QNAP - potrzebna duża przepustowośc sieci LAN - duże pliki - pomoc w wyborze

Prosiłbym jeszcze o sprawdzenie pod kątem przepustowości mając na uwadze że ETH2 i ETH3 to stacje robocze które mają największe obciążenie pod względem zapisu/odczyty plików wielkości do 3 GB. W przyszłości modernizacja do 10 Gbitów.
Jak widac na obrazku komputerów jest około 20, z czego adresacja bedzie zgodna ze schematem.
Plan jest taki aby umieścic dwie szafy w punkcje gwiazdy przy ETH1 oraz kolejna szafe na patch panelu w punkcie z QNAPem.
 
Moje pytania i spostrzeżenia w poście poprzedzającym twój

Z malunku wnioskuje że jest to jedna lokalizacja? chyba że się mylę ale nie widzę tam VPN to moje pytanie po jaka cholerę dla 20 kompów robisz tyle podsieci?? No chyba że lubisz łamigłówki?? a poza tym czy te podsieci mają być odrębnymi bytami?? czy maja się ze sobą komunikować?
 
Co do adresacji to racja, DHCP bedzie zdefiniowane na Qnapie dla zakresu 192.168.0.150 - 0.170
 
a co z resztą?? ręcznie będziesz klepał??poza tym widzę tylko routery brzegowe a Qnap ani switch nie zroutuje ci tych podsieci no chyba że masz zamiar sie bawić w natywnego debianaja osobiście tą sieć bym ogarnął jednym routerem dwuwanowym dużym porządnym switchem jakimś accesspoinetm i jedna podsiecią. Z tego co widzę to ta duża macierz to coś poważnego (4xeth) i jeżeli te 3GB pliki mają być otwierane online to raczej bym poszedł w zabezpieczenie tego żeby nic nie przerwało komunikacji miedzy nią a klientem a każde kolejne urządzenie pomiedzy to potencjalny punkt awarii
 
a co z resztą?? ręcznie będziesz klepał??poza tym widzę tylko routery brzegowe a Qnap ani switch nie zroutuje ci tych podsieci no chyba że masz zamiar sie bawić w natywnego debiana
reszta komputerów ustawiona statycznie. Będzie jedna podsieć o adresacji192.158.0.x, tamto to pomyłka. Do qnapa będzie jeszcze router do dala. Jakieś sugestie co do wyboru modelu?
 
Będzie jedna podsieć o adresacji192.158.0.x
no to na takiej podsieci napewno ci nie zadziała ale tak na serio czemu na siłę pchasz jeszcze router w ta sieć?? To jedna lokalizacja tak?? I czemu nie dasz na całą sieć DHCP?? przecież możesz wymusić na DHCP żeby klienci dostawali cały czas te same adresy zawsze to mniej biegania
 
a co z resztą?? ręcznie będziesz klepał??poza tym widzę tylko routery brzegowe a Qnap ani switch nie zroutuje ci tych podsieci no chyba że masz zamiar sie bawić w natywnego debianaja osobiście tą sieć bym ogarnął jednym routerem dwuwanowym dużym porządnym switchem jakimś accesspoinetm i jedna podsiecią. Z tego co widzę to ta duża macierz to coś poważnego (4xeth) i jeżeli te 3GB pliki mają być otwierane online to raczej bym poszedł w zabezpieczenie tego żeby nic nie przerwało komunikacji miedzy nią a klientem a każde kolejne urządzenie pomiedzy to potencjalny punkt awarii
generalnie całość to wielka hala produkcyjna, są dwa dsle ale przyszłościowo to będzie statyczny prowider jako jedna brama i jedni IP na zewnątrz. Na obecna chwile router dwuwanowy odpada gdyż dsle są od siebie oddalone o 30 m od gniazdek z linia. Qnap będzie miał 3 karty, z czego 2 nitki do stacji roboczych z wielkimi plikami
Będzie jedna podsieć o adresacji192.158.0.x
no to na takiej podsieci napewno ci nie zadziała ale tak na serio czemu na siłę pchasz jeszcze router w ta sieć?? To jedna lokalizacja tak?? I czemu nie dasz na całą sieć DHCP?? przecież możesz wymusić na DHCP żeby klienci dostawali cały czas te same adresy zawsze to mniej biegania
Problem w tym ze ma być samba definiowana po IP , uderzę i haśle klienta. Całość plików będzie po smb
 
odległość to nie problem przecież możesz podciągnąć kable a co do QNAP-a to tak jak mówiłem wolałbym zrobić agregację eth i mieć równoważenie obciążenia i tym samym mniejsze prawdopodobieństwo zerwania transmisji niż przydzielać po jednym porcie.
przyszłościowo to będzie statyczny prowider jako jedna brama i jedni IP na zewnątrz
tym bardziej bym to co teraz jest upchnął w jeden router
Qnap będzie miał 3 karty
na rysunku widze że 4
Problem w tym ze ma być samba definiowana po IP , uderzę i haśle klienta. Całość plików będzie po smb
to DHCP ci w tym nie przeszkodzi skoro mac adresami wymusisz na DHCP żeby przydzielał danemu klientowi ten sam adres IP
Dla przykładu ja mam mniejszą macierz z dwoma eth i pracuje na niej 20 userów do tego jest spięta z vmwarem po ISCSI i leżą na niej pliki 4 pracujących maszyn wirtualnych w tym jedna z MS SQL serverem z trzema bazami na pokładzie i generalnie daje rade a serwerki brykają jak złe
 
Możesz rozwiać myśl co do agregacji eth bo nie bardzo rozumiem co masz na myśli.
Dwa routery są dlatego ze gniazdka telefoniczne są od siebie oddalone o kilkadziesiąt metrów a z racji zmiany providera na jedno gniazdko póki co się przemecze
 
To ja za Kolegami - upraszczaj jak tylko to możliwe :) Bez pełnej segmentacji i jakiegoś sprytnego routera w sieci, przy zbytnim rozdrobnieniu możesz mieć problem ze zidentyfikowaniem potencjalnego problemu w sieci. Co prawda ilość stacji roboczych i urządzeń jest stosunkowo niewielka, ale wykrywanie anomalii zawsze trwa. Im więcej urządzeń, tym więcej możliwych problemów.

Co do NASa - skonfiguruj trunking na qnapie i przełączniku ( lub tylko na qnapie w przypadku wsparcia przełącznika, qnap ma takie możliwości). Przy LACP ruch się ładnie rozłoży - przynajmniej powinien :) Musisz mieć tylko świadomość, że bez SMB 3.0 i stacji roboczych, które wspierają SMB Multichannel, na pojedynczej stacji roboczej nie przeskoczysz prędkości pojedynczej składowej trunka - W Twoim przypadku 1Gbit
 
dzięki za odpowiedzi, co do trunking ustawie, co do switchy natomiast to sprawdzę również czy obsługują ta funkcję. Chciałbym całość postawić jak już na przełącznikach cisco wiec jak będę wybierał to z tej marki. CO od QNAPa to rozumiem że praktycznie każdy z tych nowszych trunking obsługuję?
Co do SMB Multichannel bo tutaj tez mam braki w wiedzy to kaugustyn co miałeś na mysli że stacja robocza musi je obsługiwać. Większość stacji roboczych które tam będą są na win7, win8 niektóre tylko na XP(dwie bodajże) i jeden MAC na OS Snow Leopard.

Pozdrawiam
 
Multichannel w protokole SMB wspierany jest od wersji SMB 3.0 (a w sumie od 2.2). Daje to spore przyspieszenie nawet na połączeniach agregowanych z 1Gbit - normalnie jedna stacja robocza nie wyskoczy poza limit pojedynczego linku, może go jednak wysycić w 100%. Kolejne stacje mogą wtedy korzystać z następnych połączeń, ale też do limitu pojedynczy link per stacja. Przy obsłudze multichannel stacja robocza może skorzystać nawet ze wszystkich połączeń w trunku - o ile to wspiera i sama ma odpowiednią "rurę" do sieci. Niestety na chwilę obecną to nowsze windowsy. Nie wiem jak OSX i Linux.

Poczytaj : How to enable and disable SMBv1, SMBv2, and SMBv3 in Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows Server 2008 R2, Windows 8, and Windows Server 2012

Generalnie na Win8 daje to niezłego kopa, szczególnie przy sporym obciążeniu, powinno też mieć wpływ na ew. backup w Twoim wypadku.
Natomiast duże pliki, do których dostęp mamy via NAS to zawsze jest wyzwanie.

Pozdr
 
  • Lubię to
Reakcje: whitemax
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Dołączę do tematu.
Nasz Qnap 4.1, ostatni build widzę że ma już sambę wersję 4.0.16, więc powinien wspierać SMB 3. Jak to dziadostwo włączyć?
 
a masz OS z wsparciem w/w samby ?
 
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Póki co mam win 7, ale planuję zakupić win 8 jednak.
A może gdyby zrobić tak, żeby obsługiwał protkoły od 2.0-3.0? ;-)Póki co mam włączony 2.0.
 
jesli dobrze pamietam
win 7 smb 2
Win 8 smb 3

z tego co pamietam @avis zrobil opis jak to wlaczyc, jest gdzies w forum.
 
Patrzcie wyzej - zapodany link byl

Multichannel w protokole SMB wspierany jest od wersji SMB 3.0 (a w sumie od 2.2). Daje to spore przyspieszenie nawet na połączeniach agregowanych z 1Gbit - normalnie jedna stacja robocza nie wyskoczy poza limit pojedynczego linku, może go jednak wysycić w 100%. Kolejne stacje mogą wtedy korzystać z następnych połączeń, ale też do limitu pojedynczy link per stacja. Przy obsłudze multichannel stacja robocza może skorzystać nawet ze wszystkich połączeń w trunku - o ile to wspiera i sama ma odpowiednią "rurę" do sieci. Niestety na chwilę obecną to nowsze windowsy. Nie wiem jak OSX i Linux.

Poczytaj : How to enable and disable SMBv1, SMBv2, and SMBv3 in Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows Server 2008 R2, Windows 8, and Windows Server 2012

Generalnie na Win8 daje to niezłego kopa, szczególnie przy sporym obciążeniu, powinno też mieć wpływ na ew. backup w Twoim wypadku.
Natomiast duże pliki, do których dostęp mamy via NAS to zawsze jest wyzwanie.

Pozdr
 
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Avis włączył 2.1, ja bym chciał chociaż 2.2 jeśli to wspiera ten multichannel. @Paweł Tołoczko ten link był do włączenia/wyłaczenia w windows.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. karta usb 2,5 gbit