Pomoc Tragiczny przesył danych - czy coś muszę ustawiać?

BigMarBar

Entry Technician
Q Associate
2 Czerwiec 2014
30
7
8
44
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Porobiłem sobie trochę testów ze stoperem w ręku i delikatnie mówiąc nie jestem zadowolony z szybkości kopiowania danych. Nie bawiłem się w żadne ustawienia w QNAP'IE ale może powinienem coś poustawiać?

QNAP TS-420 na razie z jednym testowym dyskiem. Do QNAPA dwie kieszenie - jedna przez USB a druga przez eSata. Dyski w kieszeniach takie same, kieszenie takie same. W komputerze karta sieciowa 10/100Mb, dysk pod Sata. QNAP i komputer wpięte do switcha 1GB. Windows XP HE.

TEST - kopiowanie jednego piku o wielkości 500MB z/do (czas w minutach ze stopera):
1. z komputera do dysku w QNAPIE = 1:04

2a. z komputera do kieszeni eSATA (podpiętej do QNAPA) = 1:08
2b. z kieszeni eSATA (podpiętej do QNAPA) do komputera = 0:59

3a. z komputera do kieszeni USB (podpiętej do QNAPA) = 1:08
3b. z kieszeni USB (podpiętej do QNAPA) do komputera = 0:59

4a. z dysku w QNAPIE do kieszeni USB (podpiętej do QNAPA) = 2:06
4b. z dysku w QNAPIE do kieszeni eSATA (podpiętej do QNAPA) = 2:11

ale
5a. z komputera do kieszeni USB (wpiętej do komputera) = 0:28 (tylko!)
5b. z komputera do kieszeni eSATA (wpiętej do komputera) = brak danych (bo pożyczyłem kabelek i ktoś mi nie oddał)

PODSUMOWANIE WYNIKÓW:
1. Kopiowanie z komputera do dysku w QNAPIE po sieci lokalnej trwa około minuty - za długo, przecież to tylko 500MB

2 i 3. Kopiowanie z/do komputera do/z dysków podpiętych do QNAPA trwa dokładnie tyle samo i też długo.

4. Ewidentnie widać, że kopiowanie z dysku w QNAPIE do kieszeni wpiętej do QNAPA przez eSata lub USB trwa mniej więcej tyle samo. Nie powinno tak być i na dodatek nie powinno być tak długo. 2x dłużej niż komputera - co jest?

5. Jak kieszeń podepnę bezpośrednio do kompa to czasy są o połowę krótsze. Szkoda, że nie mam teraz kabelka żeby podłączyć kieszeń do komputera przez eSata - wykluczyłoby mi to zepsucie eSata w kieszeniach. Ale pamiętam że wcześniej chodziło wszystko w porządku i szybciej niż przez USB.

WNIOSKI
Tak czy siak jedyny wniosek jaki mi się nasuwa to QNAP nie rozróżnia eSata od USB - czyżby jakiś problem z kompatybilnością z kieszeniami?
Ale podobnie długie czasy są przy kopiowaniu przez sieć na dysk w QNAPIE?

Wracając do pytania - czy coś gdzieś można ustawić. Czy w QNAPIE są dostępne jakieś programy do testowania dysków, połączeń?
 
Najlepiej jakbyś dla testów miał możliwość podłączenia routera i laptopa kablem. Z tego co widzę po zdjęciach, MacBook Air nie ma złącza Ethernet, ale może masz jakąś przejściówkę (o ile takie w ogóle istnieją)? Jeśli nie to cóż...
Możesz próbować zmieniać coś w ustawieniach Wifi routera (pasmo, kanał, itp.), ale najlepiej by było go jednak wymienić. Nie wiem dlaczego zmieniłeś swój poprzedni router (z wypowiedzi wnioskuję, że stary nie miał gigabitowych portów), ale ten TP-Link najlepszym wyborem niestety nie był. Dlaczego? Na MacBook Air – Apple (PL) można przeczytać, że Twój laptop obsługuje standard ac, a kupiony przez Ciebie TP-Link to stara konstrukcja oferująca tylko N...
Co kupić? Ciężko powiedzieć, bo nie podałeś budżetu. Szukaj routerów w standardzie AC, jak coś wybierzesz to możesz zapytać nas o opinię. Jedna uwaga... Do tych 1500, 2000, 3000 (itp.) przed AC w nazwach modeli (sugerujących prędkość po Wifi) podchodź z pewną rezerwą. Żaden (nawet najdroższy) router nie zapewni Ci po Wifi takiej prędkości, jaką osiągnąłbyś po kablu.
 
Dziękuje kolego za bardzo dla mnie przydatną odpowiedź!
Router wymieniłem dokładnie z tego powodu- nie miał gigabitowego łącza. Moj AIR nie ma złącza ethenet (są przejściówki), ale dziś zabiorę z pracy zwykłego laptopa na Windowsie i podłącze go tak jak zasugerowałeś po kablu.
Proszę więc jeszcze o sugestie jaki router kupić, myśle realnie do kwoty ok 200zł...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
No ok, nie ma routerów za 200zł sensownych, to w takim razie za ile są? Znajomy ma jakiegoś TP-Linka z AC i u niego jest transfer na starym kablu ok 13-15Mb/s, a u mnie jest na poziomie 2Mb/s, szczerze to czasami szybciej coś pobieram z zewnętrznych serwerów niż ze swojego serwera...chyba to nie jest normalne?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
No to kupuje i testuje! Mam nadzieje że to przyniesie oczekiwany rezultat, choć spodziewam się, że cudów nie będzie, ale transfer na poziomie ok 15Mb powinien być, czy raczej mało realne?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Ok! Dziękuje za pomoc i poświęcony czas. Dziś postaram się zamówić router a także przetestuje transfer z innym laptopem o czym poinformuje od razu.
Pozdrawiam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Po 1 nie kupuj nic pochopnie. Już jeden zakup średnio się sprawdził. Poczekaj na testy z drugim laptopem. Wtedy zobaczymy jakie transfery jesteś w stanie uzyskać po kablu. Może przyczyna problemów leży jeszcze gdzieś indziej...
Po 2 rozróżniaj Mb/s (megabity na sekundę) od MB/s (megabajty na sekundę). Speedtesty pokazują na ogół pierwszą wartość, podczas np. kopiowania widzisz drugą.
Po 3 transfery kolegi ciężko skomentować (domyślam się, że chodziło Ci o MB/s), bo podałeś za mało informacji. To wyniki z zewnętrznego serwera, czy z sieci domowej? I jakie łącze ma kolega?
Po 4 w pierwszym swoim poście nie napisałeś jakiego masz MacBooka. Założyłem, że najnowszego, a ten posiada AC (podałem linka do strony Apple'a, którą się posiłkowałem).
Po 5 po Wifi bez AC moim zdaniem nie osiągniesz (w bardzo optymistycznym scenariuszu) więcej niż 80Mb/s (10MB/s), a i na to nie ma gwarancji. Jeśli chcesz stabilny i szybki transfer plików z serwera to (przy obecnym laptopie) skazany jesteś na kabel (wtedy nie musisz wymieniać routera, tylko dokupić przejściówkę). Ewentualnie może jest jakaś możliwość dokupienia do MacBooka jakiejś karty sieciowej AC, ale znając Apple'a cena pewnie byłaby zaporowa...
Warto, żebyś na 100% upewnił się, jaką kartę sieciową posiada Twój komputer.

Na tej stronie (MacBook Air (13-calowy, połowa 2013 r.) - Dane techniczne) można przeczytać, że teoretycznie możliwa jest obsługa standardu AC, ale po podłączeniu stacji bazowej lub innego punktu dostępu. W tej recenzji (Recenzja Apple MacBook Air 13 2013 - Notebookcheck.pl) natomiast w ramce po prawej jest wyraźnie podana karta Broadcoma z AC, bez żadnego "dodatku".

Możliwe więc, że Twój MacBook obsługuje standard AC i wymiana routera (na taki z AC) przyspieszyłaby znacznie transfery, ale w dalszym ciągu nie do takich wartości, jakie osiągnąłbyś po kablu. Ile to by konkretnie było? Ciężko mi powiedzieć, bo u siebie AC nie mam ale sądzę że przy 2-3m byłoby to spokojnie ponad 150-200Mb/s (18.5-25MB/s).
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak podłaczyć dysk pod windows