Pomoc Pytanie o Wolumen Systemowy

dragoStin

Nowy użytkownik
Noobie
3 Sierpień 2010
3
0
1
Dzień dobry,

Zakupiłem QNAPa 251D + 2x6TB spięte w RAID1, doczytałem że system leży na wolumenie DataVol1.

Do tej pory użytkując linuxa rootFS 'utrzymywałem' jak najmniejszy i w razie upgradu lub większych instalacji robiłem
robiłem snapshota i w razie niepowodzenia cofałem zmiany. Cała reszta leżała na innych wolumenach.

Czy W NASie stosuje się podobny mechanizm ? Czy utrzymując mały DataVol1 (systemowy) można robić snapshoty na czas "W".
Jak duży powinien być taki systemowy wolumen - chciałem by był tam tylko system + Instalowane aplikacje.

Z tego co pamiętam - kiedyś miałem TS-110 - to z automatu są udostępnione zasoby leżące na wolumenie systemowym DataVol1.
Jak rozumiem będzie możliwość zlinkowania ich z zasobami położonymi na innych wolumenach tak by nie zajmowały one miejsca na DataVol1?

Chodzi mi główni o to by wolumen systemowy był jak najmniejszy ( w rozsądnych granicach ) - gdzieś wyczytałem że 500GB to rozsądny wybór - aby snapshoty nie zajmowały zbyt wiele miejsca.

Tak z ciekawości zapytam czy zostawiacie 'defaultowe' nazwy wolumenów czy też może zmieniacie ich nazwy?

z góry dziękuję za podpowiedzi

Pozdrawiam
Paweł

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.2.1270 build 20200410
Model serwera: QNAP TS-251D