Kawa i papierosy Virtualization Station z QvPC dla TS-x70

pawurb1978

Virtualization
Q's Architect
16 Marzec 2012
679
184
93
QNAP
TS-x70 Pro
Ethernet
1 GbE
No i wreszcie pojawiła się długo przeze mnie oczekiwana wersja VM w ver. 1.2.2496 z obsługą QvPC dla serii TS-x70.

Pierwsze wrażenie pozytywne. Aktualizacja i spięcie z HD Station bezproblemowe, chociaż całość wymagała restartu żeby wszystko ruszyło jak należy. Po przebiciu się przez serię komunikatów o spadku wydajności przy korzystaniu z tego rozwiązania, mamy możliwość umieszczenia na pulpicie HDS do trzech maszyn wirtualnych. Przy całej operacji jedynie Ubuntu wyciągnął kopyta ;) ale to akurat drobny problem. Sama konsola działa dość sprawnie choć miewa bardzo malutkie lagi. Nie jest to na pewno wina sprzętu. Sądzę, że niestety odpowiada za to Java. Dziś była jej aktualizacja więc może coś jeszcze się poprawi. Ogólnie zmierzam do tego, że do zdalnej konsoli MS jeszcze ciut brakuje ale nie jest źle. Póki co jestem zadowolony. W swerze multimediów nie można teraz zarzucić QNAPowi żeby czegoś mu brakowało. :Welldone:
 
Jasne. Wstawie cos wieczorem. Na razie siedę w pracy :) i kozystam z chwili spokoju.
A tu kilka fotek
 

Załączniki

  • 1.jpg
    1.jpg
    102,2 KB · Wyświetleń: 44
  • 2.jpg
    2.jpg
    93,3 KB · Wyświetleń: 41
  • win7.jpg
    win7.jpg
    113,1 KB · Wyświetleń: 43
  • ubuntu.jpg
    ubuntu.jpg
    66,5 KB · Wyświetleń: 40
  • HDS.jpg
    HDS.jpg
    106,2 KB · Wyświetleń: 43
  • win8.jpg
    win8.jpg
    137,2 KB · Wyświetleń: 39
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
@pawurb1978
A nie tnie ci tego Windowsa ? U mnie zauważyłem, że domyślnie QEMU przydzielna 64 MB pamięci dla grafiki, co w przypadku tych "bajeranckich" kafli jest mega obciażeniem :) Procek, dysk... wszystko wyrabia, ale na grafice leży.
U siebie w configach zmieniłem dla Windowsów aby przydzielał 128 MB, więc jest troszkę lepiej. Niestety na tej wartości się kończy. Zmiana na 256 czy 512 MB powoduje że maszyna wirtualna już nie startuje.
Szukam dalej bo może jest gdzieś globalny limit dla KVM z tą grafiką.
 
Muszę Ci przyznać rację. Nie miałem jeszcze czasu żeby się z tym pobawić ale wydaje się, że grafika to słaby punkt. Też zwróciłem na to uwagę, choć osobiście obwiniam za to w największym stopniu silnik szmej konsoli. Przy bliższym poznaniu wlecze się strasznie. To rozwiązanie to na razie daleki i ubogi krewny konsoli MS. Możesz podrzucić gdzie zmieniałeś parametry dla grafiki ?
Poza tym są inne mankamenty. Dowiedziałem się do czego można wykożystać przycisk restart w HDS :) do tej pory był zbędny. Mianowicie często jeśli wejdziemy na którąś z VM i ją zamkniemy to nie można odpalić innych aplikacji, lub np XBMC odpala się bez dźwięku. Wtedy restart HDS. Odwrotnie jak pochodzi np XBMC przestaje odpalać się konsola VM. Wtedy restart VM. :-( Na razie nie jest tak pięknie jak się zapowiadało.
 
Na prawdę nie miałem kiedy. Nie dałem rady jeszcze dobrze poteścić a nie lubnię zawracać głowy nie mając pewności, że zrobiłem od swojej strony co się dało.
Jedno jest pewne. VM na konsoli MS przestestowane i działa miodzio. HDS w wersji 2.0 bezproblemowe. HDS z VM na razie mam więcej kłopotu z restartami niż pożytku a do tego konsola straszny muł. Ale tego się spodziewałem bo konsola z VM też tak działa.
 
Muszę Ci przyznać rację. Nie miałem jeszcze czasu żeby się z tym pobawić ale wydaje się, że grafika to słaby punkt. Też zwróciłem na to uwagę, choć osobiście obwiniam za to w największym stopniu silnik szmej konsoli. Przy bliższym poznaniu wlecze się strasznie. To rozwiązanie to na razie daleki i ubogi krewny konsoli MS. Możesz podrzucić gdzie zmieniałeś parametry dla grafiki ?
Poza tym są inne mankamenty. Dowiedziałem się do czego można wykożystać przycisk restart w HDS :) do tej pory był zbędny. Mianowicie często jeśli wejdziemy na którąś z VM i ją zamkniemy to nie można odpalić innych aplikacji, lub np XBMC odpala się bez dźwięku. Wtedy restart HDS. Odwrotnie jak pochodzi np XBMC przestaje odpalać się konsola VM. Wtedy restart VM. :-( Na razie nie jest tak pięknie jak się zapowiadało.

Potwierdzam wszystkie opisane przez ciebie bolączki. Ja już nawet z wk.. przeinstalowałem HD Station od nowa bo poza Chrome już nic nie działało.
Co do zmiany parametru pamięci GPU to ja zrobiłem to przez XML danej maszyny. Znajdziesz je w /share/.........DATA/.qpkg/.QKVM/.XML

Szukasz w nim:
XML:
<video>
	<model type='qxl' ram='65536' vram='65536' heads='1'/>
	<address type='pci' domain='0x0000' bus='0x00' slot='0x02' function='0x0'/>
</video>
ai.imgur.com_oMhU81w.png


Ja dałem 128 MB czyli: ram='131072' vram='131072'.
Zmiana na większe wartości jak pisałem tylko zwiesza maszynę wirtualną.
 
A dzięki, tam też grzebałem gdzie się dało :)
Tylko z opisaniem tego było trudniej bo większość pytała gdzie znajdę ssh i jak wyjść z vi :p

Chociaż też tam są nieźli zawodnicy od kombinowania z systemem. Już rozpocząłem agitacje na pronasie na przejście z Syno na Qnapa. Dystrybutor ten sam, więc na razie nie kasują.
 
Zmieniłęm i wiesz co nie widzę niestety specjalnej różnicy :-( nawet mam wrażenie że inne rzeczy nieco zwolniły. Ale to może być subiektywne. Tak czy siak na razie nie jest dobrze.
Przepraszam masz rację. Jest nieco lepiej. Nie zauważyłęm że po restarcie VM konfigi przywraca do defaultu.
 
Oczywiście zapomniałem dodać abyś po zmianach zrestartował KVM (Virtualization Station). Aby upewnić się czy już załapało to prawokilk na pulpicie Windowsa i wybierasz "rozdzielczość ekranu" -> "ustawienia zaawansowane" . Pojawią ci się informacje o używanej karcie i dostępnej dla niej pamięci.
Oczywiście cudów nie oczekuj bo 128 MB to nadal mizerna ilość w dodatku przez emulator ale zawsze to lepiej niż 64 :)

To jest NAS, więc zapewne nasze zabawy na tym się zakończą, choć przy procesorze wspierającym VT-D (ja mam i3, więc odpadam) i porcie PCI może ktoś szarpnie się puścić GPU w trybie pci-passthrough :)
 
Oczywiście zapomniałem dodać abyś po zmianach zrestartował KVM (Virtualization Station).
To zrobiłem ale restart całego VM powoduje powrót do startych konfigów.
Myślę, że trzeba napisać do supportu odnośnie niedomagań w samym HDS, bo z takim działaniem nie da się z tym pracować. Co do grafiki chyba nie liczył bym na razie na jakieś istotne zmiany (niestety :|).
 
He fajnie :) Jak zrestartuje pojedynczą maszynę wirtualną to konfig owszem jest ale jak zrestartuje całe VM to wraca do defaultu. Dlatego się wczoraj zakręciłem ;)
Trochę jeszcze się temu przyjrzałem. Z chwilą startu maszyny wirtualnej konfigi są automatycznie przywracane. Nie ma siły aby wystartować maszynę z przerobionym konfigiem. Jednnocześnie nie ma to jakiegokolwiek przełożenia na to co jest w systemie. Przykładowo konfigi mają 64MB a w systemie jest jak na załączonych screenach z win8 i win8.1. Za to za nic w świecie nie mogę wymusić na win7 tego efektu. Ustawia się na 64 i tyle.
Z tego co udało mi się tym pobawić muszę przyznać, że z tych wszystkich systemów (win7, 8 , 8.1, Ubuntu 13, Ubuntu 14), najlepiej i w miarę płynnie sprawuje się win8.1 i przy nim nawet nie musiałem po kilku próbach restartować HDS.
 

Załączniki

  • win8.jpg
    win8.jpg
    125,6 KB · Wyświetleń: 43
  • win8.1.jpg
    win8.1.jpg
    181 KB · Wyświetleń: 43
FYI:
Jason Hsu napisał:
Hi Mariusz and all,
There should be 2 parts:

1. XBMC in HD Station (under QvPC)
The graphics can use more RAM, not just 64MB

2. Virtualization Station with HDMI out (under QvPC)
I was playing with our internal testing version of virtualization station on TS-x80 NAS.
I double checked with our engineers.
Currently, only i5 & above platforms supports graphics passthrough.
TS-x51/x53 do not support graphics passthrough for VMs; it is hardware limitation.

Jason

On Wed, Dec 10, 2014 at 9:53 AM, Jason Hsu wrote:
| Hi Mariusz,
| I'm not sure where you got your answer from.
| Our BIOS has enabled dynamic mode. So the VMs in Virtualization Station can get more than 64MB for graphics.
|
| > "Yeah, but fyi allocation of only 64MB of VRAM for graphic card makes win os display lagging… so …"
|
| Jason
 
Dzięki @Silas Mariusz
Czyli piątka i wyżej wspiera GPU passthrough, co by było logiczne bo w Intelu odpowiedzialna za to jest instrukcja VT-d, której jak wiadomo nie ma w i3.
Chyba @Paweł Tołoczko coś modził w bebechach swojej x70, więc może się pokusi o mały test.
Szkoda, że ci technicy nie napisali, czy wspiera tą funkcje QTS i apka VM, czy pozostaje grzebanie w configach KVM.

@pawurb1978
Cały czas staram się wymusić u siebie nadpisanie configów wg twojego opisu. Restartuje, zamykam maszyny i samą apkę VS i w XMLu nic sie nie zmienia. Jedyną opcją na nadpisanie tego pliku jest zmiana przez "Ustawienia VM"

Też czkam na jakiś update do tej funkcji bo na chwilę obecną nie do końca wiem, czy zmiana w configu spowodowała wysypanie aplikacji czy sama się wywaliła :)
 
Ciekawe. jaką masz wersję QTS ? Ja testuje na tej nowej becie 4.1.2. Może tu jest knif. No i faktycznie 256MB u mnie może wynikać z moda do wersji Ultimate. Ostatnio wymieniłem proca na i7.