Pomoc Problem z odblokowaniem zaszyfrowanych dysków w TS-659Pro+.

Prze-mek

Nowy użytkownik
Noobie
22 Listopad 2020
3
1
3
54
QNAP
TS-x59 Pro+
Ethernet
100 GbE
Witam,
Coś złego stało się z moim QNAPem, jest to OEMowany TS-659Pro+, który był kiedyś sprzedawany przez Cisco jako NSS 326. Mam tam włożone 2 dyski pracujące w RAID-1, które są zaszyfrowane (odblokowuję poprzez podanie hasła przez WebUI po starcie), oraz 4 dyski w RAID-5.
Kilka dni temu po włączeniu storage’a zauważyłem, że nie działa interfejs webowy do zarządzania. Po zalogowaniu się przeglądarka “zawiesza się” (Firefox/Chrome/Safari). Dyski są zamontowane OK i usługi widoczne w sieci. Co ciekawa działa webowy interfejs do przeglądania zawartości (https://x.x.x.x:8080/cgi-bin/filemanager/).
Mój główny problem to brak możliwości podania hasła do odblokowania zaszyfrowanych dysków. Robiłem to zawsze przez interfejs webowy, a teraz nie jestem w stanie, przez co nie mogę dostać się do moich plików.
Czy ktoś spotkał się z czymś podobnym?

Info o NAS’ie:
Cisco NSS 326 AKA TS-659Pro+
Firmware 3.5.1 Build 1002T
Linux Heniu 2.6.33.2 #1 SMP Sun Oct 2 01:01:20 CST 2011 x86_64 unknown
 
Nie liczę na jakiś wielki sukces ale może po ostatnich aktualizacjach przeglądarek coś nie działa. Może spróbuj jakiejś starszej.

Często też niestety przycinanie się webgui spowodowane jest błędami na dysku ale teoretycznie powinna się zaświecić jakąś złowroga dioda.
 
Nie liczę na jakiś wielki sukces ale może po ostatnich aktualizacjach przeglądarek coś nie działa. Może spróbuj jakiejś starszej.

Często też niestety przycinanie się webgui spowodowane jest błędami na dysku ale teoretycznie powinna się zaświecić jakąś złowroga dioda.

Niestety nie działa. Zainstalowałem Firefox'a 50.1, ale jest dokładnie to samo, to znaczy zawiesza się na skrypcie. Co ciekawe nie robiłem żadnego upgrade firmware'u, nic z tych rzeczy.

Screenshot z Firefoxem 50.1
JHx1Vmmw
ai.postimg.cc_QVGV7xyM_IMG_3402.jpg
 
o fuck - firmware 3.x.x - zabytek - do muzeum !

a tak na serio - uruchom nasa ponownie .. i odpal przeglądarkę w trybie prywatnym.
A po co ruszać jak działa (działało)? :D

Zresetowałem NAS'a zalogowałem się Chromem w priv i dalej się zawiesza. Przeglądarka intensywnie używa CPU jak widać na screenach.

ai.postimg.cc_TPKBGb2v_2020_11_24_21_58_47.jpg


ai.postimg.cc_bJHgjYnj_2020_11_24_22_03_08.jpg

Zadam pytanie inaczej: Czy jest możliwość odblokowania zaszyfrowanych dysków z linii poleceń po zalogwaniu się do konsoli NAS'a?
Zastanawiam się nad podniesieniem wersji firmware'u do najnowszej i wtedy spróbowaniem odblokowania dysków. W związku z tym mam pytania:
1/ Czy upgrade z wersji 3.5.1 Build 1002T do najnowszej zapewnia kompatybilność danych zapisanych na dyskach? To znaczy czy po włożeniu moich zaszyfrowanych dysków (RAID1) i innych w nim obecnie używanych (RAID 5) NAS będzie je widział?
2/ Jaką wersję firmware'u polecacie do TS-659Pro+? Nie musi mieć wodotrysków, korzystam tyko z dysków sieciowych i Apple’owego AFS, najważniejszym kryterium jest stabilność.
3/ Gdzie na forum mogę znaleźć sprawdzoną procedurę upgrade’u?

Będę wdzięczny za pomoc.
Problem rozwiązałem samemu.
Zainstalowałem QFinder Pro ze strony QNAPa. Soft wykrył mojego NASa, zaproponował najnowsze oprogramowanie systemowe, po czym zrobił upgrade. Po restarcie mogłem wpisać hasło do zaszyfrowanych partycji.