych (np. po ścieżce unc) bez problemu łączyłem się po nazwie hosta (np: \\nas\Multimedia\).
 
Ok to ja może wtrącę swoje pieć groszy bo widzę że nie do końca wszyscy wiedzą o co kaman. tak więc na początek:

Jak to w końcu jest z tym WINS'em?

WINS - jest to lokalna dynamiczna baza danych DNS. Gdy Samba pracuje jako serwer WINS, każdy komputer kompatybilny z Windows w naszej podsieci zarejestruje w Sambie swój adres IP i nazwę NetBIOS (czyli potocznie "nazwę komputera"). Dzięki temu komputery Windows będą korzystać z bazy danych WINS w Sambie w celu uzyskania adresu IP komputera o danej nazwie NetBIOS. WINS to kluczowy składnik przeglądania sieci i to właśnie z niego korzystamy, gdy rozglądamy się po Otoczeniu Sieciowym systemu Windows.

Więc jeżeli nie masz w sieci lokalnej serwera\serwerów DNS a znając życie nie masz to proponuje to włączyć.

Master Browser - główne miejsce, w którym zapisane jest jakie komputery i grupy robocze są przyłączone do lokalnej podsieci. Taka lista określana jest mianem listy przeglądania (ang. browse list). Na podstawie tej listy konstruowana jest lista grup roboczych, domen i komputerów, które zobaczymy, gdy po raz pierwszy klikniemy na ikonie Otoczenia Sieciowego. Każdy komputer ze współczesnym systemem Windows może pełnić funkcję głównej lokalnej przeglądarki.

To też proponuje włączyć.

Prościej się chyba nie da tego opisać :p

A tak na koniec dodam że w Windows 7, 8 i 8.1 grupy lokalne działają na trochę innych zasadach i to że komputery są w tej samej grupie roboczej nie oznacza że jest tak naprawdę. Jak ktoś nie wierzy to niech sprawdzi takim mykiem. Mianowicie bierze kompa z np win8 i drugiego z win7 na tym pierwszym powiedzmy ustawia grupę robocza Home na drugim DOM. Teoretycznie kompy są w różnych grupach roboczych, ale wystarczy wpisać kod z kompa nr1 w odpowiednie miejsce w kompie nr2 i co? i tadaam nagle są w tej samej grupie roboczej mimo różnych ustawień w systemie. Zapytacie pewnie no dobra to o co kaman? ano o to że w ww systemach do pojęcia Grupa Robocza dochodzi kolejne mianowicie Grupa Domowa :) Tak więc w Win7, 8 i 8.1 kompy mogą być w różnych grupach roboczych ale w tych samych grupach domowych lub w tych samych grupach roboczych a innych grupach domowych lub w tej samej grupie roboczej i domowej albo wogóle w różnych grupach domowej i roboczej (niezły meksyk :p ) To żeby już nie motać na koniec dodam że QNAP może być w tej samej grupie roboczej ale na chwilę obecną nie da się go dołączyć do grupy domowej
 
Ostatnio edytowane:
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. karta sieciowa 2,5 gbit