Pomoc Backup na komputer firmowy

Paweł Szczygielski

Passing Basics
Beginner
12 Grudzień 2018
14
2
3
42
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Hej,

Jakiś czas temu zaopatrzyłem się w QNAP TS-251+ i służy mi on dobrze do prostego zadania, czyli jako główny punkt dostępu do danych z całego mieszkania. Cały czas jednak mam sprawę z którą nie umiem sobie poradzić. Wykonuję tę czynność ręcznie, a chciałbym zautomatyzować cały. Prosiłbym o pomoc:

Backup danych z NAS do zdalnego komputera

Kupiłem kieszeń i dysk twardy, który trzymam poza mieszkaniem. Co jakiś czas dysk podłączam do NASa, naciskam przycisk kopiowania i cała zawartość NAS jest zgrywana na dysk. Dzięki temu mam kopię zapasową danych, ale przez to że trzeba to robić ręcznie, kopie są tworzone dość rzadko. Pomyślałem sobie, że mógłbym skonfigurować jakoś NAS aby kopiował automatycznie pliki na ten sam dysk który podłączam co miesiąc, tylko na stałe podłączony do mojego firmowego komputera.

Problem jest taki, że firmowy komputer nie ma adresu publicznego (jest jeden IP na całą sieć lokalną). Odpada chyba zatem postawienie FTP. Normalnie łączę się z firmowym za pomocą TeamViewera, być może znacie jakieś rozwiązania tej sytuacji? W innym temacie zobaczyłem odpowiedź: "UrBackup", ale prawdopodobnie jest taki sam problem jak z FTP - czyli trzeba mieć publiczny adres.

Jeżeli z jakichś względów nie będziecie mogli poratować mnie gotowymi rozwiązaniami, to prosiłbym chociaż o rzucenie kilku haseł, które samodzielnie będę mógł sprawdzić w internecie. Na razie nie mam nawet pojęcia od czego zacząć...

Z góry dziękuję, pozdrawiam
Paweł
 
@pigers - zaskoczyłeś mnie kompletnie. Oczywiście myślałem o chmurze, ale jednocześnie odrzucałem ją ze względu na koszty. Czy to naprawdę nielimitowane konto za dolara?? Jeżeli sprawdziłeś, że to faktycznie działa to nie ma chyba lepszego rozwiązania mojego problemu.
 
To jeszcze pytanie techniczne - z tego co widziałem, są jakieś ograniczenia na wielkości plików w chmurze. Do 15GB chyba.
W jaki sposób obchodzicie to ograniczenie, lub radzicie sobie w nim? Być może moje pytanie jest bez sensu, nigdy nie robiłem kopii na serwer zewnętrzny, ale widzę to tak -

W tej chwili mam dysk w NAS nieszyfrowany - nie mam tam danych, tylko zdjęcia - wszystkie cenzuralne :) Nie szyfrowanie dysku jest łatwiejsze, a dostęp do niego mają i tak tylko domownicy. Jeżeli chciałbym teraz zaszyfrować te dane i wysyłać je do chmury z ograniczoną wielkością plików, to co powinienem zrobić, od czego zacząć? Wydaje mi się, że powinno być jakieś oprogramowanie, które co pewien czas (np. co tydzień w nocy) szyfruje moje pliki "w locie" do kontenerów o określonym rozmiarze i wysyła je. Czy może jest jakiś inny, łatwiejszy sposób?
Jeszcze jeden update do powyższego - a może się przyda w przyszłości.
Zakupiłem konto - to w końcu tylko jeden dolar. Jednak okazało się (po lekturze reddita oraz rozmowie ze sprzedającym), że nie jest to do końca bezpieczne i pewne rozwiązanie. Przede wszystkim konto może w każdym momencie zostać zamknięte przez google, ponieważ narusza ono zasady użytkowania.
Dodatkowo nie ma się dostępu do ustawień konta, przez co nie istnieje bezpieczeństwo/poufność trzymanych tam plików - teoretycznie każdy z dostępem administratora (a nie wiadomo kto to jest, z pewnością sprzedawca) może mieć do nich dostęp.
Z tego powodu nie będę korzystał z tego rozwiązania do trzymania kopii plików z NAS.

Powracam zatem do mojego pierwotnego pytania - czy istnieje inny sposób na backup plików na zdalnym komputerze bez publicznego IP? Taki na przykład TeamViewer może się z nim łączyć, gdy jest na nim zainstalowany klient TV. Może QNAP też ma podobne rozwiązania?
Pozdrawiam
Paweł
 
a nie prościej: szyfrowana kopia w chmurę + google drive unlimited lifetime | eBay ??

korzystamy z tego dla Emby/Plex'a
Hm... Z jednej strony tak, ale z drugiej strony na takim koncie nie trzymałbym nic co było by dla mnie wartościowe. Nie wiadomo kto jest właścicielem tego konta. To ze jest przypisana jedna osoba nie oznacza że jakaś uczelnia czy kto tam ma do tego dostęp. Po za tym jak to napisałeś gdzieś by nie przypinać tego konta do swojego głównego, bo jak pójdzie ban to na wszystko.

Inna sprawa że rClone potrafi szyfrować takie pliki i tutaj już zastanowiłbym się czy to nie jest dobra droga aby tam umieścić swój BackUp.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. UrBackup
  2. backup z komputera
  3. backup komputera