Pomoc Tragiczny przesył danych - czy coś muszę ustawiać?

BigMarBar

Entry Technician
Q Associate
2 Czerwiec 2014
30
7
8
44
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Porobiłem sobie trochę testów ze stoperem w ręku i delikatnie mówiąc nie jestem zadowolony z szybkości kopiowania danych. Nie bawiłem się w żadne ustawienia w QNAP'IE ale może powinienem coś poustawiać?

QNAP TS-420 na razie z jednym testowym dyskiem. Do QNAPA dwie kieszenie - jedna przez USB a druga przez eSata. Dyski w kieszeniach takie same, kieszenie takie same. W komputerze karta sieciowa 10/100Mb, dysk pod Sata. QNAP i komputer wpięte do switcha 1GB. Windows XP HE.

TEST - kopiowanie jednego piku o wielkości 500MB z/do (czas w minutach ze stopera):
1. z komputera do dysku w QNAPIE = 1:04

2a. z komputera do kieszeni eSATA (podpiętej do QNAPA) = 1:08
2b. z kieszeni eSATA (podpiętej do QNAPA) do komputera = 0:59

3a. z komputera do kieszeni USB (podpiętej do QNAPA) = 1:08
3b. z kieszeni USB (podpiętej do QNAPA) do komputera = 0:59

4a. z dysku w QNAPIE do kieszeni USB (podpiętej do QNAPA) = 2:06
4b. z dysku w QNAPIE do kieszeni eSATA (podpiętej do QNAPA) = 2:11

ale
5a. z komputera do kieszeni USB (wpiętej do komputera) = 0:28 (tylko!)
5b. z komputera do kieszeni eSATA (wpiętej do komputera) = brak danych (bo pożyczyłem kabelek i ktoś mi nie oddał)

PODSUMOWANIE WYNIKÓW:
1. Kopiowanie z komputera do dysku w QNAPIE po sieci lokalnej trwa około minuty - za długo, przecież to tylko 500MB

2 i 3. Kopiowanie z/do komputera do/z dysków podpiętych do QNAPA trwa dokładnie tyle samo i też długo.

4. Ewidentnie widać, że kopiowanie z dysku w QNAPIE do kieszeni wpiętej do QNAPA przez eSata lub USB trwa mniej więcej tyle samo. Nie powinno tak być i na dodatek nie powinno być tak długo. 2x dłużej niż komputera - co jest?

5. Jak kieszeń podepnę bezpośrednio do kompa to czasy są o połowę krótsze. Szkoda, że nie mam teraz kabelka żeby podłączyć kieszeń do komputera przez eSata - wykluczyłoby mi to zepsucie eSata w kieszeniach. Ale pamiętam że wcześniej chodziło wszystko w porządku i szybciej niż przez USB.

WNIOSKI
Tak czy siak jedyny wniosek jaki mi się nasuwa to QNAP nie rozróżnia eSata od USB - czyżby jakiś problem z kompatybilnością z kieszeniami?
Ale podobnie długie czasy są przy kopiowaniu przez sieć na dysk w QNAPIE?

Wracając do pytania - czy coś gdzieś można ustawić. Czy w QNAPIE są dostępne jakieś programy do testowania dysków, połączeń?
 
W komputerze karta sieciowa 10/100Mb
Do wywalenia.
Karta sieciowa ma być 1 gigabit i sieć zbudowana na switchu gigabitowym - przypadkiem nie na routerze. Urządzenia wpiąć w switch, a później switch jednym kablem w router.

Co do pomiarów prędkości to podaj je w MB/s, nie w sekundach.
 
No to zonk. Muszę złożyć nowy komputer bo do tego za nic nie włożę 1GB karty. Był jakiś problem z kompatybilnością, straciłem kiedyś na to mnóstwo czasu i nie udało mi się.
 
bida - karta sieciowa 100M .... zmień to na gigabitową
w takich testach liczy transfer, a nie czas.

Druga rzecz - dane z dysku w komputrze są pofragmentowane ? Jaki typ RAID w QNAP ?PS:
3,2 GB jakis zip 1 minuta średnio 55000 kbps
624 MB ISO 30 sekund leciało 25000 kbps

Test w TC.
 
Co do pomiarów prędkości to podaj je w MB/s, nie w sekundach.
Czy są do tego jakieś narzędzia w QNAPIE czy użyć dowolnego programu?

Druga rzecz - dane z dysku w komputrze są pofragmentowane ? Jaki typ RAID w QNAP ?
Nie pofragmentowane, ale zrobię jeszcze w nocy defragmentację. Ale nie powinno to mieć znaczenia dla różnicy kopiowanie przez QNAPA vs kopiowanie do kieszeni wpiętej bezpośrednio do komputera. W QNAPIE na razie single drive. Żadnych RAIDÓW. Przyjdą nowe 4TB dyski to wtedy jeszcze zobaczę.
 
Zainstalowałem pierwszy lepszy program - DiskBench

TEST2 – kopiowanie jednego pliku wyniki:
1. z komputera do dysku w QNAPIE =
Size: 541767308, Time: 64484 ms, Transfer Rate: 8,012 MB/s

2a. z komputera do kieszeni eSATA (podpiętej do QNAPA) =
Size: 541767308, Time: 69719 ms, Transfer Rate: 7,411 MB/s

2b. z kieszeni eSATA (podpiętej do QNAPA) do komputera =
Size: 541767308, Time: 57688 ms, Transfer Rate: 8,956 MB/s

3a. z komputera do kieszeni USB (podpiętej do QNAPA) =
Size: 541767308, Time: 62969 ms, Transfer Rate: 8,205 MB/s

3b. z kieszeni USB (podpiętej do QNAPA) do komputera =
Size: 541767308, Time: 59109 ms, Transfer Rate: 8,741 MB/s

4a. z dysku w QNAPIE do kieszeni USB (podpiętej do QNAPA) =
Size: 541767308, Time: 128672 ms, Transfer Rate: 4,015 MB/s

4b. z dysku w QNAPIE do kieszeni eSATA (podpiętej do QNAPA) =
Size: 541767308, Time: 122734 ms, Transfer Rate: 4,210 MB/s

i wciąż
5a. z komputera do kieszeni USB (wpiętej do komputera) =
Size: 541767308, Time: 27859 ms, Transfer Rate: 18,546 MB/s

5b. z komputera do kieszeni eSATA (wpiętej do komputera) = brak danych (wciąż nie mam kabelka)

WNIOSKI
Dane w wymaganej postaci pokazują to samo co wcześniejsze - przesył jest tragiczny 4MB/s ?? :( załamka

PODEJRZENIA
Czy może to być wina tej karty sieciowej 10/100Mb - może jest walnięta? Ale z drugiej strony co ma karta sieciowa wspólnego z kopiowaniem danych z QNAPA do kieszeni wpiętej do QNAPA?

Wprawdzie w trakcie testów nic innego nie robiłem ale w tle są włączone: Chrom z panelem sterowania QNAPA i tym forum oraz Qfinder
 
Czy może to być wina tej karty sieciowej 10/100Mb - może jest walnięta? Ale z drugiej strony co ma karta sieciowa wspólnego z kopiowaniem danych z QNAPA do kieszeni wpiętej do QNAPA?
Tak. Może to być też wina antywirusa, który sprawdza przepływ danych. Ale Ty więcej nie pociąganiesz na karcie 10/100. Max. przy dobrych zapędach będziesz mial 10-12MB/s
 
W QNAPIE nie mam żadnych appków bo nie zdążyłem jeszcze nic zainstalować. Na razie mam problem z przeorganizowaniem katalogowania ;)
A zapomniałem przecież o moim pierwszym poście na tym forum... *-:)
Może to ten dysk co włożyłem do QNAPA hmmm Seagate ST1000DM003-1CH1CC46 :s

Na początku był problem z jego zainicjowaniem. Paweł wynalazł gdzieś tabelkę że nie jest polecany do QNAPA. Ale nie powiedział skąd wytrzaskał tą tabelkę :) bo na oficjalnej stronie nic nie pisze o tym dysku.
Raczej nic ciekawego o tym dysu tu nie pisza poza tym, ze sprawial klopoty

Chyba będę musiał jednak cierpliwe poczekać na te nowe dyski. I skompletować ten nowy komputer z 1GB sieciówką żeby wykluczyć wszystko inne. I dopiero wtedy testować szybkość. Przed włożeniem nowych dysków mogę jeszcze wcisnąć reset z tyłu obudowy żeby zacząć od zera z nowymi dyskami.
 
W QNAPIE nie mam żadnych appków bo nie zdążyłem jeszcze nic zainstalować. Na razie mam problem z przeorganizowaniem katalogowania ;)
A zapomniałem przecież o moim pierwszym poście na tym forum... *-:)
Może to ten dysk co włożyłem do QNAPA hmmm Seagate ST1000DM003-1CH1CC46 :s

Na początku był problem z jego zainicjowaniem. Paweł wynalazł gdzieś tabelkę że nie jest polecany do QNAPA. Ale nie powiedział skąd wytrzaskał tą tabelkę :) bo na oficjalnej stronie nic nie pisze o tym dysku.
Raczej nic ciekawego o tym dysu tu nie pisza poza tym, ze sprawial klopoty

Chyba będę musiał jednak cierpliwe poczekać na te nowe dyski. I skompletować ten nowy komputer z 1GB sieciówką żeby wykluczyć wszystko inne. I dopiero wtedy testować szybkość. Przed włożeniem nowych dysków mogę jeszcze wcisnąć reset z tyłu obudowy żeby zacząć od zera z nowymi dyskami.
Podal, podal :) - dla przypomnienia:
QNAP Systems, Inc.

5706.png


Raczej nic ciekawego o tym dysu tu nie pisza poza tym, ze sprawial klopoty

Compatible/Incompatible Hard Drives(3.5") - QNAPedia


Dodatkowo jeszcze jeden link :), gdzie note 13 brzmi
Note 13
This hard drive series initially passed our lab compatibility test and was included in the recommended HDD list. However, during the last few months, we have received an overwhelming number of support requests regarding this hard drive series. The high failure rate of this hard drives series has raised concerns over risks of data loss. Therefore, we have no choice but to remove this series from the recommended HDD list. For users who have already installed this series of HDD on their NVR, QNAP will continue to provide technical supports as requested.

QNAP Systems, Inc.
 
Pozwole sobie zacytować
Czy powinienem używać dysków najnowszych z największą dostępną przestrzenią ?
Osobiście nie używam najnowszych dysków – ponieważ uważam iż nowe technologie mają zawsze wysokie ryzyko wystąpienia awarii. Zwykle nowe technologie mają to do siebie i nie ważne czy to jest dysk twardy, oprogramowanie, komputer czy nawet smartphone – że zawsze są pewne problemy, których nie można przetestować, czy wyłapać w kontrolowanym środowisku laboratoryjnym. Właśnie przez ten nieznany czynnik, skłaniam się do korzystania se starszych sprawdzonych już przetestowanych przez społeczeństwo technologii. Cenię niezawodność i przystępną cenę w granicach rozsądku. Na dzień dzisiejszy największy dysk ma 4TB, ja jednak bardziej komfortowo czuję się gdy wykorzystuję dyski o pojemności 3TB, a nawet 2TB ponieważ dyski o wielkości 2TB są dostępne na rynku już od kilku lat. Kolejną zaletą używania starszych dysków jest ich cena, są one zawsze tańsze od nowych modeli. Gdy będziemy potrzebowali więcej przestrzeni na dane – zakładając, że serwer ma skonfigurowany wolumen na macierzy RAID, to należy pamiętać, że można go zawsze rozbudować o kolejne dyski lub można dyski o mniejszej pojemności zamienić większymi podczas pracy bez utraty danych.

QNAP.PL

Mają chłopaki całkowitą rację, nie warto się śpieszyć, lepiej poczekać, niech inni testują to na swoich danych :D
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Witam, jestem "nowy" w świecie QNAPa dlatego postanowiłem zwrócić się z proźbą o pomoc dotyczącą mojego NASa QNAP TAS-268, mianowicie mam problem z transferem danych z mojego MacBooka AIR do NASa. NAS połączony z routerem przez kabel - wymieniłem już router ze złączem gigabitowym, natomiast MacBook łączy się przez wifi. PRzesłanie pliku (filmu), który zajmuje ok 3,1 GB zajmuje ok 15-20 min, Ten sam plik leci z dysku przenośnego na NASa przez USB 2.) ok 2min! Transfer laptopa przez router do QNAPa waha się pomiędzy 1,5-3 MB/s. Sądzę że problem może tkwić w ustawieniach mojego kompa, dlatego postaram się pożyczyć jakiegoś laptopa z windowsem i sprawdzę czy coś to zmienia, ale wstępnie czy ktoś może coś poradzić?
Będę wdzięczny za wszelkie rady, gdyż naprawdę dopiero co zacząłem swoją przygodę z serwerem, ale walczę z nim już kilka dni i zaczyna mi brakować sił...
 
Bardzo możliwe, chociaż zmieniłem router bo od razu pomyślałem że to może być wąskie gardło. Obecnie używam TP-Linka TL-WR1043nd, kabel ok 1m kategorii 5E, laptop od routera stoi w odległości max 2,5m (ten sam pokój itp). Sieć raczej 2,4GHz, a sieci w oolicy wykrywa mi ok 5-7.
 
Ok, dziękije za info, że to wina wifi/routera, ale czy możesz coś doradzić, może zmienić router? Bardzo proszę o radę...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak podłaczyć dysk pod windows