Pomoc Backup NAS'a do chmury

KleineMau5

Nowy użytkownik
Noobie
1 Czerwiec 2018
5
1
3
QNAP
TS-x31
Ethernet
100 Mbps
Tak jak w temacie. Chodzi o regularny backup danych z NAS'a do chmury. Szukam rozwiązania na rynku, które najlepiej sprawdzi się do tego celu, a jednocześnie nie zrujnuje portfela.

Z tanich rozwiązań znam HubiC, który kosztuje 5 EUR / miesiąc za 10 TB. Martwi mnie tylko, że słabo sobie radzi z dużymi plikami. Pobranie ich przez przeglądarkę często kończy się niepowodzeniem. Nie wiem czy przez synchronizację QNAP <-> HubiC działałoby to lepiej.

Znalazłem jeszcze rozwiązanie BackBlaze, typowo dedykowane dla NAS. Koszty miesięczne to 0,005$/GB za storage oraz 0,01$/GB za pobrane dane. Nigdy nie testowałem tego rozwiązania.

Generalnie szukam rozwiązania, które będzie bezpieczne, z dużą pojemnością (może być przyrostowe - na dzień dobry mam ok. 3TB) oraz oczywiście możliwie tanie. Czy znacie coś ciekawszego co by się nadawało do tego celu?

Bardzo chętnie też poczytam opinie o rozwiązaniach z których korzystacie.
 
Też nie jest to głupie rozwiązanie. Natomiast przy moim zapotrzebowaniu musiałbym właściwie kupić drugiego identycznego NAS'a, więc duże koszty na start.

Ostatecznie jak mój NAS wróci z naprawy, chyba spróbuję zrobić miks HubiC + BackBlaze. Wiem, że niestety OVH wycofało się z usługi HubiC, ale ja na szczęście mam już tam konto 10TB. Chyba nikt nie oferuje tak dużej pojemności, za tak małe pieniądze. Martwi mnie tylko czy HubiC poradzi sobie z dużymi plikami poprzez synchronizację bezpośrednio w Qnapie. Jak będzie kiepsko, to trzeba będzie szukać czegoś innego. Z kolei BackBlaze przy dużym użyciu wyjdzie bardzo drogo. Wówczas rzeczywiście bardziej opłacałoby się kupić drugiego NAS'a czy po prostu same HDD do backupu.
Aktualizacja.
Znalazłem jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie. Crashplan.com który umożliwia backup NAS'a. Koszt 10 USD miesięcznie, a ilość danych jest nielimitowana. Biorąc pod uwagę, że HubiC nie będzie już wspierany, chyba jednak przetestuje to rozwiązanie. Gdyby ktoś był zainteresowany, załączam link z instrukcją konfiguracji:

Jak skonfigurować CrashPlan na serwerze QNAP NAS w celu tworzenia kopii zapasowych ważnych danych na serwerze QNAP NAS lub w chmurze
 
A rozważałeś zakup storage VPS? Niektóre hostingi oferują VPSy, mocno ograniczone pod względem CPU/RAM, ale za to z dużą powierzchnią dyskową - idealne do bakcupów.
 
Przy moich potrzebach to rozwiązanie byłoby zbyt drogie. Na początek mam ok. 2,5 TB danych.

Trochę czasu już minęło i ostatecznie wybrałem Livedrive. Z dodatkiem do backupowania NAS'a kosztuje 12 EUR miesięcznie. Pojemność jest nielimitowana. Jedyny mankament polega na tym, że backup nie odbywa się bezpośrednio przez NAS'a tylko przez komputer. Mianowicie trzeba podmontować sobie katalog z NAS'a i ustawić go w aplikacji od Livedrive. Ale mimo tej wady, przy dużej ilości danych to najrozsądniejsze rozwiązanie. Upload na poziomie ok. 1,5MB/s.

CrashPlan niestety odpadł. Wycofali się z oferty dla domowych użytkowników. Jedynie byłaby możliwość synchronizacji jak wyżej, ale tylko dla komputerów Mac. Co prawda mam Macbooka, ale jak zobaczyłem transfer na poziomie 0,2MB/s to dałem sobie spokój. Windowsa oficjalnie nie wspierają.

Z kolei Backblaze można skonfigurować bezpośrednio na NASie, ale przy dużej ilości danych cena byłaby kosmiczna.
 
Jeśli ma być tanio i dobrze to rozważ Microsoft OneDrive. Na Aledrogo:) możesz kupić konto OneDrive z office365 i 5TB przestrzeni dożywotnio za jakieś 9zł. Za niecałe 50zł masz 25TB dożywotnio. Bez dodatkowych opłat.
Hybryd Backup Station bardzo dobrze sobie radzi z synchronizacją jako OneDrive Business.
 
@goral87, brałem to rozwiązanie pod uwagę. W perspektywie czasu, na pewno byłoby tańsze od zewnętrznej chmury. Niemniej mnie zależy też na tym, aby backup był w innej lokalizacji. Wówczas w razie losowej sytuacji, dane są bezpieczne.

@pawurb1978, cenowo rewelacja. :) Tyle, że byłoby to niezgodne z licencją. Nie jestem już studentem. :) Wiem też, że licencja Microsoftu nie zezwala na sprzedaż kont/licencji. Z kolei legalna licencja kosztuje za 5TB 42,99 zł. miesięcznie. Jak ktoś ma potrzeby do 5TB to byłoby idealne rozwiązanie. Niemniej płacąc ok. 10 zł. więcej mam nielimitowaną przestrzeń, co mnie bardzo odpowiada, ponieważ w przyszłości moje zapotrzebowanie będzie rosło.

PS. Może jestem zbyt ostrożny, ale miałem już kiedyś pad HDD. Jakiś czas temu prawie jednoczesny pad i NASa i zewnętrznego HDD. Takie sytuacje są sporadyczne, ale jednak mogą się zdarzyć. Dlatego zależy mi na tym, aby dane były zabezpieczone najlepiej jak się da, jednocześnie nie rujnując portfela. :)