Pomoc QNAP+Firebird+Raks

Panpodziemia

Passing Basics
Beginner
28 Czerwiec 2019
19
0
1
40
QNAP
null
Ethernet
100 Mbps
Witam serdecznie.
W firmie jest zainstalowany program księgowy RAKS.
Dotychczas serwer do Raksa - Firebird SQL był zainstalowany na lokalnym komputerze a na wszystkich innych tylko same końcówki Raksa.
Po nabyciu przez firmę QNAPa chcemy przenieść serwer właśnie na Qnapa.
Jest już zainstalowany Firebird z repozytorium QNAPCLUB ale się nie chce otworzyć.
Mam dostęp do plików przez WinSCP ale nie wiem co wyedytować lub zmienić oraz jak przystosować do korzystania wraz z RAKSem...
Bardzo dziękuję za ewentualną pomoc.
Pozdrawiam
Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-673
 
Tak wygląda okno konfiguracyjne RAKS SQL

upload_2019-7-9_12-10-37.png

a tak wygląda FlameRobin:

upload_2019-7-9_12-14-34.png
 
Nie mogę, ponieważ w RAKS SQL muszę wskazać lokalizację bazy danych i nie wiem co wpisać, a jak wcisnę trzy kropki to nie mam zmapowanych dysków z QNAPa.
Natomiast w FlameRobin jak wpiszę dane (chociaż nie wiem czy dobrze) to wyskakuje błąd
upload_2019-7-9_12-27-47.png
 
Maszyna, z poziomu której się łączysz, musi mieć fizyczny dostęp do pliku bazy, więc musisz go jakoś tej maszynie wystawić. Błąd związany z FlameRobinem możesz sobie łatwo wygooglać - wygląda na niezgodność wersji systemu (32/64bit) lub błąd instalacji.
 
teraz mam taki błąd:

upload_2019-7-9_12-46-58.png


Producent RAKSa jak dzwoniłem mówił, że musi być wersja Firebirda równa 2.5. Na QNAPie mam 3.0.3.3290
Może rzeczywiście zdalnie spróbujmy to może coś się ustali...
Jak mogę Ci na PW wysłać kontakt do mnie?
 
musi być wersja Firebirda równa 2.5. Na QNAPie mam 3.0.3.3290
To niestety oznacza prawdopodobnie konieczność ręcznego skompilowania wersji 2.5 na QNAPie. Alternatywnie można pomyśleć o kontenerze lub wirtualce. Nie masz uzupełnionego modelu serwera w forumowym profilu, ale wspominałeś o QNAP TS-673 - ile masz RAMu?
 
Póki co jest wolne 2,5 GB Ramu.
Używam do przechowywania plików.
Znalazłem Firebird 2.5 na Linuxa ale nie wiem jak i czy można zainstalować to na QNAPie

Jak próbuję zainstalować w WinSCP Terminal to mam taki błąd:
Kod:
/share/CACHEDEV1_DATA/TEST/Firebird$ ./install.sh

--- Stop ----------------------------------------------

    You need to be 'root' user to do this change

/share/CACHEDEV1_DATA/TEST/Firebird$ sudo ./install.sh

--- Stop ----------------------------------------------

    You need to be 'root' user to do this change
 
Nie wiemy co siedzi w wywołanym skrypcie, więc ciężko powiedzieć na czym się wysypuje. Możesz przejść procedurę z tego skryptu ręcznie i to sprawdzić.

Jakbyś jednak zdecydował się na wirtualkę to mogę dziś wieczorem spróbować pomóc - sesja zdalna TeamViewer do stacji roboczej, z której będzie dostęp do serwera.
 
Dzień dobry,
czy udało się Wam ogarnąć temat instalacji FB2.5 i podłączenia się do Firebird na QNAPie?

Hej,

tak jest to do zrobienia bez większego problemu.
Ja zainstalowałem ubuntu w container station i pobrałem instalkę firebird FirebirdSS-2.5.0.26074-0.amd64.tar.

bazę przerzuciłem z windowsa na serwer ubuntu, zmieniłem konfigurację firebirda, żeby wskazywał poprawnie ścieżkę do folderu z bazą i odpaliłem.

baza dostępna na standardowym porcie firebirda 3050.

jedna istotna rzecz to trzeba pamiętać, że linux rozróżnia wielkość liter w nazwach plików i trzeba ręcznie zmienić po przeniesieniu z windows'a.
ubuntu powinien mieć stałe IP, nazwa hosta musi pokrywać się z tą wpisaną w konfiguracji RAKS'a itp.

Raczej konfiguracja nie nastręcza większych problemów. Warto również podmapować sobie folder z bazą RAKS'a pod ubuntu np: z głównego drzewa qnap'a - przydaje się do wykonywania kopii bazy, migawek itp.

Najgorzej jest z aktualizacją RAKS'a, bo trwa ok. 2h, ale to chyba problem samego RAKS'a, bo na windows było jeszcze dłużej. Migawki bazy działają elegancko, więc zawsze można przywrócić wersję przed aktualizacją.

Użytkownicy zadowoleni z wydajności w codziennej pracy. Dostęp zdalny tylko przez VPN i rdp w lokalnej sieci, bo po VPN to masakra. Przynajmniej póki co.

pozdrawiam
Grzegorz
 
Dzień dobry,
czy udało się Wam ogarnąć temat instalacji FB2.5 i podłączenia się do Firebird na QNAPie?

Hej,

tak jest to do zrobienia bez większego problemu.
Ja zainstalowałem ubuntu w container station i pobrałem instalkę firebird FirebirdSS-2.5.0.26074-0.amd64.tar.

bazę przerzuciłem z windowsa na serwer ubuntu, zmieniłem konfigurację firebirda, żeby wskazywał poprawnie ścieżkę do folderu z bazą i odpaliłem.

baza dostępna na standardowym porcie firebirda 3050.

jedna istotna rzecz to trzeba pamiętać, że linux rozróżnia wielkość liter w nazwach plików i trzeba ręcznie zmienić po przeniesieniu z windows'a.
ubuntu powinien mieć stałe IP, nazwa hosta musi pokrywać się z tą wpisaną w konfiguracji RAKS'a itp.

Raczej konfiguracja nie nastręcza większych problemów. Warto również podmapować sobie folder z bazą RAKS'a pod ubuntu np: z głównego drzewa qnap'a - przydaje się do wykonywania kopii bazy, migawek itp.

Najgorzej jest z aktualizacją RAKS'a, bo trwa ok. 2h, ale to chyba problem samego RAKS'a, bo na windows było jeszcze dłużej. Migawki bazy działają elegancko, więc zawsze można przywrócić wersję przed aktualizacją.

Użytkownicy zadowoleni z wydajności w codziennej pracy. Dostęp zdalny tylko przez VPN i rdp w lokalnej sieci, bo po VPN to masakra. Przynajmniej póki co.

pozdrawiam
Grzegorz

Cześć

czy mógłbyś opisać tutaj lub prywatnie jak ogarnąłeś ubuntu przez kontener i się do niego podłączyłeś (gui?)? ja niestety utknąłem i mam już czarną dziurę od sposobów, które wypróbowałem. A z samymi kontenerami dopiero zaczynam więc możliwe (a raczej na pewno), że po prostu brak mi odpowiedniej wiedzy.

Niestety nie mogę znaleźć żadnego tutka na ten temat :/

Pozdrawiam
 
Podam swoje rozwiązanie dzięki któremu nie trzeba kontenerów ale wymaga urządzenia z procesorem Intel / AMD (x86_64) oraz paczki Entware jak dobrze pamiętam.
  1. Łączysz się do nasa przez SSH
  2. Pobierasz paczkę instalacyjną z załącznika - zmieniłem w niej kilka linii w porównaniu do oryginalnej paczki z https://firebirdsql.org/en/firebird-2-5/#Linux_AMD64 głównie chodziło o sprawdzanie na jakim użytkowniku pracujemy, zmiana shella itp.
  3. Rozpakowujesz pobrany plik
    Kod:
    unzip FirebirdCS-2.5.9.27139-0.amd64.zip
  4. Przechodzimy do rozpakowanego katalogu
    Kod:
    cd FirebirdCS-2.5.9.27139-0.amd64
  5. Nadajemy uprawnienia do uruchamiania wszystkim plikom sh
    Kod:
    find ./ -name *.sh -exec chmod +x {} \;
  6. Instalujesz podając hasło do użytkownika SYSDBA (domyślne masterkey)
    Kod:
    ./install.sh
    Kod:
    Firebird classic 2.5.9.27139-0.amd64 Installation
    Press Enter to start installation or ^C to abort
    Extracting install data
    grep: /etc/inetd.conf: No such file or directory
    Please enter new password for SYSDBA user: masterkey
    Install completed
  7. Serwer uruchamiasz
    Kod:
    /opt/firebird/bin/fb_inet_server -s -m -t
    a najlepiej w screen
    Kod:
    screen -dmS firebird_server /opt/firebird/bin/fb_inet_server -s -m -t
  8. Najlepiej jeszcze wrzucić to do autostartu (może przez autostart.sh ?) aby startowało przy uruchamianiu nas-a.
  9. Tworzysz katalog na bazy (np. udział BAZY)
  10. W aplikacji podajesz adres serwera (IP lub nazwę DNS) a jako ścieżkę
    Kod:
    /share/BAZY/nazwa_bazy.fdb
    (pamiętając o wielkości liter)
    Domyślny login: SYSDBA, hasło podane przy instalacji.
Wydajność będzie zależała od użytego urządzenia oraz dysku na którym znajduje się baza - ogólnie to szału nie ma.

@EDIT
Swoją drogą znalazłem to: Docker Hub - biorę się za testowanie :)
Kod:
docker run -d --restart=always \
-v /share/Firebird:/firebird \
-p 3050:3050 \
-e ISC_PASSWORD=masterkey \
-e TZ=Europe/Warsaw \
--name firebird \
jacobalberty/firebird:2.5-ss
 

Załączniki

  • FirebirdCS-2.5.9.27139-0.amd64.zip
    7,2 MB · Wyświetleń: 73
@EDIT
Swoją drogą znalazłem to: Docker Hub - biorę się za testowanie :)
Kod:
docker run -d --restart=always \
-v /share/Firebird:/firebird \
-p 3050:3050 \
-e ISC_PASSWORD=masterkey \
-e TZ=Europe/Warsaw \
--name firebird \
jacobalberty/firebird:2.5-ss

No ja walczę z kontenerami już na wszelkie sposoby (również docker hub) bo niestety ale mam Qnapa na procku ARM co sporo utrudnia (brak linux station, virtualizacji i takich tam ;()

I o ile uruchomie w dockerze firebirda, nawet się z nim połączę np. przez flamerobina to nie mogę podpiąć pod niego bazy (znajdującej się na qnapie) argh... próbowałem też na około trochę poprzez wrzucenie kontenera lxc ubuntu i na serwerze ubuntu odpalić firebirda...ale tutaj też utknąłem w martwym punkcie bo chciałem sobie podpiąć ubuntu pod Tight VNC ale finalnie dostaje odpowiedź, że zdalny komputer odmawia połączenia, a przez kontener nie mogę ogarnąć firewalla ubuntu (wywala błędy iptables...).

Nawet pomijając konfiguracje ubuntu z graficznym gui i po prostu walkę przez konsole to też ląduję w punkcie gdzie, niby pobiera apk firebirda, instaluje go...ale proces nie startuje i tak samo nie jest znajdowany, aby bo ręcznie uruchomić...mimo, że instalacja przebiega bez błędów (chociaż np. nie pyta o hasło admina, a powinno)...

I już 3 noc walę głową w ścianę i zaczynam przeklinać, dlaczego nie wybrałem QNAPa z AMD/Intelem ...a niestety ale tutków na necie nie ma za dużo... a apk z docker huba są dość mocno okrojone.

Np. dockerze jest te samo apk co Ty wrzuciłeś ale przez innego usera skompilowan pod procesory ARM...no ale jak wyżej uderzam głową w ścianę i brak mi pomysłów..
 
niestety większość dockerów jest pisana pod intela , nie ARMy.
Jest to: Docker Hub . I to śmiga, bo startuje normalnie i da się podpiąć pod serwer przez flamerobina...ale nie wymyśliłem jeszcze, jak mam podpiąć bazę firebirda pod tego dockera... bo to wydaje się najprostrze rozwiązanie (w sensie kontener pod firebirda, baza i temat zamykamy) no ale ...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Firebird
  2. firebird install
  3. firebird 2.5