Pomoc QNAP TS-253Be a internet 1.2 Gb od Multimedia

lord_yabol

Entry Technician
Q Associate
10 Sierpień 2018
78
10
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam,

Podpisałem z firmą Multimedia umowę na internet 1.2 Gb/s (aktualnie 500 Mb/s i jeden port LAN w modemie).

Operator pozwala uzyskać taką prędkość jako sumę transferów na dwóch udostępnionych w modemie portów LAN 1Gb/s ("Ze względu na specyfikę protokołów komunikacyjnych, karta sieciowa 1 Gb/s pozwala osiągnąć maksymalną szybkość transferu do ok. 940 Mb/s. Aby w pełni wykorzystać całe pasmo 1,2 Gb wymagane jest podłączenie bezpośrednio do modemu co najmniej dwóch komputerów jednocześnie, z wykorzystaniem portów Gigabit Ethernet.").

Jeden port planuje bezpośrednio podłączyć do pierwszej karty sieciowej QNAPa, a drugi LAN do mojego routera ASUS AC-87U, tworząc nową podsieć.

Mam zewnętrzny stały adres IP.

Z mojego routera ASUS portem LAN planuję połączyć się do drugiej karty sieciowej QNAPa.

Pytanie czy takie połączenie ma sens, czy coś mi to daje wydajnościowo?

Czy Moja domowa sieć stworzona przez mój prywatny router będzie "widziała" NASa?

NAS ma dwie karty sieciowe.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
 
Dla mnie to jakaś ściema - net 1,2Gb to albo po świetle i na kartach 10Gb albo mając modem z agregacja portów, ale to wymaga kompa tez z dwoma zagregowanymi portami ( oczywiście w NAS-ie jest to prostsze, o ile sam ma conajmniej dwie karty sieciowe).
Pewnie maja modemy bez tego i kombinują jak by tu sprzedać usługę :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Net jest na światłowodzie poprowadzonym do domu i później ich router Huawei eg8245q. Udostępniają w modemie dwa porty LAN (pozostałe ewntualnie pod TV, telefon). Tak jak pisałem jeden port bezpośrednio chciałem podłączyć do jednej karty sieciowej NASa. Drugi port do mojjego routera Asus i tam jeden z portów do drugiej karty sieciowej NASa.

Czy to daje jakieś korzyści?
 
Aha, to raczej nie -bedziesz miec net 1Gb/s ogólnie, bo tyle dają łacza 1Gb/s, nic ponadto.
Tego netu 1.2Gb/s nie da się magicznie podzielić na zwykłym swichu jaki ma asus aby miec na każdym z nich 600Gb/s - możesz podzielić łącza, ale łącznei więcej niż 1gb/s nie osiągniesz.
Dlatego uważam, że to jakaś ściema marketingowa - sprzedamy taką szybkośc, ale dajemy modem, który i tak tyle z siebie nie wypluje ;):D
 
Doprecyzuje:

Urządzenie GPON Huawei ma odblokowane 2 gigabitowe porty LAN. Dostawca informuje, że np dwa komputery podłączone do tych portów jednocześnie mogą uzyskać łącznie prędkość 1.2Gb/s. Taka śmieszna oferta, "zamiennik" portu 10 Gb/s ;).

W moim przypadku jeden LAN od Huawei do NASa, a drugi do Routera ASUS, który działa jako AP Client (ma 4 Gigabitowe porty LAN), z Asussa portem LAN (inna podsieć) do drugiej karty sieciowej NASa.

Czy to ma sens?

Podpinając NAS tylko do LAN Huaweii, będzie w innej podsieci co reszta sprzętu w domu podpięta po LANie i WiFi Asusa.
 
Ja osobiście nie rozumiem po co dwie podsieci w domu.

Musisz się określić co ma robić za router(z serwerem DHCP włącznie) w domu, Huaweii czy Asus, a może QNAP. Resztę urządzeń przerobić na switch'e+AP i tyle.
 
Doprecyzuje:

Urządzenie GPON Huawei ma odblokowane 2 gigabitowe porty LAN. Dostawca informuje, że np dwa komputery podłączone do tych portów jednocześnie mogą uzyskać łącznie prędkość 1.2Gb/s. Taka śmieszna oferta, "zamiennik" portu 10 Gb/s ;).

W moim przypadku jeden LAN od Huawei do NASa, a drugi do Routera ASUS, który działa jako AP Client (ma 4 Gigabitowe porty LAN), z Asussa portem LAN (inna podsieć) do drugiej karty sieciowej NASa.

Czy to ma sens?

Podpinając NAS tylko do LAN Huaweii, będzie w innej podsieci co reszta sprzętu w domu podpięta po LANie i WiFi Asusa.

To jak też doprecyzuję:
w takim układzie nie ma sensu podpinać drugiej karty w NAS-ie do huaweia - zostaw go podłączonego w jednej podsieci do asusa i nie twórz drugiej - po co ?
Natomiast i tak nie uzyskasz w "swoim" podłączeniu tego 1,2Gb/s - taki myk działą tylko w jednej sieci w połaczeniu LCAP dwóch kart sieciowych pracujących razem - takie same muszą działać w modenie ( czy GPON-ie). Tego Huawei nie obsluguje. To, że ma dwa wyjścia gigabit to nic nie daje, To jest typowa "ściema" marketingowa.
 
w takim układzie nie ma sensu podpinać drugiej karty w NAS-ie do huaweia - zostaw go podłączonego w jednej podsieci do asusa i nie twórz drugiej - po co ?
Jak po co?

Ma to zajebisty sens zwłaszcza jak od operatora możesz dostać więcej niż jeden IP. Wtedy nie musisz rozdzielać wielu IP dodatkowym switchem.
nas_two_ip.png


A nawet jeśli nie mozesz dostac dodatkowego IP, to w przypadku routera, ktory nie wycisnie Ci tego full 1 Gbps lacza zapewnisz serwerowi dobry dostep do internetu.

Zresztą to rozwiązanie jest rekomendowane dla maksymalnej wydajnosci serwera w sieci. Lokalny ruch jest generowany wew. sieci, natomiast sam serwer jest wystawiony na zewnatrz.
 
w takim układzie nie ma sensu podpinać drugiej karty w NAS-ie do huaweia - zostaw go podłączonego w jednej podsieci do asusa i nie twórz drugiej - po co ?
Jak po co?

Ma to zajebisty sens zwłaszcza jak od operatora możesz dostać więcej niż jeden IP. Wtedy nie musisz rozdzielać wielu IP dodatkowym switchem.
23565.png


A nawet jeśli nie mozesz dostac dodatkowego IP, to w przypadku routera, ktory nie wycisnie Ci tego full 1 Gbps lacza zapewnisz serwerowi dobry dostep do internetu.

Zresztą to rozwiązanie jest rekomendowane dla maksymalnej wydajnosci serwera w sieci. Lokalny ruch jest generowany wew. sieci, natomiast sam serwer jest wystawiony na zewnatrz.

No jasne, ze jak możesz mieć dwa stałe IP to ma sens.
Natomiast wolę mieć nas-a za routerem, który np. filtruje mi ruch i nie dopuszcza śmieci - nie wiem, czy sam nas sobie z tym poradzi tak dobrze jak dedykowny openwrt :)
Super, tylko cena nie :)
 

Mogą Cię zainteresować