Instruktaż/Tutorial Skype w platformie HD (HD Station) QNAP

pawurb1978

Virtualization
Q's Architect
16 Marzec 2012
679
184
93
QNAP
TS-x70 Pro
Ethernet
1 GbE
Skoro mamy już rozbudowane multimedia z HDMI to nic nie stało by na przeszkodzie żeby pojawiła się jeszcze obsługa skypea.
Możliwe to chyba jest do realizacji, ciekawe czy realne ?
 
Oficjalnie nie ma, ale nieoficjalnie jest ;) Mój znajomy prowadził kilka eksperymentów i zaimplementował Skyp'a. Teoretycznie mógłbym opublikować zamknięty już przez niego projekt - ale tak realnie, czy jest sens?

Ja nawet wiem jak na QNAP'ie odpalić wirtualnego Windowsa XP, 2003, 7 czy nawet 8 i logować się na niego po VNC - zdalnym pulpicie. Ale czy jest sens?
 
  • Lubię to
Reakcje: QNAP
A dlaczego by nie ? Jeśli qnap ruszył w tym kierunku wprowadzając XBMC i pare innych możliwości to dlaczego nie skype ? Pytam poważnie. Pomijam fakt że nie o to chodzi w NASie i ja też nie do tego go zakupiłem ale jeśli już decydujemy się na taki krok to czemu nie ? Osobiście bardzo chętnie byn coś takiego wypróbował jeśli jest jakakolwiek możliwość. Zastanawiałem się nad tym jak by to spróbować ugryźć ale nie za bardzo mam na to koncepcję i pewnie moje umiejętności w tej dziedzinie mogą być niewystarczające. Oczywiście chodzi mi o skypa z poziomu HD Station lub działającego w Chromie pod HD Station.
A może mógł byś jednak coś w tej materii udostępnić dla ciekawskich ? Ładnie proszę o ile to możliwe :s0054:Aj tam, aj tam. Człowiek próbuje być uprzejmy w tym schamiałym świecie i od razu, że dramat :DNo chce tego skypa i już :mad:
 
  • Sad
Reakcje: ShOcK
  1. Zaloguj się do panelu zarządzania serwerem QNAP.
  2. Przejdź do App Center i z repozytorium zainstaluj Optware (będzie potrzebne do Midnight Commandera)
  3. Uruchom Optware
  4. Pobierz plik http://pool.qnapclub.pl/site/packages/hdstation_extend/releases/1.0/HDS_Extend_1.0.qpkg
  5. Pobrany plik QPKG zainstaluj ręcznie w App Center
  6. Upewnij się, że zainstalowana paczka HDS_Extend jest WYŁĄCZONA
  7. Zaloguj się na konsole (ssh; np. za pomocą PuTTY) użytkownikiem admin
  8. Za pomocą uruchomionego Optware zainstaluj Midnight Commandera, czyli wykonaj następujące:
    Bash:
    ipkg update
    ipkg install mc
  9. Następnie pobierz i zainstaluj wymagane pliki do uruchomienia HDStation Extend
    Bash:
    cd /share/Public
    wget http://pool.qnapclub.pl/site/packages/hdstation_extend/releases/1.0/Ext_media_qext.tar
    tar xf Ext_media_qext.tar
    ./Ext_media_qext.tar
  10. Wymagane pliki zostaną rozpakowane do /share/Public/Qext - przejdź tam i uruchom Midnight Commandera
    Bash:
    cd /share/Public/Qext
    mc
  11. Edytuj plik HDS_Extend.conf - zaznacz plik i daj F4 Edit
    Ustaw języki (locale, lang, layout) jak poniżej:
    INI:
    ## HDSE_Extend Parameters
    [GLOBAL]
    # BASE is filled at install
    BASE = /share/HDA_DATA
    # LOCALE define the locale to use with application using them
    # LOCALE need that you install locales ... search Web "Ubuntu add locales" ...
    LOCALE=en_US-UTF8
    # XKB TRUE use the next lines to change Keyboard Layout and Variant -if needed
    XKB=FALSE
    # default Layout = en
    Layout=en
    variant=
    [HDSE_Media]
    # MYLANG is the language use by message-box dialog : en, fr are supported 
    MYLANG=en
    # ICO determine the size of icons and the folder containing the corresponding Icons
    ICO=128
    # RFU
    notification=TRUE
    autostart=TRUE
  12. Uruchom HDS Extend w App Center
 
No jeszcze raz wielki szacuneczek Yeah! Instalacja bezproblemowa. Dwa malutkie przekłamania w opisie ale to detale bez znaczenia. Oczywiście uruchamiamy plik ./Ext_media.qext a nie ./Ext_media_qext.tar i configa szukamy w katalogu HDS_Extend w .qpkg, bo Qext to folder tymczasowy na czas instalacji.
Wszystko odpalone bezproblemowo, nawet język polski w skypie jest. Wydaje się, że wszystko działa jak należy. Nie miałem jeszcze czasu potestować bo mój SB nie ma mikrofonu a kamera chwilowo robiła dla testów stacji monitoringu ale jestem optymistą :DUrządzenia są widziane bezproblemowo. Nie zdradziłeś a ten pakiecik ma jeszcze kilka całkiem miłych funkcji. Ogólna wstępna ocena bardzo pozytywna. Może wizualnie super piękne to nie jest ale działa a o to tu chodzi :perfekcyjnie:
Jeszcze raz wielkie dzięki :D
 
  • Wow
Reakcje: Silas Mariusz
Nie miałem czasu się bawić ale VNC na pewno jest tyle że wydawało mi się że to klient bo prosił o namiary na serwer. Jak tylko będę miał chwilkę to zerknę na to i zdam relację.Coś tam wczoraj pogrzebałem i ja niestety nie widzę VNC serwera lub możliwości (w tym pakiecie) odpalenia go. Jest tylko viewer :| Za to co ma działać to działa. Ktoś zrobił kawałek fajnej roboty. Poza skypem :> oczywiście, przydatny może być z pewnością terminal i właśnie vnc viewer. Dzięki temu mamy już chyba wszystko czego by można sobie zażyczyć. Teraz czekam jeszcze tylko na x70 i w tej materii osiagnę pełnie szczęścia :s0015: