Pomoc Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe NASa - ciąg dalszy.

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Witam
Nawiązując do Przy piwie - Zabezpieczenie sieci przed przepięciem
Kupiłem takie cudo i zonk, bo w moim NAS nie widzę takiego zacisku uziemiającego. Macie jakieś pomysły? Chyba pozostanie mi podłączyć do wtyczki tylko jeden przewód i włączyć go do zacisku ochronnego. Ma ktoś inny pomysł?
 
PW nie działa dla wszystkich.

wątpię żeby port LAN był uziemiony do obudowy - trzeba by popatrzeć na płytę główną - a otwór możesz wiertarką zrobić ?
 
PW nie działa dla wszystkich.

wątpię żeby port LAN był uziemiony do obudowy - trzeba by popatrzeć na płytę główną - a otwór możesz wiertarką zrobić ?
Wiertarka? Nieee! Tym bardziej, że jest na gwarancji. Qnap dał ciała, że tak ważnej rzeczy nie zrobili. Połączenia między ochronnikiem a urządzeniem powinny być jak najkrótsze, kilkumetrowe kable nie są dobrym pomysłem. Może po prostu zrobię przejściówkę zasilającą, z której zrobię odgałęzienie na uziemienie ochronnika:

upload_2017-3-2_20-20-24.png
 
Eeeech
ten widelec trzeba przykręcić nie do obudowy sprzętu, a do jak najlepszej jakości *uziemienia.

*Nie mylić z kaloryferem.
 
Mieszkam w bloku z lat 60-tych z aluminiową instalacją 2-żyłową. Z tej racji nie mam dostępu do uziemienia. Wiem, główna szyna uziemiająca to najlepsze rozwiązanie, przecież na co dzień wykorzystuję to w swoich projektach instalacji słaboprądowych, ale fizycznie nie da rady. Uznałem więc, że z braku laku zrobię wyrównanie potencjałów chociaż przy obudowie urządzenia. Powinno to zadziałać na zasadzie wrony siedzącej na drutach: Nie kopnie jej, bo nie ma różnicy potencjałów. Przepięcia powinno to sprowadzić do potencjału obudowy, a więc napięcie, czyli różnica potencjałów między wejściami a masą, powinny być mniejsze (co wcale nie znaczy, że w 100% to zabezpieczy).
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Ale:
1. Instalację zasilającą budynek mam w ziemi. Wejście kabla koncentrycznego od ISP mam chronione takim ustrojstwem - przepięcia zostaną znacząco wytłumione:
WP_20170325_12_26_01_Rich.jpg
2. Obudowa jest podłączona do przewodu ochronnego. Nie jest mi znany inny sposób odprowadzania potencjału z obudowy urządzeń w warunkach domowych, niż podłączenie do przewodu PE. W ten sposób przecież działa podstawowa ochrona przeciwporażeniowa w przypadku przebicia fazy na obudowę. Nie mogę sobie pozwolić na główną szynę wyrównawczą. Dużo groźniejsze jest właśnie przebicie fazy na obudowę, bo wartości prądów zwarciowych mogą osiągnąć kilkaset amperów. Przepięcie po skrętce, z racji rezystancji żyły skrętki (wynikającej z przekroju i długości) jest przy tym jak pierdnięcie komara.
3. W bloku mam instalację aluminiową TN-C. W mieszkaniu zrobiłem sobie nową rozdzielnicę, w której na wspólnym bloku rozdzielczym mam wyodrębniony PE i N. W tych warunkach jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Potencjał z jednej obudowy jest przenoszony na ten blok rozdzielczy i do ziemi (na inne obudowy również, ale tak działa ochrona przeciwporażeniowa, dotyczy to także zwarcia fazy do obudowy).
4. W pomieszczeniu, którym jest NAS, jest parkiet z dywanem, a więc dobry izolator, prąd nie popłynie przez ciało człowieka. W rozdzielniach elektrycznych stosuje się gumowe dywaniki, aby zapewnić izolację człowieka od ziemi. U mnie tę rolę spełnia parkiet i dywan.
5. NAS jest umieszczony na dedykowanej półce przykręconej do ściany pod samym sufitem. Kontakt z urządzeniem jest mało prawdopodobny: WP_20170325_12_42_38_Rich.jpg

Bardziej bym się obawiał niezamontowania uziemionego ochronnika, bo przepięcie może się teoretycznie przenieść przez router na PC i resztę sprzętu. Tylko z racji pkt. 1 zastanawiam się, czy w ogóle jest konieczne stosowanie dodatkowego ochronnika.
Tak przy okazji: Jeśli ktoś jest zainteresowany ochronnikami przeciwprzepięciowymi, to dość ciekawą ofertę ma firma Ewimar. EWIMAR Sp. z o.o. - produkcja systemów zabezpieczeń, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, ochronniki do kamer IP kontrola dostępu radiolinie bezprzewodowa transmisja video Dehn to mercedes cholernie drogi. Produkty Ewimar wydają się być rozsądnym kompromisem.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus