Przy piwie A gdyby tak przewrócić NASa na bok?

Zbynek

Entry Technician
Q Associate
10 Luty 2018
31
2
8
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Tak, bo wiecie, szukam dziury w całym albo i nie. Grzebiąc w internecie natknąłem się gdzieśtam na badanie przeprowadzone przez kogośtam. Z owych badań wynikało, że dyski twarde postawione do pracy w pionie są sporo mniej trwałe. O ile dobrze zapamiętałem to statystyki mówiły o nawet 20% skróceniu czasu ich bezawaryjnej pracy. Generalnym argumentem było, że dyski są przystosowane do pracy w poziomie.
No i tak sobie myślę, że przewrócę swojego NASa na bok i niech dyski pracują w poziomie. O! :D

Jakie jest Wasze zdanie? :beer:(alko) :)
 
Obecnie to chyba nie ma znaczenia pozycja pracy, ale jak możesz to podaj tego linka do badań, chętnie poczytam. Jako ciekawostkę powiem że kiedyś to się do Amigi 1200 wkładało dyski 3.5" z powodu tego że dyski 2.5" (na które było miejsce fabrycznie) były pieruńsko drogie i prawie niedostępne. Dysk 3.5" w A1200 był przechylony na bok, pracował na "plecach", i był przyduszony obudową. Żaden dysk ani mi, ani moim znajomym nie padł.
 
O ile dobrze zapamiętałem to statystyki mówiły o nawet 20% skróceniu czasu ich bezawaryjnej pracy. Generalnym argumentem było, że dyski są przystosowane do pracy w poziomie.
Absurd. Dyski mogą pracować w pionie lub w poziomie. Nie mogą pracować pochyło z uwagi na łożyska. Kolejna sprawa, nie obraca się już w poziomie/pionie wyrobionych łożysk.
 
I tu wydaje się lepsze rozplanowanie ustawienia dysków w NAS Qnap. Macam swojego blaszaka i dookoła jest ciepły. Blacha ładnie rozprasza ciepło a dyski w pozycji pionowej studzą się samoistnie gdy wentylator nie pracuje. W moim przypadku ma to tylko jedną ujemną stronę. Blacha przenosi grzechotanie dysków.
Opinia o dyskach w poziomie wydaje się, że trochę przesadzona była, albo gościu pisał o dyskach dużo starszych typów. Ciężko dociekać. Producenci dysków nie zakazują mocowania ich na dłuższym boku więc jest OK.