Pomoc Dysk SSD sytemowy czy jako pamięć podręczna

Horn

Passing Basics
Beginner
20 Grudzień 2016
27
9
3
48
QNAP
TS-x31+
Ethernet
null
Witam.

Ktoś doradzi, wypowie się, jak lepiej skonfigurować NAS'a?
Dysk SSD jako systemowy + HDD na dane, czy system na HDD + pamięć podręczna na SSD ?

Model serwera: QNAP TS-431P
 
Czasem "Monitor Zasobów", sypie mi requestami, że mam za mało zasobów, i zaleca mi abym zrestartował system lub ustawił pamięć podręczną (dysk SSD).
Do dziś myślałem, że na dysku SSD postawie system i przeznaczę go także na pamięć podręczną, ale wyprowadziłeś mnie (thx pigers) z błędnego myślenia.

Także dzięki za poradę i skłaniam się to twojego rozwiązania. Aczkolwiek chętnie przeczytam inne porady.
 
  • Lubię to
Reakcje: Qbajag
zwykle SSD + dysk na dane
bo na ssd instalujesz domyślnie aplikacje i cały NAS generalnie zasuwa aż miło :)

Właśnie to było powodem zmiany 251A na 453Bmini - NAS na SSD to zupełnie inna jakość...
1. System działa bez porównania szybciej i płynniej
2. HDD nie "skrobią" cały czas (jeśli nie ma operacji na danych) - kiedy jest system na HDD, to cały czas masz "skrobanie" głowic ;)

też myślałem że można samodzielnie ustawić pamięć podręczną, ale po wskazówce #Pigers'a poczytałem i to możesz zrobić jeśli masz macierze o dużych pojemnościach na HDD i chcesz przyspieszyć wymianę danych, to stawiasz RAID na SSD (dedykowane tylko pod to) i wtedy są tam trzymane najczęściej używane dane. Dla użytku domowego i SOHO nie ma to raczej zastosowania ;-)
 
chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej. albo poprosił o linka do miejsca, gdzie to jest opisane.

Mam działającego NASa, 453A, 2x HDD (osobne dyski, powiedzmy dysk0 i dysk1), 4GB RAM. Na razie dane na pierwszym, czasem ręcznie replikowane na drugi.
Sam także myślałem o kupieniu SSD ze względu na pokazujące się od czasu do czasu komunikaty o korzystaniu ze swapa. Ten wątek zupełnie zmienia moje myślenie o tym i nie wiem, od czego zacząć.

oczywiście idea stawiania systemu na SSD brzmi bosko. ciszej, znakomicie szybciej.

Powiedzmy więc, że kupuję SSD pod 'system' i aplikacje. Jaki duży powinien być?
i czy w takiej sytuacji nie powinny to być dwa dyski w mirrorze? albo jeden ale replikowany (jeśli nie automatycznie to co najmniej ręcznie wg jakiegoś harmonogramu na któryś z dostępnych HDD?

Jak mam przenieść obecną konfigurację z dysk0 na nowy dysk SSD?
mam zamienić dyski w slotach?
czy po prostu dołożyć dysk SSD do pierwszego wolnego slotu i wykonać magiczną operację migracji systemu operacyjnego/aplikacji na SSD? jak to zrobić?
czy mam nie przejmować się komunikatami o korzystaniu ze swapa/problemami z zasobami systemowymi? czy mam dokupić RAM? (ok, i tak kiedyś to planowałem, ale czy komunikaty o braku pamięci/swapowaniu da się w takiej konfiguracji obejść inaczej niż przez dokupienie RAM/sugerowane wykorzystanie SSD?)
jak się ma ustawianie swapa/systemu na SSD z punktu widzenia cech charakterystycznych dla SSD, tj ograniczonej ilości cykli zapisu/degradacji dysku? szczególnie w przypadku intensywnego zapisu, jak ma to miejsce w przypadku systemów NAS?

część z tych pytań pewnie brzmi lamersko, ale przyznaję że kupienie NASa poza oczywistą rewolucją technologiczną w domu nie wniosło dla mnie jakiegoś dramatycznego skoku wiedzy na temat QNAP, po prostu mam ciągły poważny niedobór czasu na doktoryzowanie się z tego urządzenia (z żalem to przyznaję, jestem raczej z tych co kiedyś mając więcej czasu rozkręcali takie pudełka do ostatniej śrubki i rozkładali kod na czynniki pierwsze ;)) ale te cudowne czasy minęły wraz z pojawieniem się małej istoty zasysającej każdą sekundę życia jak czarna dziura...)
Będę niezmiernie wdzięczny za wskazówki!
 
Powiedzmy więc, że kupuję SSD pod 'system' i aplikacje. Jaki duży powinien być?
od 40 GB wzwyż , nie wiemy ile danych chcesz na nim trzymać, generalnie SSD robi najlepszą robotę jeśli czyta się z niego często dane

Jak mam przenieść obecną konfigurację z dysk0 na nowy dysk SSD?
  1. Zrobić kopię ustawień NAS (jest w manualu jak to zrobić), spisać zainstalowane aplikacje - screenshoty z ustawieniami !!
  2. Wyłączyć NAS, wyjąć wszystkie dyski, do kieszeni 0 dać ssdka i zainstalować system na nim
  3. Przywrócić konfigurację z backupu.
  4. Wstawić resztę dysków (jeśli są w raid, to polecam trzymać kolejność)
  5. Zainstalować aplikacje i poustawiać jeszcze raz - już to raz robiłeś, będzie szybciej bo masz screenshoty.
Chciałem pisać o dodaniu RAMU, ale masz x31 - seria ARM, nie ma takiej możliwości.

QNAP sieje panikę z tym SWAPem, po to go się ma żeby używać ... inaczej nikt by tego nie wymyślił!
Często komunikaty o swapie świadczą też o tym że masz za mało wolnej pamięci i/lub używasz za dużej ilości aplikacji. Może się to skończyć wymianą NASa na model z Intela (drożej , ale powiem z doświadczenia - migrowałem z TS-219 P+ na TS-453 PRO), róźnica jest ogromna!
Jak coś nie działa na QNAPie, to działa w zwirtualizowanym środowisku bez łaski :D

Ktoś się mnie pytał czemu korzystam z QNAPa a nie np z czystego Debiana, odp. jest prosta - CZAS ! mam go mniej niż wcześniej i wolę łyknąć implementację QNAPa (oj boli to ) niż babrać się w Debianie i tam to ustawiać (wiem że jest WebMin).
 
  • Sad
Reakcje: DawidFox
Rozumiem, no wlasnie tego sie boje ze to moze nie wypalic tak jak sobie wymyslilem. Szukam tez po forach zagranicnych i tez nie ma nic konkretnego w tym temacie.
Ale chyba da sie zrobic tak aby dysk systemowy taki SSD byl oddzielny z talerzowcem czyli nie jako RAID1 ?

Czy obecny dysk talerzowy na ktorym mam system i wolumen z danymi w 1 puli pamieci bede musial formatować czy moze zostac jak jest po wstawieniu SSD w pierwszą zatokę ? Pytam bo jesli bedzie tak to w sumie bedą dwa dyski na ktorych bedą systemy jednoczesnie.
 
Czy jak wstawie dysk SSD na system, a dane na talerzowcu, to czy podczas wybudzania sie samoistnie serwera nie bedzie juz wybudzal talerzowca ?
Będą, a jak często trudno powiedzieć, czasem kilka razy w nocy, czasem co godzinę, czasem częściej. Ogólnie SSD w miom przypadku, niewiele poprawił względem wybudzania pozostałych HDD.
 
  • Lubię to
Reakcje: PeterMac
Dzieki bardzo za odzew!, a juz mialem pewną nadzieje ze zaoszczedze tym samym troche talerzowca :-(
Czyli jakby nie brać nie ma na to rozwiązania, a jak masz skofingurowaną przesteń dyskową ?
Bo chyba jak wszystko bedzie w RAID1 to bedzie wybudzać jednoczesnie wszystkie dyski, a moze da rade ustawic jakosc oddzielnie woluminy od siebie poza RAID1 ?
 
SSD + RAID1 + SINGLE HDD. Ale jestem pewien ze wszystkie trzy się rozkręcają. Oczywiście same z siebie. Ktoś tam pisał że ma to związek, z synchronizacją systemu na pozostałe dyski.
 
  • Lubię to
Reakcje: PeterMac
Rozumiem i jak działa :) ? bo mam obecnie dylemat albo dokupić SSD do TS-231P i skorzystać z tego tutoriala, albo ewentualnie go sprzedać i zobaczyć wlasnie konkurencje w tym temacie.
 
Jeszcze nie sprawdziłem, mam nadzieję że w najbliższym tygodniu tego dokonam :) to postaram się odpisać, ale system też będę stawiał na SSD. Mimo wszystko nas ładniej działa na SSD
 
Super, to czekam z niecierpliwością na Twoje wrazenia opinie jak to bedzie działać u konkurencji czy nie bedzie sie bezpowodu wybudzać bo juz nie mam sił na TS-231P :)
 
Dokladnie tak, wprawdzie mam 5 lat gwarancji na HDD, ale dobija mnie kiedy dysk na dobe robi sobie z 12-15 wybudzeń zupelnie bez powodu i parametr Start/Stop Count w SMART rośnie z dnia na dzień, przez 3 tygodnie od nowości dysku juz mam ponad 250 startów dysku.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Dyski chrobocza bez przerwy
  2. https://forum.qnap.net.pl/threads/dysk-ssd-sytemowy-czy-jako-pami%C4%99%C4%87-podr%C4%99czna.22256/
  3. jaki duży dysk ssd na system
  4. Pamięć podręczna