Pomoc System od nowa pula pamięci masowej wolumen

Yokusti

Entry Technician
Q Associate
30 Październik 2015
46
3
8
46
Poland
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,

Posiadam 2 dyski WD RED każdy po 3 TB do tej pory miałem je w Raid 1. Zastanawiam się nad Raid 0 ze względu na większą pojemność...ponieważ posiadam jeszcze zewnętrzny dysk WD my Book Essential o pojemności 1 TB (usb3.0) na którym mógłbym synchronizować ważne dane w moim przypadku zdjęcia.
W zasadzie głównie NAS-a używam do multimediów filmy, muzyka, zdjęcia itp.
1 pytanie: Czy zostalibyście przy Raid 1 i dlaczego czy też przeszlibyście na Raid 0 mając podpięty pod Qnap-a zewnętrzny dysk.

Jeszcze mam pytanie dot. konfiguracji dot. pula pamięci - wolumen.
Mam obecnie wolumen typu thin. 94 MB rezerwuje system, wolument typu thin 2.6 TB i wolna przestrzeń również 2.6 TB.
Pytanie 2: Czy mam rozumieć, że w miarę zapełniania dysków wolumen thin będzie się powiększał, a wolna przestrzeń będzie maleć? Czy dobrze rozumiem?

Pytanie 3: Ile miejsca przypisać jako gwarantowane miejsce na migawki? Obecnie mam ustawione 5%. Nie sądzę, że potrzebuję nie wiadomo ile migawek, niech to będzie 1 co 2 dni z tygodniowym czasem archiwizacji...czy będzie ok?

Wersja oprogramowania Firmware
: 4.3.6 Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP ts-251
 
AD1
Bezpieczniej będzie jak ustawisz dyski bez RAIDa niż w 0. W razie awarii dysku zawsze zostają Ci dane z drugiego dysku

AD2
Mając wolumen thin deklarujesz dowolny rozmiar który może być nawet większy od wszystkich dysków w puli. Nie robi się rezerwacja miejsca.

AD3
Co do migawek to wszystko zależy od tego co tam masz o w jaki sposób się zmienia. Pamiętaj, że zawierają tylko różnice w blokach danych więc jeżeli tylko edytujesz pliki to często są bardzo małe.
 
Ad1. Czyli rozumiem że sugerujesz abym pozostał na Rajd 1 dobrze rozumiem?
Ad.2 Dowolny rozmiar? Czyli mają dyski po 3Tb mogę zadeklarować 5 TB. Sorry ale nadal nie kumam tych puli i woluminów....czy wolumen to jest jak partycja? A pula? Kurcze nie potrafię nadal sobie tego zobrazować...
 
Ad1. Czyli rozumiem że sugerujesz abym pozostał na Rajd 1 dobrze rozumiem?
Ad.2 Dowolny rozmiar? Czyli mają dyski po 3Tb mogę zadeklarować 5 TB. Sorry ale nadal nie kumam tych puli i woluminów....czy wolumen to jest jak partycja? A pula? Kurcze nie potrafię nadal sobie tego zobrazować...
Albo zostać przy RAID1 albo korzystać z 2 pojedynczych dysków twardych (zyskujesz pełną pojemność).

Ad.2 Dowolny rozmiar? Czyli mają dyski po 3Tb mogę zadeklarować 5 TB. Sorry ale nadal nie kumam tych puli i woluminów....czy wolumen to jest jak partycja? A pula? Kurcze nie potrafię nadal sobie tego zobrazować...
Dokładnie tak, albo stworzyć 3 uproszczone po 10TB i wszystko będzie działać dobrze do czasu, aż dane faktycznie nie zajmą fizycznie dostępnej pojemności dysków.
Odnośnie dalszej części pytania to sprawa wygląda TAK (w uproszczeniu)
1. Fizyczne dyski twarde
2. Pula pamięci - w ich skład wchodzą dyski lub macierze RAID
3. Woluminy ("partycje") - dopiero na nich zapisujesz dane, dzielą się na 3 typy:
  • wolumin statyczny - najwydajniejsze, zajmują całą przestrzeń, brak możliwości operacji na blokach np. migawki czy LUNy blokowe (tworzone bezpośrednio na RAIDzie/dysku, a nie puli pamięci)
  • wolumin pełny - pozwala na stworzenie większej ilości na jednej puli pamięci, obsługiwane migawki, brak możliwości przydzielenia większej ilości pamięci niż faktycznie ma pula
  • wolumin uproszczony - jak wyżej tylko bez rezerwacji pustej przestrzeni.
Co prawda jest to opisane raczej w sposób bardzo uproszczony, ale mam nadzieje, że teraz mniej więcej zrozumiesz o co chodzi.
 
Bardzo Ci dziękuje. Powoli mi sie kreuje obraz tego w głowie;)
Kolejne pytanie mi sie nasuwa...Czyli jeżeli w woluminie pełnym można zdeklarować stworzenie wiekszej ilości pamięcia to on tak naprawdę wszystkie dane w jakiś sposób pakuje czy też jakoś inaczej zapisuje dane np. w jednym klastrze dysku robi np. 3 klastry? Tak to działa?
1. Czy spadek wydajności wiąże się ze "trudnością" odczytu danych czy z przetwarzaniem tych danych przez procesor (np. rozpakowywanie)?.
2. Czy może powodowac to przycinanie filmu podczas odtwarzania w jakości blue-ray?
3. Czy bezpieczniej jest stworzyć kilka woluminów? W razie jak padnie jeden to pozostałe będą dostępne do odczytu?

Tak się zastanawiam czy ja w ogóle potrzebuję migawki owszem fajne to jest bo można przywrócic stystem do stanu poprzedniego w razie skasowania czegoś itp. ale jak system padnie jak ostatio miałem to nawet nie wejde w opcję aby załadować migawkę.
Zastanawaiam się czy nie wejśc w wolumin statyczny, a dane ważne dla mnie jak zdjęcia poprostu synchronizować z zewnętrznym dyskiem....
 
Pełny pozwala na stworzenie większej ilości woluminów na puli pamięci, ale nie przekroczysz pojemności, na to pozwala uproszczony. Nic się nie kompresuje, po prostu nie jesteś w stanie zapisać więcej niż faktycznie to wynika z fizycznej pojemności dysków. Co do spadku wydajności to nie niej on jakiś strasznie duży (kilkanaście procent). Podczas korzystania z migawek pad systemu nie ma żadnego znaczenia ponieważ zarządzasz nimi z poziomu QNAPa, a nie komputera.
Jeżeli chcesz korzystać z migawek wybierze pełny, w przeciwnym razie statyczny wystarczy. Wrażliwe dane i tak bym zgrywał na dysk zewnętrzny. Zależy pamiętać, że ani RAID ani migawki to NIE JEST BACKUP.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. WOLUMINY
  2. backup komputera