Pomoc Uwaliłem RAID5

whitemax

Systems Admin...
Q's Expert
23 Kwiecień 2014
240
43
78
48
Praga, Warszawa, Poland
QNAP
TS-x70 Pro
Ethernet
10 GbE
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Czołem.
kupiłem nowego NASa 469l, przełożyłem dyski z 420. Wrzuciłem nowego flasha i poszło. Ale ponieważ 4 dysk miał coś nie tak ze smart, więc go wyjąłem i włożyłem nowkę. W tym momencie coś poszło nie tak. Raid nie zdążył się pewnie przebudować. Uwalony i wymieniony został dysk 4.
Teraz system zaznacza mi dysk pierwszy jako zapasowy.
Spróbowałem złozyć raid ręcznie przez
Bash:
mdadm --create /dev/md0 --assume-clean --chunk=4 --level=5 --parity=left-asymmetric --raid-device=4 /dev/sda3 /dev/sdb3 /dev/sdc3 missing
i dodałem jeszcze później ten nowy dysk.
Teraz mam coś takiego, że system, widzi zajęte prawie pół raida, tak jak powinno być, ale system plików mam unknown a pierwszy dysk zaznaczany jest jako zapasowy :-(
 
1) Skąd żeś wziął z lewej asymetryczny skoro defaultowo jest z lewej symetryczny?
2)
Uwalony i wymieniony został dysk 4.
No to wkładaj ten wcześniejszy, a nowego pod PC i del partycji.

Na starym wykonaj:
Bash:
mdadm -CfR /dev/md0 --level=5 --assume-clean --raid-devices=4 /dev/sda3 /dev/sdb3 /dev/sdc3 /dev/sdd3

A jeśli już się uparłeś na tym nowym, to:
Bash:
mdadm -CfR /dev/md0 --level=5 --assume-clean --raid-devices=4 /dev/sda3 /dev/sdb3 /dev/sdc3 missing
mdadm /dev/md0 --add /dev/sdd3
 
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Kurde, kurde, ta synchronizacja leciała na starym dysku. Zatrzymałem i wykonałem pierwsze polecenie.
teraz mam w sumie podobnie.
Uzywany 47%, RAID5, SYSTEM --, bitmapa wyłączone, status nieaktywny
Nadal się upiera że raid to 2, 3, 4, a 1 zapasowy :-(

A no tak, bo ja poskładałem 3 dyski i dodałem 4, ten stary.
 
Ostatnio edytowane:
To żeś majster nakombinował. Ale jak się skończy nie powinno być problemu. Zaryzykujesz?

W tej emocjonującej grze możesz zaryzykować i wygrać (G)
- uruchomienie RAID'a
- stracić go całkiem
- lub się poddać i odzyskiwać dane z PC

Wybór należy do Ciebie.

Odzyskiwanie z PC:
1) Podłączasz wszystkie dyski do PC
2) Instalujesz i odzyskujesz dane z R-Studio
 
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Z odzyskiwaniem w sumie nie ma problemu, mam wszystko na innych dyskach.
Ja mu przerwałem tą synchronizację, złożyłem wszystkie jeszcze raz i jest jak powyżej.
Czyli mam niby sprawny raid, ale system plików jest BE. Nie wiem dlaczego system się opiera na te 3 ostatnie dyski. Kolejność nie jest zmieniona. Wyjmowany i wkładany był tylko ostatni dysk. Czy system mógł sobie jakoś zmienić kolejność dysków. Może muszę z nimi coś pokombinować.
 
No cóż... Przed ręcznym składaniem RAID'a zawsze warto a nawet należy zrobić "Examine superblock on an array component" na każdym z dysków aby odczytać kolejność dysków w macierzy RAID. Czyli mdadm --examine. W Twoim przypadku czterech dysków:
Bash:
mdadm -E /dev/sda3
mdadm -E /dev/sdb3
mdadm -E /dev/sdc3
mdadm -E /dev/sdd3
Wynik kolejności inny niż w większości należy wykluczyć.

Z odzyskiwaniem w sumie nie ma problemu, mam wszystko na innych dyskach.
No to w czym problem. Rób na nowym, jeśli się nie odzyska to testuj na starym.

PS. Gratulacje zakupu!
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Dzięki, kilka lat ciężkiej pracy, reformatów RAIDa i być może będę w stanie go wykorzystać ;)

Zrestartowałem system i mam teraz takie cudo
1 wolny, 2 - 4 dane, czyli mu się całkiem pomerdało i chyba do widzenia, już nic z nim nie zrobię, tylko reformat?PS w systemie wyświetla wszystkie parametry jak ma być, z tym że system plików nadal --
 
Stój...
Bash:
# zatrzymaj RAID:
mdadm -S /dev/md0

# utwórz RAID ale nie uruchamiaj czyli bez -R
mdadm -Cf /dev/md0 --level=5--assume-clean--raid-devices=4/dev/sda3 /dev/sdb3 /dev/sdc3 missing

# wyświetl konfigurację utworzonego na nowo RAID:
mdadm -E /dev/md0

# uruchom RAID:
mdadm -R /dev/md0

# wyświetl konfigurację utworzonego na nowo RAID:
mdadm -E /dev/md0
Wklej wyświetlone wyniki.
 
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Kod:
mdadm -E /dev/md0
mdadm: No md superblock detected on /dev/md0.

mdadm -E /dev/md0
mdadm: No md superblock detected on /dev/md0.
Kod:
mdadm --detail /dev/md0
/dev/md0:
        Version : 1.0
  Creation Time : Thu May  1 01:32:43 2014
     Raid Level : raid5
     Array Size : 2925579264 (2790.05 GiB 2995.79 GB)
  Used Dev Size : 975193088 (930.02 GiB 998.60 GB)
   Raid Devices : 4
  Total Devices : 3
    Persistence : Superblock is persistent

  Intent Bitmap : Internal

    Update Time : Thu May  1 01:32:43 2014
          State : active, degraded
Active Devices : 3
Working Devices : 3
Failed Devices : 0
  Spare Devices : 0

         Layout : left-symmetric
     Chunk Size : 512K

           Name : 0
           UUID : dda306cf:f6f6d6f0:0a78a83a:5f7acf43
         Events : 0

    Number   Major   Minor   RaidDevice State
       0       8        3        0      active sync   /dev/sda3
       1       8       19        1      active sync   /dev/sdb3
       2       8       35        2      active sync   /dev/sdc3
       6       0        0        6      removed
 
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
A w systemie cały czas pokazuje że raid to 2 i 3 czwórki nie ma, jedynka wolna. Nie rozumiem! ;)Ale mam przyłączyć stary dysk, czy nowy?Przebudowuje się na nowym. Mam nadzieję, że to ruszy :) W sumie jak nie to zauważyłem, ze wywaliłem sobie tylko 120 GB filmów. Ale to pikuś. Mam legalne r-studio, CnW recovery, Strong Recovery, Androit Photo Recovery. Jak byś potrzebowal kiedyś coś odzyskać to zapraszam ;)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Skoro dałeś missing na dysku 4 to przede wszystkim nowy. Jeśli natomiast podłączysz stary dysk nr. 4 i jest on nieruszony i pozostawiony w oryginalnym stanie, to ... myliłem się wcześniej i chyba trzeba zrobić:
Bash:
mdadm -CfR /dev/md0 --level=5 --assume-clean --raid-devices=4 missing /dev/sdb3 /dev/sdc3 /dev/sdd3
mdadm /dev/md0 --add /dev/sda3
I wiesz, że to może być rozwiązanie? Heh. O ile ten dysk zawiera oryginalne dane.

Pamiętaj, postęp:
Bash:
while true; do clear; date +"%T"; cat /proc/mdstat; sleep 1; done
 
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Szczególnie Androit Photo Recovery polecam. Jeśli stracisz partycję alokacji plików, a zajęcia są pofragmentowane to dupa. Ten program odzyskuje 98% ;-)

Póki co się synchronizuje nowy. Jak nie wyjdzie, to spróbuję jeszcze raz na starym. Ale to dopiero za jakieś 150 min :)

Dzięki za pomoc. Jak zwykle chciałem być samodzielny i zabrałem się do tego z młotkiem. Jak ja się sam do czegoś zabieram, szczególnie po raz pierwszy to niestety bywa różnie... ;-) ))))
 
W sumie jak nie to zauważyłem, ze wywaliłem sobie tylko 120 GB filmów.
Eeeeee. 120 GB to nie wiele. Ja po czystkach mam zaledwie 600 GB i nie mam co oglądać. To raptem 74 filmy i każdy widziałem już kilka razy :(
Było 2.5TB i też nie było co oglądać :D

Przebudowuje się na nowym. Mam nadzieję, że to ruszy
Umówmy się, że jak to ruszy to w nagrodę zostaniesz moderatorem z rangą RAID Expert [-_-]~
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
PS. czy on się sam po synchronizacji zmontuje? Widzę, że system qunapa tam cały czas coś sam merda, próbuje. Tego ostatniego dysku nie musiałem dodawać. Włożyłem do stacji sam się dodał, odpaliłem więc tylko "postęp" i obserwuję.

A filmy wywalam zaraz po obejrzeniu. To co zostało to części żona nie widziała, a reszta do obejrzenia. Ale to zwykle ciężkie frykasy, dramaty, kino wschodnie, jakieś stare francuskie, ogólnie rzeczy na które trzeba mieć odpowiedni nastrój, więc sobie leżą i czasem się coś obejrzy. Później kasacja :)))

No, expertem to ja jestem od wszystkiego i od niczego w sumie, dlatego dałem sobie spokój zawodowo z komputerami, zostałem grafikiem/dtp. Ale sprzęty sobie oczywiście sam składam, także i hacintoshe i serwisuje kompy tam gdzie pracuje. Jak się coś bardziej sypie to już wzywam kolegę, szczególnie do mojego serwera ubuntu ;-) Ale z czasem daję sobie coraz lepiej rady z linuxiakiem. Przynajmniej nie boję się pisać głupot w konsoli. Czasem się coś popierd*li... ;-) )))))
 
PS. czy on się sam po synchronizacji zmontuje? Widzę, że system qunapa tam cały czas coś sam merda, próbuje. Tego ostatniego dysku nie musiałem dodawać. Włożyłem do stacji sam się dodał, odpaliłem więc tylko "postęp" i obserwuję.
Wobec tego, sys QTS przejął kontrolę nad odzyskaniem RAID'a.

A filmy wywalam zaraz po obejrzeniu. To co zostało to części żona nie widziała, a reszta do obejrzenia. Ale to zwykle ciężkie frykasy, dramaty, kino wschodnie, jakieś stare francuskie, ogólnie rzeczy na które trzeba mieć odpowiedni nastrój, więc sobie leżą i czasem się coś obejrzy. Później kasacja ))
No i tu zaczyna się trochę mój problem. Bo większość nowych filmów leci w kasacje - właściwie wszystkie. Ale od kilku lat zacząłem patrzeć na film trochę z innej perspektywy i jako fan Sci-Fi (byle nie Star Wars czy Star Trek, albo te nowe Hollywoodzkie produkcje, tylko selektywnie wybrane filmy) oraz Drama, stworzyłem sobie jakąś tam "Custom" kolekcje filmów w MKV. Kolekcja zajmuje raptem 500GB, ale pojedyncze filmy nie mieszczą się na DVD, a BD tak naprawdę nie zrewolucjonizowało rynku jako nośnik do archiwizacji. A więc nie pozostaje mi nic innego jak je trzymać na NAS'ie. Ale jak padną dyski to będzie płacz i zgrzyt zębami...

No, expertem to ja jestem od wszystkiego i od niczego w sumie, dlatego dałem sobie spokój zawodowo z komputerami, zostałem grafikiem/dtp. Ale sprzęty sobie oczywiście sam składam, także i hacintoshe i serwisuje kompy tam gdzie pracuje. Jak się coś bardziej sypie to już wzywam kolegę, szczególnie do mojego serwera ubuntu Ale z czasem daję sobie coraz lepiej rady z linuxiakiem. Przynajmniej nie boję się pisać głupot w konsoli. Czasem się coś popierd*li... )))))
Wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Balansuje między jednym a drugim - obecnie liczę na to, że utrzymam się na tym pierwszym - czyli nie na rastrze i DTP :)
 
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
DTP = mniej frustracji ;-) Ja jestem niestety uparty i zamiast nieraz odtworzyć dane z backupu, to człowiek łata te systemy. A mógł by sobie spokojnie książkę poczytać.
Właśnie dzisiaj ostatni seans, jako że mało czasu to True Detective i jadę spać. To znaczy idę spać, bo jutro czeka mnie wycieczka rowerowa za miasto ;-)))))
 
Świetny serial. Po obejrzeniu 8 odcinków stwierdzam, że zmieniał mi się sposób patrzenia nie tylko na telewizyjne seriale, ale również na kino. Doszukuje się teraz zupełnie bardziej ambitnego filmu i bogatego jakby w treść fabularną.
:s

Daj znać jaki wynik :) ... RAID'a oczywiściePapapa
 
  • ·
  • TS-x70 Pro
  • ·
  • 10 GbE
  • ·
  • 4.3.6.2232 build 20221124
Wydawnictwa reklamowe, od tego zaczynałem, równolegle z serwisem komputerowym. Firmę zamknąłem w 2001 r. Od tego czasu freelans. Następne były strony internetowe, szmery banery, po gotowe strony we flashu. Montowałem spoty TV i inne głupoty. W międzyczasie cały czas też DTP. Teraz przestałem bić pianę i robię tylko DTP dla kilku magazynów, no i te kompy z którymi mam styczność. Na stare lata potrzeba więcej spokoju ;-)Ja dopiero 2 odcinek, ale zapowiada się dobrze :)
finish=114.3min speed=89633K/sec
Dam znać jak się to skończy. Pewnie trzeba będzie jakieś fsck zapodać jeszcze, albo co mocniejszego. W barku mam ballatinesa :)
 
Wydawnictwa reklamowe, od tego zaczynałem, równolegle z serwisem komputerowym. Firmę zamknąłem w 2001 r. Od tego czasu freelans. Następne były strony internetowe, szmery banery, po gotowe strony we flashu. Montowałem spoty TV i inne głupoty. W międzyczasie cały czas też DTP. Teraz przestałem bić pianę i robię tylko DTP dla kilku magazynów, no i te kompy z którymi mam styczność. Na stare lata potrzeba więcej spokoju
Pochwal sie kiedyś pracami :)

Ja dopiero 2 odcinek, ale zapowiada się dobrze
Za każdym razem trzeba być trzeźwym i wypoczętym do tego serialu. Jest syty w dialogi i mogą znudzić zmęczony umysł. Także uważaj :) FYI: True Detective, najlepszy serial HBO? Recenzja serialu na newsweek.pl - Kultura - Newsweek.pl

Dam znać jak się to skończy. Pewnie trzeba będzie jakieś fsck zapodać jeszcze, albo co mocniejszego. W barku mam ballatinesa
PS. 7 piwo kończe i ide spąć :D :D :D