Pomoc QNAP TS-251+ dostęp zdalny

SzymonWu

Passing Basics
Beginner
29 Grudzień 2018
21
0
1
33
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć,
mój problem opisywałem tutaj:
https://forum.qnap.net.pl/threads/q...-po-dłuższym-wyłączeniu-odłączony-dysk.24917/
niestety nie mogę już wejść w wątek, wyskakuje za każdym razem błąd: "Wystąpił nieoczekiwany błąd. Spróbuj ponownie"

1. Serwer zaczął działać po restarcie routera wi fi, komputera i nasa. Działał ale teraz sprawa wygląda tak, że foldery współdzielone dostępne przez Qsync przez internet funkcjonują bez problemu. Natomiast dwa dyski zdalne dalej widnieją jako rozłączone. W czym leży problem?
upload_2019-1-2_12-24-54.png

/W qfinder NAS ma inne ip 192.168.1.1 a zdalne dyski na stronie mają końcówkę 5, może to jest problem?

2. Do plików chciałbym mieć dostęp zarówno w mieszkaniu, które służy jako moje biuro po sieci WI FI. Ale wyjeżdzając do klienta także chciałbym mieć dostęp do plików przez internet ale tylko tymczasowo. Pliki dostępne przez internet muszą funkcjonować jako dysk a nie przez www. Jak to ustawić?
Ustawiłem dwa dyski w magazyn iscsi a później zrobiłem dwa dyski zdalne na podstawie jakiś tutorialów youtubowych..

Pomóżcie, dziękuję Szymon


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0805
Model serwera: QNAP TS-251+
 
Myślałem, że to naturalne. Chciałem mieć dwa osobne dyski dostępne z laptopa wszędzie. Tak tez miałem w poprzedniej pracy, że były zmapowane dyski dostępne
w sieci LAN a jak była sytuacja awaryjna to szef dawał dostęp tak że mogłem je otworzyć z innego miasta.

Jeżeli jest lepsza opcja, to proszę podpowiedz. Takie rozwiązanie wziąłem z youtube jak szukałem pomocy. Co radzisz żebym teraz zrobił?
 
1. wybierz usługę VPN na Q : How to set up and use QVPN 2.0 ?
2. przekieruj porty na routerze dla w/w usługi
3. skonfiguruj na laptopie połączenie VPN (testuj NIE BEDĄC w firmie)
4. ciesz się

Dziękuję za pomoc ale, czy mogę to udostępnianie ograniczyć tylko do mojego laptopa tak aby pirat nie mógł się podłączyć? I chciałbym to tylko aktywować jak bedzie potrzeba a normalnie mieć dostęp tylko po LAN. Czy jest to możliwe?
 
sprawdz jakie adresy masz zmapowane w tych połączeniach ... masz pewnie inny adres niż wcześniej.

Problem dostępu do dysków opisałem tutaj: Udzielamy pomocy - QNAP TS-251+ Zniknęły pliki po dłuższym wyłączeniu, odłączony dysk

1. Są inne adresy, nie potrafię zmienić tych w dysku zdalnym,
upload_2019-1-3_10-49-45.png


2. a jak chcę dodać nowe to wyskakuje błąd:
upload_2019-1-3_10-53-20.png

1. wybierz usługę VPN na Q : How to set up and use QVPN 2.0 ?
2. przekieruj porty na routerze dla w/w usługi
3. skonfiguruj na laptopie połączenie VPN (testuj NIE BEDĄC w firmie)
4. ciesz się

Jestem na etapie konfiguracji, część rozumiem, część mniej.
Czy mam wszsytkie skonfigurować czy wybrać jeden?:
-qbelt
-pptp
-l2tp/ipsec
-openvpn

Który typ należy wybrać w profilach połączeń VPN?
-qbelt
-pptp
-l2tp/ipsec
-openvpn
Dzięki
 

Załączniki

  • Magazyn ISCSI.PNG
    Magazyn ISCSI.PNG
    287,9 KB · Wyświetleń: 39
Jestem na etapie konfiguracji, część rozumiem, część mniej.
Czy mam wszsytkie skonfigurować czy wybrać jeden?:
-qbelt
-pptp
-l2tp/ipsec
-openvpn

Który typ należy wybrać w profilach połączeń VPN?
-qbelt
-pptp
-l2tp/ipsec
-openvpn
Dzięki

QBelt to wynalazek Qnap, o ile mi wiadomo. Więc nie wiem jak będzie ze wsparciem, szczególnie ze strony społeczności.
Ja bym poszedł w OpenVPN - aplikacje klienckie są dostępne na każdą platformę, dużo możliwości konfiguracji. Nie wiem tylko, czy korzystał bym z QVPN.. Bardziej skłaniam się ku opcji VM z własnym serwerem OpenVPN, który zawsze będzie aktualny, bo w temacie aktualizacji chyba wolę polegać na paczce OpenVPN dla Debiana niż repo Qnap. No i własny serwer OpenVPN daje więcej opcji do konfiguracji niż okrojne UI w QVPN.

Pamiętaj, że serwer VPN możesz skonfigurować na innej warstwie dostępowej - np. bezpośrednio na routerze.

Niezależnie od tego, który protokół wybierzesz, pamiętaj żeby otworzyć odpowiednie porty na routerze i je przekierować.

Nie obraź się, ale jak patrzę na Twoje posty, to nie wiem czy nie lepiej będzie zapłacić komuś z IT za jego czas i mieć to zrobione po pierwsze szybko, a po drugie dobrze. Nie to, że się Ciebie czepiam, ale słabo będzie jak się okaże, że Twoje dane poszły w świat bo na domyślnym porcie i domyślnym koncie/haśle każdy miał do nich dostęp. Inna sprawa, to backup danych z NAS - pamiętaj, że NAS sam z siebie nie sprawia, że magicznie dyski przestaną się psuć.
Musisz jeszcze sporo poczytać i douczyć się, żeby później nie było płaczu, że straciłeś dane przez drobny błąd w konfiguracji NAS/VPN/(dowolny inny element infrastruktury).
 
Jestem na etapie konfiguracji, część rozumiem, część mniej.
Czy mam wszsytkie skonfigurować czy wybrać jeden?:
-qbelt
-pptp
-l2tp/ipsec
-openvpn

Który typ należy wybrać w profilach połączeń VPN?
-qbelt
-pptp
-l2tp/ipsec
-openvpn
Dzięki

QBelt to wynalazek Qnap, o ile mi wiadomo. Więc nie wiem jak będzie ze wsparciem, szczególnie ze strony społeczności.
Ja bym poszedł w OpenVPN - aplikacje klienckie są dostępne na każdą platformę, dużo możliwości konfiguracji. Nie wiem tylko, czy korzystał bym z QVPN.. Bardziej skłaniam się ku opcji VM z własnym serwerem OpenVPN, który zawsze będzie aktualny, bo w temacie aktualizacji chyba wolę polegać na paczce OpenVPN dla Debiana niż repo Qnap. No i własny serwer OpenVPN daje więcej opcji do konfiguracji niż okrojne UI w QVPN.

Pamiętaj, że serwer VPN możesz skonfigurować na innej warstwie dostępowej - np. bezpośrednio na routerze.

Niezależnie od tego, który protokół wybierzesz, pamiętaj żeby otworzyć odpowiednie porty na routerze i je przekierować.

Nie obraź się, ale jak patrzę na Twoje posty, to nie wiem czy nie lepiej będzie zapłacić komuś z IT za jego czas i mieć to zrobione po pierwsze szybko, a po drugie dobrze. Nie to, że się Ciebie czepiam, ale słabo będzie jak się okaże, że Twoje dane poszły w świat bo na domyślnym porcie i domyślnym koncie/haśle każdy miał do nich dostęp. Inna sprawa, to backup danych z NAS - pamiętaj, że NAS sam z siebie nie sprawia, że magicznie dyski przestaną się psuć.
Musisz jeszcze sporo poczytać i douczyć się, żeby później nie było płaczu, że straciłeś dane przez drobny błąd w konfiguracji NAS/VPN/(dowolny inny element infrastruktury).

Jestem totalnie zielony w temacie, już wziąłem informatyka wcześniej to tak mi skonfigurował, że muszę was prosić o pomoc. On twierdzi że nie miał do czynienia z qnapami tylko z innymi nasami. Czy da się to skonfigurować zdalnie, mam team viewera? Ile taka usługa może kosztować, chętnie będe współpracować z którymś z was.. Sam tego za Chiny nie dokończę a muszę się zająć moją pracą.
 
Na początek trzeba ustalić co chcesz osiągnąć (szacowany rozmiar danych, roczny przyrost, polityka backupu, rodzaj dostępu, itd) a dopiero później ustalić plan działania zgodnie z wymaganiami.
 
Na początek trzeba ustalić co chcesz osiągnąć (szacowany rozmiar danych, roczny przyrost, polityka backupu, rodzaj dostępu, itd) a dopiero później ustalić plan działania zgodnie z wymaganiami.
Na początek trzeba ustalić co chcesz osiągnąć (szacowany rozmiar danych, roczny przyrost, polityka backupu, rodzaj dostępu, itd) a dopiero później ustalić plan działania zgodnie z wymaganiami.

- biuro projektowe, na razie działalność 1 osobowa
- około 10gb plików rocznie
- głównie dostęp po sieci wi-fi mieszkania (pliki 2d dwg, pliki 3d do 100mb)
- sporadycznie dostęp przez internet z tego samego laptopa
- dwa dyski 3tb w raid

na razie wszsytko działa dobrze ale nie jestem pewien czy dobrze to skonfigurowałem i nie stracę plików w przyszłości.
 
dwa dyski 3tb w raid
RAID to nie backup. Dobrze by było robić kopię zapasową do innej lokalizacji: chmura, inny NAS, lub nawet przenośny dysk twardy, a w ostateczności pendrive - cokolwiek.

- sporadycznie dostęp przez internet z tego samego laptopa
Tak jak przewijało się w tym wątku, tutaj lepiej schować NAS za VPN, niż wystawiać go bezpośrednio na świat.
 
dwa dyski 3tb w raid
RAID to nie backup. Dobrze by było robić kopię zapasową do innej lokalizacji: chmura, inny NAS, lub nawet przenośny dysk twardy, a w ostateczności pendrive - cokolwiek.


- sporadycznie dostęp przez internet z tego samego laptopa
Tak jak przewijało się w tym wątku, tutaj lepiej schować NAS za VPN, niż wystawiać go bezpośrednio na świat.

1. Na razie myślę żeby nie było dodatkowego backupu, w przyszłości kupię dysk zewnętrzny 3tb jeżeli jest taka potrzeba.
2. Pisząc internet mam na myśli dostęp zdalny z innego miasta. Może to VPN :)
 
1. Na razie myślę żeby nie było dodatkowego backupu, w przyszłości kupię dysk zewnętrzny 3tb jeżeli jest taka potrzeba.
Odpowiedz sobie na pytanie jak bardzo ważne są dla Ciebie te dane. Niezależnie czy to sentymentalnie czy finansowo :)

Podepnę się, różnie piszą o MyQnapCloud, jest w końcu bezpieczny czy lepiej VPN?
W skrócie: nie jest. Lepiej VPN.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. komunikator
  2. samsung brak zawartości
  3. odłączony dysk