Pomoc Gdzie w mieszkaniu trzymacie swój NAS + UPS

gruberrro

Entry Technician
Q Associate
11 Styczeń 2017
46
2
8
37
Wrocław
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
10 GbE
Wkrótce będę przeprowadzać się do nowego mieszkania. Będę je urządzać od 0. Zastanawiam się nad bezpiecznym (dziecko), estetycznym (żona) i praktycznym (ja) rozwiązaniem, które pozwoli mi umieścić NAS+UPS gdzieś w mieszkaniu. Z całą pewnością temat przerabiany przez forumowiczów... Wszystkie inspiracje mile widziane.

Pod rozwagę biorę:
- niewielka, wisząca szafa RACK nad wejściem do mieszkania, niestety minusem tego rozwiązania jest potrzeba ciągnięcia kabli po całym mieszkaniu (modem w salonie), w przyszłości widzę problem również z podłączeniem tego wszystkiego do TV i wykorzystaniem jako centrum multimedialne (na chwilę obecną nie mam TV :D) ale być może w przyszłości mieć będę, w sumie to nawet nie wiem jakbym miał to podłączyć i wykorzystywać, bo NAS wykorzystuje jako storage i dysk sieciowy, ale pewnie jakies streamingi, YT+Netflix itd
- szafka pod telewizorem, ale tak jak wspomniałem nie mam telewizora, ponadto szafka musiałaby mieć jakieś szklane lub drewniane drzwi lub ażurowe zabezpieczenia przed dzieckiem i wzrokiem żony,
- szafa na korytarzu (która i tak tam będzie, bo tam będą kurtki itd) z wywierconymi otworami na cyrkulacje powietrza, ale to pomysł chyba średni,

Zdecydowanie odpada sypialnia, lubię spać w ciszy. :Sleeping2:


Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP XX-XXX
 
Przedpokój. Mam zrobiona szafkę do przechowywania różnych rzeczy i pół tej szafki przeznaczyłem na QNAP. Trzymam UPS i TS-877 zapchany dyskami do pełna. Natomiast w szafce wywiercilem otwór od spodu zaraz za serwerem i zamontowałem duży wiatrak na 12V który połączyłem przez rezystor żeby zwolnic jego obroty. Wiatrak ten wyciąga ciepło w dół. Lato zima do działa. Ale polecam szafy rackowe wiszące jeśli ktoś ma miejsce.
 
Ok, dzięki za sugestie. W sumie również najbardziej przychylam się do szafki rack, która najbardziej spełnia moje wymagania. Rozwiązanie najdroższe (ciągniecie kabli itd), ale w dłuższej perspektywie najbardziej komfortowe i bezpieczne.

Proszę adminów o nie zamykanie wątku, może ktoś jeszcze się pochwali swoim rozwiązaniem lub doda jakiś cenny komentarz.
 
Wkrótce będę przeprowadzać się do nowego mieszkania. Będę je urządzać od 0.......

Owego czasu wprowadzałem się do nowego mieszkania jak ty i jak to zwykle dużo rzeczy na głowie, dodatkowo dałem się omamić żonie aby nie kopać już ścian itd. że era wifi itd. Miałem wypuszczoną kablówkę w dużym pokoju i tyle. Mieszkałem w tym mieszkaniu prawie 10 lat, niewiele mi się tam udało kabli przeciągnąć bo nie było gdzie i jak. Kulało mi to niesamowicie. Kiedy przeprowadzałem się do nowego mieszkania od razu zrobiłem plan kabli. Może to dziwnie zabrzmi ale w 55m2 mieszkaniu mam ponad rolkę skrętki puszczone do praktycznie kazdego pomieszczenia, kabel telewizyjny oraz hdmi tak samo puszczone do każdego pokoju. Jak robotnicy to widzieli to w szoku byli, wykorzystałem do tego sufity podwieszane i szafy do zabudowy gdzie schodzę kablami na dół i listwy. Jestem mega zadowolony a dodatkowo mam to tak zrobione iż jestem praktycznie w stanie przekonfigurować się dowolnie. W każdym pokoju mogę zrobić centrum dowodzenia, w każdym mogę postawić server, w każdym mogłby być modem od kablowki, i w kazdym może być telewizor. A po hdmi mogę z każdego pokoju puścić do drugiego :)
 
Ja podczas generalnego remontu również pociągnąłem wszędzie podwójne kable, a w szafce z licznikiem prądu mam do wszystko na krosownicy. Dlatego bez problemu mam tam router i switch, a stamtąd dystrybucję na wifi i resztę gniazd LAN.
QNAP ładnie zmieścił się w szafce pod TV bo przez jakiś czas używałem go do streamingu i tak zostało. Ale w sumie mimo że chodzi 24h i nie wyłącza dysków (rejestracja kamer) jest dość cichy i wszyscy się przyzwyczaili, ja chyba jako jedyny słyszę że pracuje - takie skrzywienie zawodowe.
Może kiedyś zawieszę szafkę rackową w mojej pracowni, ale to przy okazji remontu jak będzie malarz :)
 
W mieszkaniu trzymałem jeden dysk w szafce "pod telefon" - ot taka szafeczka w której był router i NAS a w której było jeszcze gniazdko z netem i telefonem.
Drugi trzymałem przy kompie aby zwiększyć transfery (instalacja w mieszkaniu była oparta o kable CAT-5e, więc transfery były dość skromne).

Obecnie w domu jest dość podobny setup - jeden dysk przy kompie (osobiste + praca + vm), drugi przy TV (multimedia), trzeci w szafie rack (backup). Wsio tym razem spięte kablami CAT-7A więc transfery już problemem nie są. Bardziej kwestia przyzwyczajenia. Docelowo pewnie wsio pójdzie w rack'a.
 
...(instalacja w mieszkaniu była oparta o kable CAT-5e, więc transfery były dość skromne).
... Wsio tym razem spięte kablami CAT-7A więc transfery już problemem nie są. Bardziej kwestia przyzwyczajenia.

Przesiadłeś się na 10Gb? Co było źródłem skromnych transfertów na CAT-5e? bo ja mam taką sieć 1Gb i działa szybciutko (przynajmniej na moje potrzeby rodziny i pracy)
 
Obstawiam że niepoprawne wykonanie instalacji i jeszcze słabsze materiały. Inna rzecz, że robiąc skrętkę około 20m z cat-5 nie byłem w stanie wyciągnąć nigdy 100MB/s. Przesiadłem się na CAT-7 bo wykonując instalacje samemu, w domu, uznałem że to bardziej przyszłościowe niż używanie kabli CAT6 z Castoramy ;) Tym bardziej że w planach miałem (i obecnie używam) dość sporo urządzeń POE (kamery, switche, AP, Smart Home). Żyły są grubsze i można puścić wincyj prądu.
 
Jeśli o mnie chodzi, po dłuuuugich przemyśleniach padło ostatecznie na szafkę krosową na korytarzu. Kabel cat. 6 (do 30m 10Gb/s). Jeśli chodzi o skrętkę to planuję: 2(syp1)+2(syp2)+2(tv)+2(centr salon, tam gdzie najprawdopodobniej będzie stać PS4)+2(róg salonu) +1 kam IP (PoE)+ 1 Access Point (PoE) + 1 NAS + 1 modem = 15 wejść
Switch Ubiquiti US-16-150W (PoE, czytałem super opinie o tym przełączniku) + AP Ubiquiti AC1200 Lite. Co do kamery nie mam pomysłu (musi być PoE i obrotowa)... Być może padnie na DAHUA IPC-A46P.

W przyszłości planuję zrobić update do 10Gb/s i dodać przełącznik QSW-1208-8C (obok Ubiquiti) + Karta rozszerzeń PCIE QNAP QM2 (dodatkowo gniazda M.2 SSD i łączność 10GbE, mam TS-453Be) + Przejściówka Thunderbolt 3 – 10GbE (do Maca). Ale to już wchodzimy w duży hajs, więc to za 2-3 lata.
 
A nie lepiej kamera szerokokątna zamiast obrotowej? Widzisz wszystko od razu zamiast czekać na obrót, często przecież tylko zerkamy.
Chciałbym aby kamera monitorowała głównie korytarz (wejście główne) ale również chcę mieć możliwość monitorowania salonu (połączony salon z korytarzem, nie ma drzwi). Nie chcę instalować dwóch kamer bo to x2 więcej danych, większe koszty jeśli chodzi o kamery, energię itd. De facto nie chcę aby monitorowany był salon, ale chcę mieć możliwość sprawdzenia online czy wszystko jest ok.
 
U mnie wszystko (niestety) skupia się wokół telewizora ale w planach jest wyniesienie sprzętu do szafki z bezpiecznikami.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/gdzie-w-mieszkaniu-trzymacie-sw%C3%B3j-nas-ups.26292/