Pomoc QNAP TS-419P II - nie widzi macierzy RAID 0 z ważnymi zdjęciami

Tokepit

Passing Basics
Beginner
7 Wrzesień 2013
17
1
3
51
Gliwice
QNAP
TS-x19P II
Ethernet
1 GbE
Witam,
Bardzo proszę o radę co zrobić by mój QNAP TS-419P II zobaczył utworzoną na nim macierz RAID0 z ważnymi dla mnie zdjęciami.
Opis historii:
1. TS-419P II z 4 dyskami - w zatoce 1&2 były 2 dyski w macierzy RAID1 na której trzymałem zdjęcia dziecka i filmy dziecka od jego urodzenia, w zatoce 3&4 dwa dyski połączone w RAID0. NAS nazwany był ABC1 (nazwa przykładowa)
2. Coś mnie walnęło by z dysków z zatoki 1&2 utworzyć osobny NAS, zatem przegrałem wszystkie zdjęcia do folderu na dyskach 3&4 i wyjęłam dyski 1&2. NAS nadal widział poprawnie macierz z dysków 3&4 czyli kopie wszystkich ważnych zdjęć i filmów.
3. Z dysków 1&2 jak planowałem, utworzyłem w osobnym urządzeniu nowy dysk NAS
4. Po jakimś czasie musiałem odłączyć QNAPa od zasilania, przy okazji wyciągnąłem wszystkie dyski (czyli macierz RAID0 z zatok 3&4) i przedmuchałem wnętrze QNAPa by go trochę wyczyścić.
5. Przy tym postanowiłem jednak z powrotem do zatok 1&2 dołączyć dyski, które już zdążyłęm ustawić w innym NASie i utworzyć z tych dysków drugi RAID0.
6. Po włożeniu dysków do zatok 1&2 oraz 3&4 ("stary" RAID0 z ważnymi zdjęciami) i odpaleniu QNAPa okazało się że jakby jego zawartość się wymazała - nie nazywał się już ABC1 tylko żądał ponownej konfiguracji od zera...
7. Wyjąłem dyski z zatok 3&4 (RAID0 z ważnymi danymi) by nic im się nie stało i z dyskami 1&2 postawiłem QNAPa na nowo (z nową nazwą) tworząc z tych dysków "nową" macierz RAID0. Po wyłączeniu QNAPa włożyłem dyski 3&4 ("stary" RAID0 z ważnymi zdjęciami) mając nadzieję, że QNAP rozpozna je jak dawniej i będę miał dostęp do ważnych danych.
NIESTETY - system widzi dyski z zatok 1&2 (nowy RAID0) jednak nie widzi macierzy "starej" z ważnymi danymi (dyski oczywiście widzi).

Teraz MEGA prośba - co mogę zrobić by dyski 3&4 zostały rozpoznane jako stara macierz i bym miał dostęp do moich danych? Bardzo proszę o dokładne wskazówki ponieważ zdjęcia dziecka (z okresu 7 lat czyli od jego narodzin) są mega ważne i nie mogę ich stracić.
PS. wersja oprogramowania ro 4.0.2 - najnowsza.

Pozdrawiam
TokepitA to forum żyje w ogóle?
 
Ostatnio edytowane:
Mariusz, czy faktycznie jest tak, jak tu piszą, że QNAP trzyma ustawienia konfiguracyjne na jednym z dysków a nie w pamięci?
Tak i nie. Dużo by tu tłumaczyć, ale jeśli korzystasz z konfiguracji RAID1 to tego typu rzeczy nie powinny mieć miejsca.

Dla mnie to bez sensu bo jak coś trafi dysk 1 to znaczy że postawienie systemu na nowym dysku spowoduje, że żadne RAIDy w pozostałych zatokach, żadne udziały itp nie będą widoczne?
Zawsze możesz zrobić kopie ustawień. Przywrócenie kopii zawsze przywróci ustawienia serwera.

Czy to robi różnicę, że wcześniej w zatoce 1/2 miałem RAID1 a teraz z tych samych dysków RAID0? Czy muszę przywrócić poprzednie ustawienia, tzn. poprzednią nazwę NASa, poprzednią konfigurację w zatoce 1/2?
Nie.

Tak naprawdę odbudujemy raid właściwie jednym poleceniem mdadm:
Kod:
Usage:  mdadm --build device -chunk=X --level=Y --raid-devices=Z devices

This usage is similar to --create.  The difference is that it creates
a legacy array without a superblock.  With these arrays there is no
different between initially creating the array and subsequently
assembling the array, except that hopefully there is useful data
there in the second case.

The level may only be 0, raid0, or linear.
All devices must be listed and the array will be started once complete.
Options that are valid with --build (-B) are:
  --bitmap=          : file to store/find bitmap information in.
  --chunk=      -c   : chunk size of kibibytes
  --rounding=        : rounding factor for linear array (==chunk size)
  --level=      -l   : 0, raid0, or linear
  --raid-devices= -n : number of active devices in array
  --bitmap-chunk=    : bitmap chunksize in Kilobytes.
  --delay=      -d   : bitmap update delay in seconds.
A dokładniej:
Bash:
mdadm --build -c 64 -l 0 -n 2 /dev/md1 /dev/sdc3 /dev/sdd3
No i oczywiście restartem. Po restarcie urzadzenia MD1 powinien być widoczny już przez interfejs. Wtedy będzie wystarczyło dać Check Now. Co do samych udziałów sieciowych - będą niedostępne. Będziesz musiał utworzyć je na nowo. Ale ich poprzednia zawartość będzie fizycznie na woluminie.
 
Ostatnio edytowane:
Czy po sklejeniu dysków 3/4 z powrotem w RAID0 NAS zobaczy na nim udział jaki był wcześniej? O co mi chodzi - otóż tam gdzie tworzyłem udziały (i gdzie domyślnie widać np, Multimedia, Download, Trash itp) tam tworząc udział "Piter" musiałem wybrać, że tworze go na woluminie paskowym (czyli na RAID0 z dysków 3/4). Potem w tym udziale potworzyłem foldery i powrzucałem do nich dane. Czy ten udział "Piter" automatycznie "wskoczy" mi po odbudowaniu RAID0?
 
Czy ten udział "Piter" automatycznie "wskoczy" mi po odbudowaniu RAID0?
Nie.
Ponieważ informacje na jego temat były zapisane w woluminie, który "zdemontowałeś".

Ale tym nie ma co się martwić. Ponieważ dane - ten folder dalej fizycznie będzie istniał na dysku.
Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zainstalowanie Optware z App Center. Następnie z konsoli "mc", które pomoże Ci eksplorować wolumin
Bash:
ipkg install mc
mc -c
 
Co do samych udziałów sieciowych - będą niedostępne. Będziesz musiał utworzyć je na nowo. Ale ich poprzednia zawartość będzie fizycznie na woluminie.

Chyba mi odpowiedziałeś zanim zadałem pytanie :). Czyli, po odbudowie RAID0, wchodzę w działkę zarządzania udziałami, tworze udział "Piter" ma woluminie 3/4 i po jego utworzeniu "nagle" zobaczę z otoczenia sieciowego wszystkie foldery jakie tam umieściłem?
 
Tworzysz udział, ale wybierasz, że chcesz podać lokalizacje udziału ręcznie. I nagle będzie oświecenie bo zobaczysz już istniejące wcześniej katalogi.
Ale chwila... o ile odzyskami raid'a. Ja nie mam pewności co do tego polecenia mdadm ;)

@rithien ma doświadczenie w raid'ach itp.
 
Witam,
Nie wiem jak to się stało ale dziś przy wyłączonym QNAPie wsadziłem dyski do zatok 3/4, odpaliłem NASa i zobaczył RAIDa w 3/4 !!!!! Utworzyłem udziały, które były na tym wolumenie i system spokojnie odnalazł ich treści :)
Mam jednak jeszcze jedno pytanie - odtworzyłem 2 udziały a czy jest możliwość w jakiś sposób sprawdzić czy np. na tym RAIDzie znajdują się jeszcze udziały, których nie odtworzyłem (bo np. zapomniałem, że utworzyłam takowy?)
 
Jak status tej sprawy? Rozwiązałeś?
Hej,
Tak. po tym jak NAS zobaczył RAIDa utworzyłem udziały i wszystkie pliki zostały zobaczone. Nie wiem czemu wcześniej NAS nie widział RAIDa...

Nie udało mi się zrobic tego:
najprościej wejść za pomocą putty w \share\"twój fajny raid 0"\ i obejrzeć katalogi tam.
bo "mój fajny raid 0" nie ma nazwy - generalnie nie znam putty i za cienki jestem nawet na tak (chyba) prostą komendę
nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę ale
Tokepit
raz wypowiada się jak kobieta a raz jak mężczyzna ;)
SERIO? kurcze niezauważylem...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. podłączanie dysków
  2. przywrócenie udziałów