Pomoc Problem z TS-421, instalacja i konfiguracja raid

black-dragon

Passing Basics
Beginner
21 Styczeń 2014
13
2
3
47
Otwock
QNAP
TS-x69L
Ethernet
1 GbE
Witam,

Jestem "nie" szczęśliwym posiadaczem nowego qnap-a TS-421 wraz z 4 dyskami 3TB Toshiba DT01ACA300 (są na liście kompatybilności). Od samego początku jest problem, używam qfinder 4.1.1 NAS jest widoczny z tego poziomu i można wejść na konfiguracje a także zaktualizować Firmware (zmieniałem FW z 4.0.1 na 4.0.2, 4.0.5 i beta 4.1.0) za każdym razem gdy wchodziłem na qnapa przez stronę internetową pokazywała się strona pierwszej konfiguracji która po skonfigurowaniu (czy szybkiej czy ręcznej) przechodziła proces ale nic nie robiła i po niej nie można było wejść na stronę NAS-a gdyż ściągał się tylko plik config.cgi lub z config.txt.

Po kilkudziesięciu różnych próbach, przekładaniu dysków, aktualizacji FW i po "100"tnym przechodzeniu przez pierwszą konfigurację udało się (tylko z IE) wejść w panel administracyjny.

No i okazało się że Raid jest nieaktywny (chciałem zrobić Raid5), jego usuwanie i tworzenie od nowa nie udaje się, próba utworzenia jakiegokolwiek systemu Raid nie powodzi się albo jest błąd inicializacji, albo nieudane formatowanie, albo nieudane odłączanie dysku.

Nie mam już pomysłu co jeszcze mogę zrobić :(.

Pozdrawiam
Piotr Gołębiewski
 
[~] # dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=1
[~] # dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=512 count=1
[~] # dd if=/dev/zero of=/dev/sdc bs=512 count=1
[~] # dd if=/dev/zero of=/dev/sdd bs=512 count=1
Zapisał pierwsze 512 bajtów dysku zerami - czyli skutecznie wyczyścił tablicę partycji.

Ponownie spróbuj zainstalować system i nie poddawaj się, bo takie doświadczenia poszerzają horyzonty ;)

PS: Pozdrowienia od Windowsiarza ;)
 
Witam,

Cóż ale wczoraj miałem wezwanie do awarii i kończyłem w nocy a później padłem także opisuję dopiero teraz.

UDAŁO SIĘ :)

wpierw zatrzymałem wszystkie serwisy "/etc/init.d/services.sh stop"

następnie usunąłem partycję fdisk -d all /dev/"kolejne partycje"

następnie jak zostało mi wytłumaczone (dziękuje) wyzerowałem pierwsze 512 bajtów,

i teraz uruchomiłem przywracanie ustawień fabrycznych

Qnap się wyczyścił - obrócił - przywrócił FW 4.0.2 i poprosił o konfigurację początkową.

Tym razem konfigurację początkową robił blisko 40 minut (wcześnie to trwało 5 minut) i po kolejnym restarcie, zalogowałem się bez problemu na stronę panelu qnapa-a gdzie zobaczyłem skonfigurowany Raid5 na 4 dyskach i rozpoczętą synchronizację (patrząc po czasie synchronizacji to potrwa ona z 24h) ale już wszystko można robić i wygląda że działa poprawnie (oby tylko po synchronizacji nie było degraded).

Także temat mogę uważać za zamknięty ale poczekam jeszcze do końca synchronizacji.

Swoją drogę już po zakupie ale mogłem jednak kupić 469L :(.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Działa :) raid się zbudował i ma status "Gotowy"
as26.postimg.org_592xehfbt_raid5.png


Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Raid10
  2. raid 1 usuwanie