Pomoc Single Disk vs RAID1 - jak to pogodzić?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

cacus

Entry Technician
Q Associate
5 Październik 2017
46
3
8
W-wa
www.qnap.com
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Cześć,
dopiero rozpoczynam swoją przygodę z NAS i na dodatek nie znam Linuxa i jego logiki dot dysków i macierzy (wiem, wiem - doopa na całej linii)... :(
Dlatego też potrzebuję Waszej pomocy i wyjaśnienia jak "krowie na rowie" :)

1. Start
Po kupieniu QNAPa włożyłem do niego 1 HDD IronWolf 4TB. Zainstalował się system i utworzyłem jeden Wolumin Single z przypisaniem całej dostępnej przestrzeniu.
Poprzenosiłem na niego dane i wszystko działał OK (w planach było dołożenie drugiego takiego samego HDD i RAID1).

2. Modyfikacja
przypomniałem sobie, że w kompie stacjonarnym, którego już praktycznie nie używam mam SSD 120 GB. Postanowiłem wrzucić go do NASa.
Wyłączyłem NASa i wyjąłem kieszeń z HHD, włożyłem SSD i zainstalowałem system.
Wszystko OK - przestrzeni dostępnej dla danych jest około 104GB
Włożyłem drugą kieszeń (niech żyje HotSwap :)) i system widzi HDD - jednak nie jest zamontowany i nie widzę zawartości/danych.

Tu pojawia się pierwsze pytanie - jak prawidłowo dodać ten wolumin, żeby nie utracić danych?

3. Plany
Jako, że jednak chciałbym mieć RAID1 z 2xHDD 4 TB + system na SSD (a nie możliwe jest uruchamianie systemu z SSD podpiętego przez USB 3.0) jestem w trakcie podjęcia decyzji o zamianie NASa na TS-453Bmini.
Docelowo chciałbym mieć w nim taką konfigurację:
1. SSD - system (single disk?)
2. HDD 4TB - RAID1
3. HDD 4TB - RAID1
4. HDD 1TB - single disk (na mniej ważne dane)

Jak to dobrze zrobić i skonfigurować (byłoby super, gdybym nie musiał zabierać danych z HDD 4TB, tylko utworzyć na nim RAID1)? Czy to możliwe?
Jeszcze jedna kwestia - przez jakiś czas będzie tylko jeden HDD 4TB, zanim dokupię drugi - jak to ustawić, żeby później bezboleśnie dodać drugi HDD do tej macierzy?

Pomożecie zostać bohaterem w moim domu i poprawnie przeprowadzić pkt. 2 i 3?

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc!

Pozdrawiam,
Jacek

Wersja oprogramowania Firmware: najnowsze
Model serwera: QNAP TS-251A
 
Tu pojawia się pierwsze pytanie - jak prawidłowo dodać ten wolumin, żeby nie utracić danych?
w managierze dysków jest odzyskaj/recover

Docelowo chciałbym mieć w nim taką konfigurację:
Dokładasz taki sam dysk i przerabiasz na raid , jest w podręczniku.

4. HDD 1TB - single disk (na mniej ważne dane)
wsadzasz dysk, formatujesz, tworzysz udziały , koniec.
 
Tu pojawia się pierwsze pytanie - jak prawidłowo dodać ten wolumin, żeby nie utracić danych?
w managierze dysków jest odzyskaj/recover

nie widzę tego :-(

QNAP_dyski.JPG

podpowiesz dokładniej gdzie jest "odzyskaj"?
Tu pojawia się pierwsze pytanie - jak prawidłowo dodać ten wolumin, żeby nie utracić danych?
w managierze dysków jest odzyskaj/recover

To już zrobiłem, jednak po przywróceniu na HDD zniknęły katalogi "Downloads" i "Multimedia" w którym miałem dane - da się je przywrócić?
są komunikaty błędów:
"Typ Data Czas Użytkownicy Źródło IP Nazwa komputera Zawartość
Błąd 2017/10/13 02:15:57 admin 8x.xx.xx.xxx --- [JBOD Roaming] Share folder "Multimedia" is a duplicate."
"Typ Data Czas Użytkownicy Źródło IP Nazwa komputera Zawartość
Błąd 2017/10/13 02:15:57 admin 8x.xx.xx.xxx --- [JBOD Roaming] Share folder "Download" is a duplicate."




Docelowo chciałbym mieć w nim taką konfigurację:
Dokładasz taki sam dysk i przerabiasz na raid , jest w podręczniku.
Mówisz o instrukcji QNAPa, czy o innym podręczniku (gdzie go znajdę?)?
 
To już zrobiłem, jednak po przywróceniu na HDD zniknęły katalogi "Downloads" i "Multimedia" w którym miałem dane - da się je przywrócić?
są komunikaty błędów:
Popraw ściezki w udostępnianiu folderów :)

dlaczego nie mogę tego zrobić??
QNAP_foldery.JPG


i jeszcze jedno - dlaczego nie mogę na SSD zrobić pamięci podręcznej?
QNAP_pam_podr.JPG
 
fakt - nie można zmieniać udziałów systemowych ! Zapomniałem , przepraszam :)

to co zrobiłeś tak czy siak jest NIESTANDARDOWE więc wymaga specjalnych akcji

pozostaje opcja ssh:
FAQ - Jak połączyć się do terminala/konsoli Linux - shell Bash/SH w serwerze QNAP (PuTTY Windows)

jak się z tym uporasz, w AppCenter poszukaj i zainstaluj Entware i połącz z ssh.
W ssh wydaj polecenia, linia po lini:
Bash:
opkg update
opkg install mc

upload_2017-10-12_16-11-26.png

następnie wpisz mc i przejdź do folderu /share/ i poszukaj zagubionych danych (na 90% są w którymś folderze HD?_DATA), tabem przeskakujesz do drugiego okna.
Jak masz zagubione pliku to zaznaczasz je INSERT i przenosisz (do lokalikacji w drugim oknie) za pomocą F6.
 
fakt - nie można zmieniać udziałów systemowych ! Zapomniałem , przepraszam :)

to co zrobiłeś tak czy siak jest NIESTANDARDOWE więc wymaga specjalnych akcji

pozostaje opcja ssh:
FAQ - Jak połączyć się do terminala/konsoli Linux - shell Bash/SH w serwerze QNAP (PuTTY Windows)

jak się z tym uporasz, w AppCenter poszukaj i zainstaluj Entware i połącz z ssh.
W ssh wydaj polecenia, linia po lini:
Bash:
opkg update
opkg install mc

20556.png
pobrany i zainstalowany Entware
QNAP_entware.JPG

jednak w SSH:
QNAP_ssh.JPG


???
 
po zainstalowaniu entware dopiero włącz ssh. czy już po fakcie masz ten błąd ?


Super!
Teraz zadziałało.
Bardzo Ci dziękuję za pomoc!


Ps.
1. dane dysków są w katalogach /share/CACHEDEV(tu kolejny numer)

2. dlaczego w konfiguracji pamięci podręcznej, kiedy chcę utworzyć, to nie mogę wskazać SSD (w zasadzie żadnego dysku)??
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.