Pomoc TVS-473e system prośba o pomoc

Maxxim

Passing Basics
Beginner
14 Kwiecień 2016
13
1
3
QNAP
TS-x70 Pro
Ethernet
100 GbE
Witam
Jak do tej pory czytając forum radziłem sobie sam. Lecz stanąłem przed pewnym problemem i nie za bardzo wiem jak z niego wybrnąć.
A mianowicie jestem posiadaczem TVS-473e HDD 4x8 TB / 40GB Ramu. Dorzuciłem 2 dyski SSD M.2 i chciałbym na nie przenieść system, by maszyna ruszała z SSD i szybciej szła spać. Niechętnie zaczynałbym od początkowej konfiguracji ze względu na ilość danych jaką posiadam. Czy istnieje sposób na położenie systemu na M.2 SSD bez zbytniego zachodu i nie pozbywania się danych ? jeśli to możliwe b. proszę o pomoc i info najlepiej w punktach.

Dzięki wielkie
Max


Model serwera: QNAP TVS-473e
 
1. Utwórz kopię zapasową ustawień systemu i spisz sobie nazwy folderów udostępnianych na poszczególnych woluminach.
2. Wyłącz QNAP-a.
3. Wyjmij wszystkie dyski twarde za wyjątkiem dysków SSD.
4. Uruchom QNAP-a.
5. Sformatuj dyski SSD - możesz utworzyć wolumin w RAID 0 (duża szybkość działania systemu) lub RAID 1 (bezpiecznie).
6. Poczekaj aż QNAP zainstaluje pliki systemowe.
7. Po restarcie na włączonym QNAP-e podłącz dyski twarde po zalogowaniu się do systemu.
8. Odtwórz z kopii zapasowej ustawienia systemu.
9. Jeżeli w folderach współdzielonych nie będziesz widział katalogów, to utwórz nazwy katalogów, takie jak wcześniej zapisałeś.
10. Ciesz się systemem na SSD :)

P.S. Zgodnie z zasadami sztuki, oczywiście sugeruję zrobić kopię bezpieczeństwa wszystkich ważnych danych!
W przeciwnym wypadku nie biorę żadnej odpowiedzialności za sugerowane działania lub ewentualne niepowodzenia... ;)

Pozdrawiam
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Nie ma sprawy, nawet dwa... Mam problem z kopią bezpieczeństwa danych ( nie mam na co zrzucić takiej ilości TB ) Pozostaje : strach, i różaniec by wszystko poszło ok ? jakie jest prawdopodobieństwo że coś pójdzie nie tak ?
 
Zwróć uwagę na pkt 1 - na którym dysku jaki masz katalog - zapisz to sobie albo zrób zrzuty ekranu i pkt 9 - jak nie pojawi Ci się katalog na danym woluminie, to go zakładasz i masz dostęp do danych.
Jeżeli ma woluminach masz założoną macierz RAID może być konieczność jej przywrócenia, jeżeli nie będziesz miał dostępnego woluminu.
 
Musisz podjąć decyzję.
Backup to podstawa.
Ryzyko masz takie samo jak praca na RAID5 bez backupu.
RAID chroni Cię przed awarią dysku a nie przed utratą spójności macierzy.
Ale spokojnie, instrukcja którą Ci podałem na pewno działa. W razie czego pisz.
 
Nawet jeśli nie, to ma skopiowane nazwy udziałów i podfoldery, użytkowników, uprawnienia i hasła. Jeśli nie uda się 1:1, to można w configach dać znajdź/zastąp i powinno pójść.
 
Bez apelacyjna zgoda !!! temat ro rozwiązania na już. może zdubluje NAS'y. Chociaż i tak hałas wentylatora i klekotanie dysków do szału mnie doprowadza...\
 
Dobrą praktyką przy kopiach zapasowych którą sam stosuję i rekomenduję, jest zasada 3-2-1:
  • co najmniej trzy kopie danych,
  • co najmniej na dwóch różnych nośnikach,
  • jedna kopia zapasowa zawsze w innej lokalizacji.
3-2-11.gif
 

Załączniki

  • awww.veeam.com_blog_wp_content_uploads_2014_01_3_2_11.gif
    awww.veeam.com_blog_wp_content_uploads_2014_01_3_2_11.gif
    653,5 KB · Wyświetleń: 47
Dorzuciłem 2 dyski SSD M.2 i chciałbym na nie przenieść system, by maszyna ruszała z SSD i szybciej szła spać.
Tak w ramach rozważania - a może ktoś już przetestował.
Zakładam że system uruchamia rip z dysków mechanicznych będących w R1 (powiedzmy 250) - do sprzętu dołożone M2 nie mniejsze tak aby mogły być w R1.
I pytanie teoretyczno praktyczne- czy migracja dysków będących w R1 - poprzez kolejne wymiany/ pojedyncze wymiany / na dyski M2 jest// będzie możliwa?
W domyśle czy takie zabawy rzeczywiście z migrują system na dyski M2 - czyli uzyska się teoretycznie przyspieszenie systemu i dodatkowo 2 kieszenie które mogą być wykorzystane na inne cele ?
 
Dobrą praktyką przy kopiach zapasowych którą sam stosuję i rekomenduję, jest zasada 3-2-1:
  • co najmniej trzy kopie danych,
  • co najmniej na dwóch różnych nośnikach,
  • jedna kopia zapasowa zawsze w innej lokalizacji.
awww.veeam.com_blog_wp_content_uploads_2014_01_3_2_11.gif
Słusznie i naukowo. Ja mam kopię kluczowych danych w:
- dwóch urządzeniach w domu;
- dwóch chmurach
- na urządzeniu swoim prywatnym w pracy, do którego mam dostęp przez openvpn i kartę sim.

Tyle tylko, że te dane uzupełniam raz na kilka dni lub co kilka godzin po kilka MB, więc nie bolą mnie koszty. Ale w każdym miejscu przechowuję wszystkie kopie w formie niezależnych archiwów 7z, więc nawet jeśli któryś plik będzie uszkodzony, to mogę z innego archiwum sięgnąć do wersji starszej.
Tak na marginesie: Używam świetnego Cobian Backup, który automatyzuje mi dystrybucję danych na urządzenia robocze i archiwizujące. Gdybyście znaleźli coś równie funkcjonalnego, to załóżcie nowy temat i podlinkujcie go tu.