Pomoc Virtualizacja najnowszego ubuntu 18.04 i zawieszanie Qnapa TS253BE 4G

nspk

Passing Basics
Beginner
11 Maj 2018
12
2
3
39
QNAP
TS-x53B
Ethernet
1 GbE
Cześć Wszystkim,
mam problem podczas instalacji najnowszego Ubuntu na maszynie wirtualnej. Tworzę nowy VM na Virtualization Station dodaje obraz iso 18.04.3 LTS ściągnięty z Ubuntu (desktop lub server). Odpalam VM i po jakieś chwili zawiesza mi się cały QNAP - nie mogę się do niego dostać po IP (przestaje odpowiadac na ping) i co oczywiste na WWW. Muszę go ręcznie położyć i zrestartować. Czy ktoś miał takie problemy z Ubuntu (przeglądałem logi nic nie widac na nich :-()? Co polecacie jako serwer linuxowy - chce postawić GNS3 serwer (graficzny symulator sieci który wymaga nested KVM - podobno do odpalanie na Qnapie ;-) )

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1 Build 20191109
Model serwera: QNAP TS-253BE 4G
 
Nested KVM bede testowal jak juz opale VM skutecznie - aktualnie wyglada to slabo bo tylko odpalam maszyne podnosi sie Ubuntu chwile dziala i mi zawiesza Qnapa. Z doświadczenia jaka dystrybucja jest najlzejsza na bazie Ubuntu (noGUI, zzera malo pamieci) i dziala stabilnie na Qnapie? Screenshoty wrzuce jak wroce do domu wieczorem.
Jako uzupełniające pytanie - na linux station da się odpalić nested virtualization?
Usiadłem ponownie do Qnapa i Virtualization Station. Sprostowanie do problemu:
a. Zmniejszylem ilosc pamieci dla VM do 1,5 Gb RAM - instalacja przeszla i dziala stabilnie
b. Zmienilem ustawienia dla rodzaju interfejsu dysku twardego dla VM na SATA - inaczej GRUb nie chcial sie zainstalowac

Wiec jest maly sukces - zainstalowany na VM ubuntu server. Ale pojawił sie drugi problem - nie moge wykonac:
"sudo apt-get update"
nie laczy sie z zadnym repo (repo standard z instalacji). Moge pingowac repo po nazwie i IP i sciagac pliki wget. Wiec jakas dziwaczna akcja :-(. Sprawdzilem firewall etc. czy ustawienia dns ale tam nic się nie dzieje :-/
 
primo
qnap zawsze zostawiasz 1 gb ramu do pracy - efekt poczułeś już sam :p

secundo
jak masz ustawione opcje w vmce ? sieć pobiera ci adres z routera (bridge) czy robi swoją własną (NAT) ?

dla picu zacząłem instalację ubuntu w wersji serwer ... po 10 minutach dalej twardo patchuje (robię to na ssdku ...)... instalator ma "problemy" z niedostępnym urządzeniem /dev/pts .... z nudów puszczam rekodowanie filmu ...

upload_2019-12-4_0-9-15.png


instalacja się skończyła
to jeszcze w gui qnapa - robie restart z instalacji ... login hasło spoko ... i moje zdziwienie - jaki kretyn pisze po sesji usera dane z loga ?!

upload_2019-12-4_0-12-11.png


dobra ide do ssh ...

upload_2019-12-4_0-13-19.png


i pytam - jakim cudem ? przecież system sie właśnie sam ! podczas instalacji patchował
no dobra , ping 8.8.8.8 , działa ... to no root ... sudo su - ... hasło ... i'm in ... apt-get update; apt-get upgrade -yl ...
49 paczek do pobrania ... no dobra .. lecimy ...

konwersja filmu dalej leci ...

upload_2019-12-4_0-17-6.png


upload_2019-12-4_0-17-36.png


dobra - poszło .. leci reboot ... w konsoli ...

upload_2019-12-4_0-19-7.png


z powrotem do ssha - zero poprawek .. to lecimy z instalką .. extra repo, refresh paczek ... apt-install ... woooow prawie 800 MB paczek :O
to wracamy do konwersji filmu ...

upload_2019-12-4_0-23-12.png


instalacja sobie leci ...

upload_2019-12-4_0-24-2.png


jak miło .. konwersja się skończyła ...

upload_2019-12-4_0-24-30.png
 
Adres dostaje bezposrednio z routera bridge. Moge pingowac VM z sieci fizycznej, a z wnetrza VM Ubuntu moge pingowac swiat po nazwie DNS czy IP. Dziwna ta kacja ze nie moge zrobic apt update ;-) Jeszcze mialem akcje ze wczesniej szukal po IPv6 ale to juz wylaczylem.
 
Pigers, dzięki wielkie za pomoc. Okazało sie ze router (mikrotik) dziwnie sie zachowywał i filtorwal dziwacznie ruch sieciowy. Wszystko wróciło do normy :) Obraz postawiony i działa wraz z nested KVM.

Ale już brakuje pamięci po postawieniu w GNS paru Cisco, switchy czy mikrotików ;-). Zamierzam dokupić pamięci tak z 16 Gb - jakie kości polecacie?
 
Pigers, dzieki. Jak dobrze przeczytalem dokumentacje to musza byc dwie identyczne kosci zeby dobrze dzialalo? Nie mgoe zostawic sobie kosci 4 Gb i dokupic 16 lub 8 gb?
 
Pigers wielkie dzieki za szybkie odpowiedzi :)
Jeszcze jedno pytanie co do wydajnosci ogolnej i dostepu do urzadzenia:
Przy odpaleniu paru routerow zabija mi dostep do Qnapa jak i do maszyn Virtualnych. Po rozszerzeniu pamieci co bedzie glownym zabojca dostępu (waskim gardlem) - dysk czy procesor? Warto dokupic jakiegos SSD jako pamiec podreczna (wstawic karte PCI z dyskiem m.2 lub dwoma?)
 
Hmm to obrazy z routerow cisco czy mikrotika - nia ma potrzeby duzej mocy obliczeniowej. Glownie problem to pamiec - jeden router wymaga okolo 700 Mb ramu. Po odpaleniu obrazow w GNS3 tam lataja pojedyncze pakiety jak juz zaprojektujesz siec :). Biorac pod uwage prace na lokalnym komputerze a QNAPie z celeronem widze ze glownym problemem jest pamiec i szybkosc dzialania/dostepu do dysku - daltego pytalem sie o poprawienie wydajnosci w dostepie do dodanych. Dla maszyny wirtualnej dalem 2-3 vCPU z 4 dostepnych - i tu rodzi sie pytanie jak dobrze QNAP/QTS zarzadza wieloma rdzeniami :).