Pomoc Bezsenność - czyli jak uzyskać tryb uśpienia w QNAP

NIEBO!

Passing Basics
Beginner
2 Styczeń 2016
21
7
3
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witajcie :)
Jak prawidłowo skonfigurować QTS, aby w systemie działało najzwyczajniejsze usypianie, ale nie chodzi mi o wyłączanie nieużywanych HDD tylko żeby cały serwer szedł spać. Wiem że jest mnóstwo tematów o tym, że komuś idzie spać, a by nie chciał jednak takiego tematu jak mnie interesuje nie odnalazłem. Jeśli jednak się powielam proszę o wskazanie właściwego wątku.

W S nie mam z tym problemu - serwerek gdy zamknę wszystkie laptoki itp idzie sobie po 10min spać (dioda status wtedy powolnie pulsuje) , a jak tylko chcę uzyskać do niego dostęp np użyć zmapowanego dysku to budzi się w kilka chwil, rozpędza dyski i takiego efektu oczekuję od QNAP

Jak taki efekt osiągnąć na QNAP? Bo menu zasilanie jest dla mnie niezrozumiałe .... muszę korzystać z harmonogramu? I co mam w nim ustawić?
Usypianie od 0 do 24? A właczanie jak? Bo wyczytałem, że jak nie zrobię włączania to się nie obudzi inaczej niż przez przycisk.

Inaczej. póki co mam ustawione tak:

Sprzęt:
Uruchom tryb oczekiwania dysku twardego: Właczone (30min)

Zasilanie:
EuP (cokolwiek znaczy): Wyłaczone
WOL (Wake-On-LAN): Włączone
Przywracanie zasilania: Wznów pracę serwera do poprzedniego stanu
Harmonogram zasilania: Wyłączony (nic nie ustawione)

Czy takie ustawienia są prawidłowe dla efektu jaki chcę uzyskać i mam szukać jakieś usługi, która sprawia że QNAP cierpi na bezsenność, czy jednak coś mam ustawione źle?

Póki co QNAP w file station przerzuca pliki z S, ale jak skończy chciałbym zeby poszedł spać razem z sąsiadem, a wiem że nie pójdzie. Podczas poprzedniej doby nie miał nic do zrobienia, a jednak nie spał biedaczek, a jego bliski sąsiad DS213 będący w tej samej sieci jakoś zasypia :)
 
Taka analogia:
Wyobraź sobie rozkręcony cieply silnik smarowany olejem i pracujący przez 3 miesiące. A wyobraź sobie zimny silnik uruchamiajacy 3 razy na dobę przez 3 miesiące. Extending what? Bullshit?

Jak Ci powiem że masz zajebista siostrę to też mnie zacytujesz i powiesz że mam rację?

S kiedyś powiedziało.. cytuje: ”najwiekszym bledem użytkowników jest podłączyć serwer do internetu".
A może dysk do komputera?
 
Silas, zobacz wątek "Dyski chrobocza bez przerwy" czy jakoś tak. Tak jest coś co Cię zainteresuje.

Co do usypiania HDD to na poważnie rozważ przejście na SSD albo mieszane konfigurację.
Qnap ma konfigurację bardziej "serwerowa" niż "konsumencką" jak S, Apple, itp ze swoimi urządzeniami home-nas.
 
dalej nie rozumiem po co NASa usypiać ...
Piszę to wyłącznie z mojego punktu widzenia.
Mojego NASa używam zazwyczaj kilka razy w tygodniu. Włączam go co drugi, trzeci dzień. Nie mam potrzeby by chodził non stop. Włączam go tylko po to, żeby uruchomić wirtualną maszynę, na której dopiszę sobie kawałek kodu. Ostatnio z racji dodatkowej pracy w domu to włączam go po południu i używam do nocy.
W takich warunkach wydaje mi się, że wyłączanie NASa jest raczej sensowne (dokładniej to usypianie - tryb standby).
Wielu ludzi wielu rzeczy nie rozumie, np. Ty po co NAS-a usypiać, a Arab lub Amerykanin po co silnik w samochodzie wyłączać :)
Np. po to:
* żeby nie hałasował wentylatorem;
* żeby nie pobierał energii;
* żeby nie hałasował dyskami (obroty i stukanie głowic);
* żeby nie wciągał kurzu 7/24;
* żeby nie mrugał po oczach;
* żeby nie zużywał się wentylator (łożyska);
* żeby nie zużywały się dyski (nie wszczynam wojny, na stronie S jest czarno na białym napisane);
* żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia przy niespodziewanym braku prądu;
* żeby klimie było lżej;
* żeby żona / mamusia / kochanka/ teściowa się odpie.....ły "a co tam tak ciągle chodzi i kto za to płaci" ;)
* .....
Przy moim sposobie użytkowania te argumenty są w mojej skromnej ocenie trafione. Szczególnie ostatni ;)
 
W takich warunkach wydaje mi się, że wyłączanie NASa jest raczej sensowne (dokładniej to usypianie - tryb standby).
Jeśli taka opcja jest w NAS a nie działa, to niech w ogóle nie istnieje, nie będzie dyskusji.

Ja korzystam z harmonogramu wyłączania i włączania NAS. Z torrentami można zrobić tak samo. Nie ukrywam że uśpienie przydało by mi się w sytuacji gdzie NAS nie był wykorzystywany przez dłuższy okres czasu i włączony na żądanie.

Jeśli chodzi o dyski, to nie wiem co lepsze. Jedni piszą że jak ciągle mieli to źle, inni jak nie mieli to też źle. Chyba najlepiej nie wkładać dysków wcale i nie podłączać NAS do Internetu.
 
Jeśli dyski włączają się co kilkanaście minut to będą zarżnięte w krótkim czasie. Jeśli dyski nie pracują przez dwa dni i po tym czasie są włączone, to zdecydowanie mniej się zużywają bo nie pracują. Wiem, nie prowadziłem żadnych badań, ale na zdrowy rozsądek tak mi wychodzi.
 
Ja tez mam z tym problem, coś dziadyge wybudza, nie jest to tak częste zeby dyski startowały co kilkanaście minut bo nie ma nawet takiej mozliwości, jak samo przejście w uśpienie jest ustawione domyślnie na 30minut, ale w ciągu nocy mam z 5-6 wybudzeń/rozkręceń - o tyle sprawdzam rośnie parametr S.M.A.R.T Start/Spin Count.

A to czytaliście, moze to jest norma ze tak ma być
Why does my NAS sometimes automatically wake up during Sleep mode?
Czy juz tu nikt nie odpisuje ?
 
Słabe rozwiązanie o zaplanowaniu wlaczania/wylaczania o okreslonych porach. Ustawie tak, a jak bede chcial w nocy coś oglądać, odpada jak dla mnie, z torrentow nie korzystam.
 
No tak, ale czy jest pewne ze Qnapy same z siebie czyli procesy systemowe ich nie wybudzają ? Bo to by mówilo co innego - Why does my NAS sometimes automatically wake up during Sleep mode?

Helpdesk twierdzi ze coś go wybudza, tylko jak na razie nie potrafią powiedzieć co.
Takze jak jest na prawdę :)

Odciąłem od sieci wszystkie swoje urzadzenia Androidowe, tel, ShieldTV, został tylko jeden komputer w sieci i bede badał sprawę. Bede sie smiał jak odepne Qnapa od routera a on sam nadal bedzie sie wybudzał haha.
 
Kazali odpalić Qnap Diagnostic Toola i test gotowości dysku, takze zapewne to samo co osobny skrypt tu z forum, podeslalem log i nic nie znalezli konkretnego, tzn znalezli zapytanie od SMB ale to dlatego ze mialem odpalonego foobara2000 a w nim wtyczke UPNP Server, takze zadne zdzwienie dla mnie ze to wykryli.
Natomiast nie jest wytlumaczalne dlaczego sie wybudza w nocy jak wszystkie urządzenia są uśpione. Jak komputer jest wlaczony to oczywiste ze moze cos z niego wybudzać serwer i by mi to nie przeszkadzalo, ale jak wszystko wylaczone to z jakiej niby racji.

Dzis sie zalogowalem do Qnapa od wczoraj przybylo 10 startów zatrzymań dysku, parametr SMART Start/Stop Count, przybylo tyle w ok ~20h, zaden komputer nie byl wlaczany od tego czasu, ani reszta urzadzeń.
Obecnie wylaczam co sie da z uslug, oczywiście wczesniej nic nie zmienialem jak bylo domyslnie (system ma 3/4dni), ale wylaczam teraz do totalnego minimum, jakis Rsync byl, UPNP, FTP, Serwer WWW wszystko daje na OFF.
Zostawiam tylko to co mi bedzie potrzebne czyli SMB, a kompy i calą reszte urządzeń Androidowych odepne dziś na noc jak zawsze od routera na finalny test.
222.png 2223.png

EDIT:

Walcze teraz z przypisaniem adresu statyczneogo dla Qnapa ale coś sie mi nie udaje
Pomoc - Problem z ustawieniem statycznego adresu IP dla Qnapa

Gdyz Qnap podaje jako mozliwe przyczyny równiez te:
[*]Several QNAP services (Twonky, Music Station, etc.) can enable regular cleaning jobs that wake up hard disks from spindown. Check the configuration of these services, if they are activated
[*]Automatically synchronizing QNAPs NAS time with an internet timeserver can wake hard drives
[*]Having the QNAP NAS obtain IP address(es) automatically using DHCP can wake hard drives several times a day. Using fixed IP addresses can prevent unwanted spin ups
(careful when changing the network configuration, improper network reconfiguration can prevent further access to the NAS)
Pierwsze dwie mnie nie dotyczą.


EDIT #2:

Odpiąłem Qnapa od routera, i nadal sie wybudza, wszystkie uslugi powylaczane do zera, parodia jednym slowem, takze zapewne system QTS cos tam sobie sam z siebie rzeżbi raz na jakis czas.

Teraz pytanie, czy jesli wstawiłbym dysk SSD i na niego pozstawił system, a drugi dysk dał w drugiej zatoki to czy z chwilą wybudzenia bedzie wybudzał równiez ten drugi dysk na którym będą tylko dane ?
 
Ja mam SSD na system i dyski mi się nie usypiają. Support stwierdził, że qsync je wybudza. Dziwne, bo na qsync mam tylko jedną macierz RAID5. Druga macierz RAID5 jest na archiwum, a też się wybudza. Qsynca akurat nie wyłączę.
Przemyśl sobie, czy na pewno chcesz mieć NASa włączonego przez całą dobę. Ja ustawiłem sobie harmonogram tak, że o 0:45 się usypia. Włączam go raz na kilka dni gdy akurat go potrzebuję. Zawsze to 0,085kW * 24h * 20 dni * 0,60zł/kWh mniej, czyli jakieś 24,50zł/m-c, czyli zgrzewka dobrego browarka.
 
Czyli u Ciebie nawet nie wchodzi w stan uśpienia ?
Qsync, Qmail, Container Station, Music Station itp na pewno bedzie wybudzal dyski, ja u siebie powylaczalem wszytsko do zera, i wybudza go jakis proces systemowy ktory nie jest mozliwy do wylaczenia z poziomu ustawien systemu.
U mnie dyski sie normalnie usypiają po okreslonym ustawionym czasie, jednak co iles tam godzin system sie wybudza sam z siebie, nawet jak Qnap odlaczony od routera.

Czyli jest tak jak pisze Qnap
Why does my NAS sometimes automatically wake up during Sleep mode?

Tylko dlaczego tak musi być ? dlaczego nie mozna tak ustawic aby sie nie wybudzal w ogole.
Do czego temu systemowi potrzebne takie wybudzanie.
 
Dzieki kolego Kong, myslisz ze to moze być to i u mnie, mam obecnie tylko 1 dysk WD Red 4TB w Qnapie, ale jest widziany jako grupa Raid 1, dysk ma 1 pule pamieci i 1 wolumin uproszczony.
Pozbyles sie w calkowicie wybudzen samoistnych systemu dzieki temu ?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Sleep Mode
  2. usypianie dysków
  3. usypianie
  4. Wake on Lan jak ustawić?
  5. Bezsenność - czyli jak uzyskać tryb uśpienia w QNAP
  6. uśpienie dysków
  7. Uśpienie
  8. qnap diagnostic tool
  9. wentylator nie działa
  10. Wentylator obroty
  11. Bezsenność
  12. Spin
  13. hibernacja dysków
  14. uśpienie dysku
  15. Dyski chrobocza bez przerwy
  16. https://forum.qnap.net.pl/threads/bezsenno%C5%9B%C4%87-czyli-jak-uzyska%C4%87-tryb-u%C5%9Bpienia-w-qnap.16766/