Pomoc TS-253Be - jak ustawić RAID.

Misyo

Passing Basics
Beginner
11 Grudzień 2013
19
1
3
Gorzów Wielkopolski
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Model serwera: QNAP TS-253Be

Witam Serdecznie,

Jestem totalnym lamusem i potrzebuję pomocy :)

NAS-a odpaliłem na SSD+HDD. Jednak stwierdziłem, że NAS to dla mnie głównie backup danych i to jest mój prioirytet.
Odpiąłem SSD i wsadziłem drugi dysk WD RED-a 3TB (taki sam jak pierwszy).
System odpalił się i już widzę oba dyski. Jednak nie potrafię ustawić tak, aby dysk 2gi był idealną kopią dysku pierwszego. Jak wspomniałem, zależy mi nie na pojemności bo 3TB to więcej niż potrzebuję a w przypadku uszkodzenia dysku - teoretycznie drugi powinien "żyć".

Obecnie oba dyski mają jakieś dane ale można je sformatować i odpalić jakiegoś RAIDa. Czy możecie mi podpowiedzieć jak to zrobić i jak ustawić?
 
najprościej .. zrobić reset do ustawień fabryczynch wraz z formatowaniem dysków

upload_2019-3-17_12-48-47.png


polecam zapoznać się tym co się dzieje podczas tej operacji!
 
Zrobiłem zgodnie z poleceniem... niestety mimo wyczyszczenia dysków nadal jeden jest DANE a drugi WOLNY, nie odpalił się żaden kreator.. nie wiem jak spiąć te dyski w RAID 1.

BTW, fantastyczny jest ten QNAP. Mega skomplikowany bo prawie nic nie rozumiem ale prędkość działania jest niesamowita. Przeszedłem z S DS212j... i to jest przepaść :)
 
No nie zwalnia..

Okej, jestem już w ogródku, gąska trochę ucieka ale już co nie co się udało...

Mam raid, zrobiłem harmonogram migawek chociaż i tak nie czaje o co chodzi.. :) W S miałem domyślnie takie foldery jak Photos, Video czy Music.. i te foldery były widziane w sieci przez TV czy amplituner i podlinkowane... Czy w Qnap mogę osiągnąć podobny efekt tworząc po prostu i udostępniając takie foldery?
 
Dziękuję za podpowiedź, tak o to chodziło! Fantastyczny sprzęt, aż chce mi się uczyć na starość :)
Mam pytanko, ustawiłem Wolumin 2TB. 1TB wolnego. RAID 1. Zastanawiam się, bo tak na prawdę nie zależy mi na filmach by były w backupie... tylko dokumenty i zdjęcia, max 0.5GB. Jak najsensownie to rozwiązać?
 
Osobiście w backup w RAID 1 nie wierzę, oba dyski pracują identycznie tak samo i wysokie prawdopodobieństwo, że staną w tym samym czasie.
Ja mam pojedyncze woluminy i co ważne synchronizuje pomiędzy nimi, ale to kwestia gustu.
upload_2019-3-18_9-39-28.png
 
Chyba jest to lepsze rozwiązanie... bo danych które potrzebuję mieć zabezpieczone nie mam za dużo, jak wspomniałem zdjęcia i dokumenty (teraz jakieś 160GB razem). Pewnie zadam kolejne lamerskie pytanie... ale czy na przykład dysk zewnętrzny podłączony pod USB również może stanowić nośnik do zapisu backupu z synchronizacji? Czyli miałbym dane na drugim dysku plus jeszcze na zewnętrznym?

Mam jeszcze stare S, w sumie to może bym tam robił backup jako kolejną kopię...
 
No to teraz prosze o pomoc :) Szukałem, sprawdzałem i nie wiem jak.. mogę pozbyć się RAIDa 1 ale tak, by zachować dane na dysku pierwszym...
Całą noc kopiowałem dane więc chciałbym uniknąć ponownego przywracania do zera...
Dane musisz przekopiować na inny nośnik zewnętrzny, tego niestety nie przeskoczysz.
Następnie musisz zainicjować na nowo Qnapa, formatując dyski.
Podczas inicjacji ustawiasz dyski jako Pojedyncze woluminy.
fabryka.png
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ustawienia fabryczne
  2. kopia danych NAS na dysku usb
  3. formatowanie dysk nas