Pomoc Problem z dostępem do migawek przez file station

kanapka

Nowy użytkownik
Noobie
21 Kwiecień 2017
5
1
3
45
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam Wszystkich.
mam dwa serwery qnap TS-453D
W obu podobna konfiguracja z tym, że jeden z nich (nazwijmy go serwer 1) ma póki co firmware 5.0.1.2234 a drugi (nazwijmy go serwer 2) ma firmware 5.1.4.2596
Na serwerze 1 mam postawione 3 woluminy uproszczone i jedną uproszczoną jednostkę LUN. Mam zaplanowane na nim wykonywanie migawek wg harmonogramu dla wszystkich 4 zasobów a następnie replikację ich na serwer 2 bezpośrednio po ich wykonaniu na serwerze 1. Wszystko się wykonuje bez problemu, w dziennikach wszystko zakończone sukcesem.
Jeśli wejdę w manager migawek -> "kopie migawkowe" na serwerze 1, mogę przeglądać ich zawartość zarówno na w lokalizacji zdalnej jak i lokalnej. W lokalizacji lokalnej na tym serwerze mogę dodatkowo przeglądać pliki migawek przez filestation.

Problem pojawia się na serwerze 2, na który migawki są replikowane. Z poziomu managera migawek (magazyn migawek) są dostępne wszystkie kopie migawek, które zostały zreplikowane na ten serwer. Opisane jest z jakiego źródła, mam możliwość przeglądania zasobów migawek itp. Niestety, po kliknięciu w "Otwórz w aplikacji filestation" otrzymuję komunikat że plik lub folder nie istnieje. Jeśli wejdę bezpośrednio w filestation, to widzę tam folder "magazyn migawek" w którym odpowiednio winny znajdować się zreplikowane migawki z serwera 1. Foldery nazywają się tak samo jak zadania replikacji i zostały założone podczas tworzenia zadania replikacji migawek. Niestety zawartość tych folderów daje mi do myślenia... Nie można bowiem przeglądać wszystkich zasobów. Chodzi o to, że w dwóch z nich (folder z migawkami jednostki LUN oraz folder z migawkami jednego z woluminów uproszczonych replikowanych z serwera 1) są całkowicie puste. W dwóch pozostałych folderach (woluminów uproszczonych replikowanych z serwera 1) są pliki ale nieaktualne - dziś zauważyłem, że najświeższe dane są tam z 25.12.2023 a migawki i replikacje tworzą się codziennie (i są widoczne w managerze).
Zastanawiam się zatem, czy na serwerze 2 mam rzeczywiście kopie migawek z serwera 1 i czy przypadkiem otwierzjąc zasoby "magazyn migawek" na serwerze 2, przypadkiem nie pokazuje mi sasobów źródła (wówczas miałbym problem bo wyglądałoby to na to, że nie działa replikacja i dane fizycznie nie znajdują się na serwerze 2)
Nadto chciałbym wykorzystać pliki z serwera 2 i wysyłeć je na jeszcze inną maszynę (nie QNAP) przez SFTP, będącą całkiem w innej sieci i lokalizacji. Bez dostępu do plików zreplikowanych migawek nie jest to niestety możliwe.


Może ktoś powie mi gdzie robię błąd, albo co mogę mieć źle ustawione, że nie widzę przez filestation na serwerze 2 wszystkich zreplikowanych plików migawek.

Nadmienię, że replikację wszystkich woluminów i jednostki LUN na serwerze 1 mam skonfigurowaną tak samo dla każdego z magazynów - w opcjach mam ustawione:
PLAN:
- metoda tworzenia kopii zapasowej: Uruchom zadanie replikacji po wykonaniu migawki lokalnej
- Uruchom zadanie replikacji po wykonaniu 1 migawki
- Zachowaj najnowsze 7 kopii
USTAWIENIA:
- wszystko odznaczone

Z góry dzięki za pomoc.
 
..a jak przebiegała pierwsza zdalna replikacja - ile czasu trwała? Jaką pojemność ma ten wolumin, który replikujesz? Zadanie replikacji robiłeś bez exportu na zewnętrzny dysk? Czy może exportowałeś źrodło na zewnętrzny dysk? Może kliknąłeś pomiń eksport?
 
w odpowiedzi:
- pierwsza replikacja poszła bez błędów, nie pamiętam ile trwała ale dosyć długo
- wolumin, na który replikuję ma 16TB (miejsca pod dostatkiem....)
- zadanie replikacji robiłem z exportem prawidłowo
- po pierwszej (i nawet kilku pierwszych replikacjach - dane na NAS (na serwerze 2) były dostępne przez FileStation, z tym że w miarę dodawania kolejnych replikacji, stare zgodnie z założeniami się usuwały a nowe niestety nie pokazywały.


I teraz uwaga:
Wyłączenie i ponowne włączenie opcji (na serwerze 2) jak na zrzucie spowodowało, że migawki w magazynie migawek przez filestation się pokazały i są dostępne. Czy będą się dodawać nowe? Nie wiem. Sprawdzę. Wydaje mi się że to problem oprogramowania systemowego...
Połączono posty:

sorry za post pod postem ale nie znalazłem opcji edycji

sprawdziłem.
Stare replikacje się usuwają a nowe dalej nie są widoczne. Dopiero operacja wyłącz i włącz opcję jak powyżej na zrzucie daje mi dostęp do zreplikowanych migawek na serwerze 2.
podtrzymuję zatem moje obawy - błąd w oprogramowaniu
 

Załączniki

  • qnap.jpg
    qnap.jpg
    217,5 KB · Wyświetleń: 7
może źle się wyraziłem. Nie eksportowałem danych na zewnętrzny dysk i nie importowałem ich na docelowym NAS. Po wykonaniu zadania replikacji za pierwszym razem, migawki zostały zreplikowane i były widoczne na docelowym NAS zarówno w filestation jak i magazynie migawek. Problem pojawił się po jakimś czasie. Ustawienia zadania replikacji wyglądały tak jak na zrzucie - bez eksportu (zatem nie było też czego importować)
1705048167776.png
 
Trudno to zdiagnozować na odległość.. ale generalnie z file stadion też mam tak, że widzę niektóre zreplikowane migawki jako puste jak najpierw wchodzę przez file stadion na serwerze docelowym. Ale gdy wejdę przez magazyn migawek - menadżer kopii migawkowych (na serwerze docelowym) i klikam Otwórz w aplikacji file station, to wszystko ładnie się wyświetla.

Ps. Ja mam inny problem : lokalnie mam inteligentne przechowywanie wersji, i chciałbym żeby te lokalne wersje były też po stronie docelowego serwer. Natomiast w zadaniu replikacji nie widzę takiej opcji. Mam np. przechowywanie powiedzmy 100 kolejnych replik. Ale nie są to te same co lokalnie, bo tamte lokalne się najpierw wykonują godzinowe, i potem zostają dzienne, tygodniowe etc. a reszta się kasuje co jest ok. Natomiast na serwerze docelowym mam te 100 kolejnych a tamtych lokalnych nie mam.. Zależałoby mi raczej na synchronizacji tych wersji. Może ktoś to zrobił u siebie?
Połączono posty:

..tak sobie jeszcze myśle, że jak masz podejrzenie co do swoich replik, a pisałeś, że masz tam duży wolumin, to zrób klona tej migawki - zamontuje się po stronie serwera docelowego i zobaczysz czy wszystko jest aktualne - porównasz czy to co jest na źrodłowym jest też na docelowy (na chwilę tej migawki).
 
Generalnie to migawki są zreplikowane na serwerze docelowym poprawnie. Z tym nie ma problemu. Problem jest tylko z wyświetlaniem ich przez filestation. Tam ich nie widać i nie są dostępne. Po restarcie serwera albo po wyłączeniu i włączeniu opcji "Włącz katalog migawek w filestation dla administratorów" są one ponownie widoczne (wszystkie). Zgodnie z harmonogramem jednak, po wykonaniu nowych zadań replikacji, stare na serwerze docelowym są usuwane (dlatego sukcesywnie znikają z filestation), natomiast nowe są niewidoczne. Dopiero wyłączenie/włączenie w/w funkcji powoduje że są one tam widoczne.
Obecnie zaktualizowałem oprogramowanie układowe do najnowszej wersji - QTS 5.1.5.2645 - zobaczę czy się poprawiło
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. serwer git