Pomoc problem po aktualizacji TS-212 do wersji 4.0.2

_Michal_

Passing Basics
Beginner
30 Listopad 2012
12
1
3
Witam,
mam taki sam problem, jaki miał jakiś czas temu kolega Baca. Zanim spróbuję rozwiązania, jakie podesłał Silas chciałbym zapytać czy mogę je zastosować w moim przypadku, ponieważ próbowałem uruchomić serwer własnymi siłami i mogłem już coś po drodze zepsuć. Szybko opiszę czego już próbowałem.

1. Objawy po aktualizacji do wersji 4.0.2 są takie, że dioda statusu mruga na zielono-czerwono.
2. Spróbowałem podnieść system przy pomocy płyty recovery i nic nie pomogło.
Po wciśnięciu RESET i POWER moja dioda STATUS nie zaświeciła się na czerwono tylko cały czas mruga (na czerwono).
Kontrolki na karcie sieciowej zamrugały tylko raz i na tym koniec. Tak jakby karta była nieczynna. W opisie było napisane, że powinny się świecić na zielono lub na pomarańczowo. NAS był połączony z PC kablem sieciowym.
Wciskałem jeszcze później sam RESET i wtedy dioda STATUS zaczynała migać na zielono.
Resetowanie pomogło na tyle, że finder znalazł NASA.

3.Bez skutku próbowałem zainstalować nową wersję. Dostałem komunikat, że niektóre usługi są nieaktywne i należy przeprowadzić inicjalizację systemu.

Dyski mam w Raidzi-e (mirror).
Nie resetowałem urządzenia z włożonymi dyskami.

Z góry dziękuję za pomoc.
Michał
 
Zanim spróbuję rozwiązania, jakie podesłał Silas chciałbym zapytać czy mogę je zastosować w moim przypadku, ponieważ próbowałem uruchomić serwer własnymi siłami i mogłem już coś po drodze zepsuć

Czyli co zamierzasz?
 
Silas dał takie rozwiązanie:
@@Baca uruchom ponownie serwer bez dysków twardych. Kiedy się uruchomi, podłącz dyski na gorąco. Za pomocą findera znajdź adres IP serwera.
Pobierz program PuTTY http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe
Połącz się po protokole SSH na serwer używając konta admin. Możliwe, że hasłem będzie domyślne hasło serwera.
Następnie wykonaj poniższe polecenia:
Kod (bash): (Click here to copy code to clipboard)

  1. config_util 1
  2. storage_boot_init 1
I poleceniem reboot zrestartujesz system.
Kod (bash): (Click here to copy code to clipboard)

  1. reboot
Jeśli system się nie uruchomi wykonaj powyższe ponownie, ale przed poleceniem reboot wykonaj jeszcze tych kilka poleceń:
Kod (bash): (Click here to copy code to clipboard)

  1. cp /etc/default_config/uLinux.conf /mnt/HDA_ROOT/.config/
  2. rm -r /etc/config
  3. ln -sf /mnt/HDA_ROOT/.config /etc/config
  4. setcfg -f /etc/config/uLinux.conf Misc configured TRUE
W ten sposób zresetujesz konfigurację do domyślnej pozostawiając poprawną konfigurację RAID oraz udziałów sieciowych.

Pozdrawiam
MichałNajważniejsze dla mnie jest to, żeby zachować dane na dyskach.
Moje pytanie, czy jeśli spróbuje tej metody to mam szanse zachować dane ?

Michał
 
Jaki miałeś wcześniej system (wersję?)
Rozumiem iż stan teraźniejszy jast następujący:
1. po uruchomieniu serwera status led nieprzerwanie błyska zielonym
2. nie da się zalogować do systemu z przeglądarki
3. Qfinder odnajduje sprzęt
4. dysków nie masz zainstalowanychCoś mi się wydaje że te wszystkie rozwalone konfiguracje NAS (bo ta sytuacja nie jest pierwsza), przy aktualizacji firmware, spowodowane są działającymi usługami i aplikacjami ....
 
Teraźniejszy stan jest dokładnie taki jak opisałeś z tym, że po wpisaniu adresu serwera w przeglądarce wyskakuje mi informacja z niedokończonej próby instalowania systemu. Przerwałem w momencie, kiedy wyświetliła się strona jak w załączniku.

Dodam tylko, że próbowałem aktualizować system z włożonym zastępczym dyskiem. Teraz dysk jest wyjęty i po włączeniu błyska zielona dioda statusu.
Niestety nie wiem jaką wersję systemu miałem przed aktualizacją ale była to jakaś stara wersja. Ostatnią aktualizację robiłem przed wydaniem nowej szaty graficznej, jakiś rok temu, może nawet wcześniej. Z pewnością była to jakaś wersja 3.x.x.

Pozdrawiam
Michał
 

Załączniki

  • screen.jpg
    screen.jpg
    58,6 KB · Wyświetleń: 28
Niepotrzebnie kombinowałeś z innym "obcym" hdd. Teraz jest sytuacja taka jakbyś startował od zera. System siedzi w pamięci flash i na hdd. Przy każdym starcie część konfiguracji replikowana jest z flash na hdd. W chwili obecnej spróbowałbym odpalić serwer bez dysków, uruchomić qfinder wetknąć dyski i przeprowadzić instalację systemu WAŻNE - bez inicjalizacji dysków (formatowania dysków), program pyta o taką ewentualność musisz uważać by nie przegapić. Ewnetualnie Wgrać nowy system bez dysków i po restarcie, zalogować się do panela administracyjnego po czym na gorąco wetknąć dyski i podjąć odpowiednią akcję, również bez formatowania. Najpierw na wszelki wypadek pozapisuj sobie nazwy utworzonych udziałów by w razie potrzeby przywrócić je później Tworząc nowe udziały o identycznych nazwach. (to na wszelki wypadek gdyby coś si nie udało).

Oczywiście masz kopię konfiguracji z przed upgrade? Zawsze możesz spróbować cofnąć firmware i przywrócić starą konfigurację z kopii (też bez inicjowania hdd).

Obojętnie co byś teraz nie robił musisz najpierw dwa razy zaglądać a potem klikać ...Aaa jeszcze jedno
zanim zaczniesz pracę możesz np podłączyć dyski do kompa z linuchem i np przez dd zrobić kopię tych nośników ...
 
... a wiesz jak to zwykle wygląda przy dodawaniu nowego dysku ? Czy system zawsze musi go formatować czy pozwala na dodanie bez formatowania i potrafi odczytać wszystkie dane ? Nie wiem jak to jest z dyskami, które były skonfigurowane w raidzie. Btw pierwszy raz mam macierz i nie za bardzo wiem jak to działa.
Plan miałbym taki, żeby postawić nowy system na rezerwowym dysku, zrobić na nim kopię, później spróbować tak jak proponujesz a jeśli nie wyjdzie to na dyskach które pracowały dotąd, zainstalować nowy system, nawet z formatowaniem i dane przywrócić z wcześniej przygotowanej kopii na dysku rezerwowym.

Co ty na to ? Przejdzie taka opcja ?

Kopii konfiguracji oczywiście nie mam. Mam jedynie kopię ustawień sieciowych ale to mi nie jest zbytnio potrzebne.

MichałJeszcze jedno. Czy system da się teraz zainstalować ? Kiedy próbuję przez findera to niestety nie daje rady. Wyskakuje ten komunikat o brakujących usługach.

MichałJeszcze mi sie cos przypomnialo. Po pierwszej nieudanej probie wgrania nowego softu udalo mi sie przywrocic poprzednia wersje i co prawda kulawo ale jakos system dzialal. Tylko, ze po jakiejś godzinie wyskoczyl komunikat, ze jeden dysk jest crash i faktycznie nie bylo go widac.
 
Czy system zawsze musi go formatować czy pozwala na dodanie bez formatowania
Ty o tym decydujesz ...

Plan miałbym taki, żeby postawić nowy system na rezerwowym dysku, zrobić na nim kopię
Powinno się udać ...

Czy system da się teraz zainstalować ? Kiedy próbuję przez findera to niestety nie daje rady. Wyskakuje ten komunikat o brakujących usługach.
Jakiś dysk wpięty czy bez dysku?

tak sobie jeszcze myślę jak masz dostęp do shell-a to można spróbować, podpiąć dysk zewnętrznie i przekopiować dane w dogodną lokalizację - lecz nie wiem na ile jest system funkcjonujący ...
 
Ja po zakupie aktualizowałem od razu do wersji 4.1.0 (wcześniej chyba 3.8) i nie mam takich problemów. Wcześniej serwer wieszał się co dzień i do restartu nie widział dysków a teraz problemy ustały. Więc może aktualizacja do 4.1.0 zamiast 4.0.2 pomoże?
 
Problem jest w tym, iż proces zmiany oprogramowania nie zakończył się pełnym sukcesem coś poszło nie tak i dlatego te nieprawidłowości.

Ja po zakupie aktualizowałem od razu do wersji 4.1.0 (wcześniej chyba 3.8) i nie mam takich problemów. Wcześniej serwer wieszał się co dzień i do restartu nie widział dysków a teraz problemy ustały.
Pierwsze słyszę żeby QTS v 3.8 był niestabilny ... ;-p może diabeł tkwi w szczegółach i w tym że nie pamiętasz dokładnie wersji oprogramowania. ;-)
 
OK, odszukałem swój wątek i rzeczywiście masz rację. Miałem wcześniej firmawe w wersji 4.0.2 i wtedy miałem problemy o których pisałem. Nie pamietałem dokładnie. W każdym razie wersja 4.0.2 nie nadaje się do pracy a po zmianie na 4.1.0 moje probleemy zniknęły.
 
Witam, dane udalo sie uratowac i to jest najwazniejsze. Serwer pracuje niestabilnie z oprogramowaniem 4.0.2 ale to juz maly problem. Jesli nie da sie inaczej to wracam do wersji 3.x.x. Sprobuje jeszcze najnowszej wersji beta. Jeszcze raz dziekuje za pomoc. Problem rozwiazany.

Pozdrawiam
Michal
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. resetowanie systemu