Artykuł Po co ci serwer NAS w domu? QNAP wyjaśnia modelem TS-251D

1050x0x1.jpg

Serwer NAS to sprzęt kojarzony głównie z biurem, ale bez trudu może odnaleźć się on także w domu. Można z niego zrobić na przykład centrum multimedialnej rozrywki, szczególnie gdy ma taką charakterystykę jak QNAP TS-251D.


Multimedialny NAS do domu – oto QNAP TS-251D
Czym charakteryzuje się QNAP TS-251D? Ano na przykład takimi zaawansowanymi funkcjami multimedialnymi, jak transkodowanie i strumieniowanie materiałów wideo w rozdzielczości 4K oraz uniwersalnym gniazdem HDMI 2.0 do naszej dyspozycji.

Ten dwuzatokowy serwer NAS potrafi też wykorzystać sztuczna inteligencję, by grupować zdjęcia według konkretnych kategorii: osoby, przedmioty i miejsca. Konkretnie odpowiada za to aplikacja QuMagie. Wśród dostępnych programów odnajdujemy też Cinema28 i Qmedia do odtwarzania każdego rodzaju multimediów oraz rozwiązanie Multimedia Console, integrujące wszystkie multimedialne narzędzia w jednym interfejsie.

qumagie.jpg


Taki NAS może więc służyć do gromadzenia wszystkich plików multimedialnych: zdjęć, utworów i filmów, wygodnego zarządzania nimi oraz odtwarzania ich na telewizorze. Równocześnie może pełnić funkcję serwera kopii zapasowych i wiele innych – jak to NAS.


Rzut oka na specyfikację serwera QNAP TS-251D
Sercem serwera QNAP TS-251D jest dwurdzeniowy procesor Intel Celeron J4005 taktowany zegarem 2 GHz, któremu (w zależności od wybranego wariantu) towarzyszą 2 lub 4 GB pamięci RAM typu DDR4. Specyfikację uzupełniają jeszcze: dwa sloty na 2,5- i 3,5-calowe dyski SATA 6 Gb/s, gigabitowy port LAN i 5 gniazd USB, a także złącze PCIe Gen 2.0 x4, które można wykorzystać do rozbudowy konfiguracji.

qnap-ts-251d-info.jpg


Producent zwraca też uwagę na szybki zapis i odczyt danych, szyfrowanie Intel AES-NI 256, obsługę migawkowego backupu oraz dostęp do praktycznych aplikacji, takich jak QmailAgent (do obsługi wielu kont e-mail) czy Notes Station 3 (do tworzenia i edytowania notatek).

Źródło
 
  • Lubię to
Reakcje: pecet
Mam nadzieje ze ktos kiedys zrobi Qnapowi jesien z dupy za reklamowanie sie jako " transkodowanie i strumieniowanie materiałów wideo w rozdzielczości 4K"
To jest bzdura.
 
To jest podobno przetestowane :)
Natomiast ja w ogóle inaczej postępuje.
Amazon Fire TV Stick 4K - Odtwarzacze multimedialne - Sklep komputerowy - x-kom.pl
I jade Plexem/Kodi po WiFi w oryginalnej jakosci. (Emby niestety nie, bo nie wspiera Adjust Refresh Rate)

No i spoko, ale nie po to sie kupuje "stacje mutlimedialna" z hdmi, z transkodowaniem 4k... zeby dokupic osobny odtwarzacz bo jednak przez kupionego NASA to nie dziala...

ja bym żądał zwrotu pieniędzy - towar niezgodny z opisem
" transkodowanie i strumieniowanie materiałów wideo w rozdzielczości 4K"
w sumie może - ale nas jest w tym czasie bezużyteczny xD procesor zawalony na 100%

No w sumie to nie mozna, transkodowania h.265 nie ma i nie dziala. A wiekszosc mojej biblioteki filmowej tez nie przetranskodujesz z poziomu wbudowanych aplikacja w Qnapie. Bo format nie jest wspierany i tyle.

[ediit]
Mowie ofc o hardwarowym transkodowaniu.
 
Transkodowanie wideo 4K w czasie rzeczywistym
Serwer TS-251D z zaawansowaną grafiką Intel® UHD Graphics obsługuje dwukanałowe sprzętowe dekodowanie 4K i transkodowanie w czasie rzeczywistym, umożliwiając konwersję materiałów wideo na uniwersalne formaty plików, które można bezproblemowo odtwarzać na różnych urządzeniach*. Wyjście HDMI pozwala oglądać na telewizorze HD pliki multimedialne w wysokiej jakości 4K, a serwer Plex® Media Server umożliwia strumieniowe przesyłanie plików multimedialnych na urządzenia mobilne i odbiorniki strumieniowe, w tym DLNA®, Roku®, Apple TV®, Amazon Fire TV® i Chromecast™. Pilot zdalnego sterowania QNAP RM-IR004 (sprzedawany osobno) można skonfigurować przy użyciu aplikacji QButton, przypisując przyciskom dowolne funkcje, dzięki czemu obsługa serwera NAS będzie bardziej przyjazna.

*Serwer TS-251D obsługuje sprzętowe dekodowanie, kodowanie i transkodowanie multimediów. Jakość odtwarzania może się jednak różnić ze względu na oprogramowanie odtwarzające, format plików, obciążenie systemu i dostępną przepustowość.

Więcej informacji:Plex Media Server

Mowa o Plexie i odtwarzaniu po HDMI.
 
no ale zaraz , przeciez mi to wszystko obiecano ! i nie działa ! WTF ?!
 
Dlatego mowie po co transkodowac? Lepiej postawic endpointy na Firesticku :)
Mialem apke plexa na Q, i czesc filmow sie transkodowala... i tyle. Nic z tym nie zrobisz. Mozesz bawic sie w kodi ale on rowniez dziala beznadziejnie na qnapie i jest duzo problemow, np screen tearing.

no ale zaraz , przeciez mi to wszystko obiecano ! i nie działa ! WTF ?!
I w zasadzie taka prawda.

Nie to ze jestem jakims hejterem Q, bo mam ich sprzet i jestem z niego zadowolony. Ale akurat sam jestem przykladem gdzie myslalem ze zrobie z qnapa fajna stacje do salonu do ogladania filmow, podjarany ze filmy 4k z palcem w dupie beda chodzily. No i na tym sie strasznie rozczarowalem.
Na szczescie plex/emby ratuja sytuacje. Ale zeby to dzialalo fajnie to trzeba dokupic odtwarzacz w postaci jakies przystawki do TV, albo miec nowy telewizor z andorid TV.
A jak dziala to transkodowanie o ktorym pisze Silas, to dochodzi koszt 120$ za licencje. Czyli tyle samo ile dobra "smart przystawka" do TV.
 
rozmowa z wczoraj
Silas, 19:24
Plex Pass troche kosztuje bo 120 baksów
Ale to tak samo jak w przypadku kart Creative czy innych
jeśli chcesz wsparcie DTS albo Dolby to musisz za nie extra zaplacic
co prawda w nowych wszystkich kartach juz licencja jest w cenie karty
tutaj dochodzi jeszcze

Kamil, 19:25
nie musisz mi tłumaczyć
kupione

Silas, 19:25
...
Premium?
:)
heh
sam osobiście nie używam :)
odtwarzam po LAN oryginalne materialy z Firesticka 4K i na nim Plexa lub Kodi+EmbyCon
wbudowany w TV Plex/Emby nie dopasowuje mi odświeżania do prędkości klatek filmu

Kamil, 19:25
tak jak w mpc?

Silas, 19:25
Media Player Classic?

Kamil, 19:26
ajpegshare.net_images_70_4f_704fc07197244c4376a04f9cf9123ebb.jpg

tak

Silas, 19:26
tak
1580023473057.JPEG

Kamil, 19:27
tylko tak
mam już jednego sticka, zamówie drugiego

Nie wiem czy wydałbym 120 baksów - natomiast wiele osob na forum uzywa Plex Pass - niektórzy kupują co miesiac. @XoRdi Ty też używasz Plex Pass. Warto?
Osobiście nadal będe przekonywał, do Amazon Firesticka 4K - taki akurat sprezentował mi @pecet - ale wiem, że sam kupił ich więcej. Może coś się wypowie na ten temat.
 
Szczerze, to Plex jest jedynym medium które obecnie konsumuje oprócz YT. Większość oglądam na tablecie bądź telefonie (i do tego niezliczone ilości telefonów moich domowników i rodziny). A do tego ten "sweet" hardware transcoding.

Jak dla mnie te dwie cechy przekonują do Plex. Pass. Do tego, z tego co pamiętam dochodzi możliwość posiadania kilku użytkowników, co u mnie w domu się przydaje, każdy widzi gdzie skończył i co oglądał.
Widzicie, tak długo mam Pass że już nawet nie wiem co wchodzi w skład pakietu.

A jeśli chodzi o cenę... to już kwestia indywidualna. Nie chciał bym nikomu zaglądać do portfela.

Generalnie tak bardzo się już do tej wygody przyzwyczaiłem i nie mam czasu konfigurować czegoś innego, do tego weź moich rodziców czy domowników ucz nowego oprogramowania od podstaw. Czysta udręka, a tak to mam spokój.
 
  • Wow
Reakcje: Silas Mariusz
FYI: tak wygląda Stick - nagrałem ;)

Fajny ten Fire stick. Ale jak narazie to na wszystkich TV jakie mam w domu i z jakimi się spotkałem to Plex działa.

PS. pozdrowienia do Tymonka
PS2. kiedy na forum pojawią się emoticony UNICODE {facepalm}
 
PS2. kiedy na forum pojawią się emoticony UNICODE {facepalm}
To wymaga zmiany silnika :(

Zmiana byłaby dobra, ale narazie no-resources :)
Fajny ten Fire stick. Ale jak narazie to na wszystkich TV jakie mam w domu i z jakimi się spotkałem to Plex działa.
Dopasowuje odświeżanie do ilości klatek?
Jeśli film ma 23.976fps to zmienia rozdzielczość na 24Hz?
 
Dopasowuje odświeżanie do ilości klatek?
Jeśli film ma 23.976fps to zmienia rozdzielczość na 24Hz?
Nie mam zielonego pojęcia... Nie wiem czy oprócz tearing z którym się nie spotkałem można to jakkolwiek inaczej zaobserwować :s
 
To inne zjawisko. Wyłącz Movie Smooth (upłynnianie obrazu jeśli takie masz włączone w TV) i zauważ ze obraz potrafi przeskoczyc jeden-dwa razy w ciągu sekundy. Idzie to zaobserwować zwłaszcza podczas intra filmu. Znajdź jakiś film z intrem Paramount

Widać to na gwiazdach, które zamiast płynnie lecieć potrafią skoczyć od czasu do czasu.
Rozwiązania są w takiej sytuacji dwa:
- Movie Smooth w telewizorze (które nota bene przekłamuje prawdziwą prędkość filmu)
- Dopasować odświeżanie Hz telewizora do częstotliwości filmu

W przypadku telewizorów powyżej 50" warto używać obydwu rozwiązań:
- Dopasować odświezanie
- Włączyć Movie Smooth ale na najmniejszy z możliwych poziomów
Movie start:


Movie stop:
 
U mnie kodi rowniez przestawia sie na 24Hz podczas ogladania filmu.
A tych sztucznych "wygładzaczy" w TV to nie trawie. Obraz zawsze wydaje mi sie sztuczny i przyspieszony.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Więc tak.. Qnap jak najbardziej nadaje się jako stacja multimediów:
- zdjęcia trzymam tylko na Q (żadna apka tylko foldery współdzielone)
- muzyka tez tylko na Q (iTunes, dlna, foldery współdzielone, qmusic ze względu na dostępność apki Apple CarPlay)
- filmy (PLEX, twonky)
I tu się rozpiszę:
PLEX na starych TV FullHD działa bez zastrzeżeń. Na każdym Smart TV w moim domu działa apka (nie używam tu żadnych dodatkowych "sticków"), i działa zaje... - nie mam żadnych uwag!!
Jeśli chodzi o TV 4K to jest różnie ... podczas odtwarzania filmów 4K nie wszystkie działają na apce TV bez transkodowania (wina apki) - i tu przydał by się "stick lub box" bo na nich z reguły są częste update i działa to bardzo dobrze (sprawdzone na Amazon Fire 4K). Oczywiście mam plex pass i polecam wszystkim z/w na dużo większe możliwości ustawień i dodatkowo wsparcie osoby lub producenta, którego soft używam + HW Transcoding.
Więc jak sobie daje radę z materiałem 4K, który mój tv bez problemu odtworzy np z HDD a nie chce działać bez transkodowania przez PLEX (np: film bliźniak w 4K i 60 klatkach - film taki sobie ale jeśli chodzi o obraz to wygląda jakby to było 8K - masakra): Kupiłem sobie dożywotnią licencje Twonky (nie całe 90zł) i po kłopocie. Twonky jest bez błędne i ma bardzo dużą bazę modeli TV, a co za tym idzie nie ma z nim żadnego problemu z odtwarzaniem i kompatybilnością dlna.
Wbudowana apka DLNA w Qnap też jest ok ale po ostatnim update stacji multimediów, biblioteki aktualizują się niewłaściwie (tzn. nowo dodane materiały wyświetlane są jako puste foldery) i podczs skanowania bardzo obciąża procesor (tego nie zauważyłem w twonky - cała moja baza zaktualizowana od 0 do 100% w 1-2 min, natomiast w bibliotece multimediów w Q prawie 3 godziny). Nie chce mi się tym denerwować, więc używam tylko do muzyki gdzie rzadko dodaje nowe treści - więc aktualizacja biblioteki nie jest dla mnie taka ważna. A aby poprawnie dodało nowe treści do biblioteki multimediów to trzeba zrestartować apkę (nic innego nie działa) lub restart Qnapa :)(jeszcze raz dodam dla podniesienia wagi i celowości zakupu twonky - twonky z tym nie ma żadnego problemu!!).
 
Więc tak.. Qnap jak najbardziej nadaje się jako stacja multimediów:
- zdjęcia trzymam tylko na Q (żadna apka tylko foldery współdzielone)
- muzyka tez tylko na Q (iTunes, dlna, foldery współdzielone, qmusic ze względu na dostępność apki Apple CarPlay)
- filmy (PLEX, twonky)
I tu się rozpiszę:
PLEX na starych TV FullHD działa bez zastrzeżeń. Na każdym Smart TV w moim domu działa apka (nie używam tu żadnych dodatkowych "sticków"), i działa zaje... - nie mam żadnych uwag!!
Jeśli chodzi o TV 4K to jest różnie ... podczas odtwarzania filmów 4K nie wszystkie działają na apce TV bez transkodowania (wina apki) - i tu przydał by się "stick lub box" bo na nich z reguły są częste update i działa to bardzo dobrze (sprawdzone na Amazon Fire 4K). Oczywiście mam plex pass i polecam wszystkim z/w na dużo większe możliwości ustawień i dodatkowo wsparcie osoby lub producenta, którego soft używam + HW Transcoding.
Więc jak sobie daje radę z materiałem 4K, który mój tv bez problemu odtworzy np z HDD a nie chce działać bez transkodowania przez PLEX (np: film bliźniak w 4K i 60 klatkach - film taki sobie ale jeśli chodzi o obraz to wygląda jakby to było 8K - masakra): Kupiłem sobie dożywotnią licencje Twonky (nie całe 90zł) i po kłopocie. Twonky jest bez błędne i ma bardzo dużą bazę modeli TV, a co za tym idzie nie ma z nim żadnego problemu z odtwarzaniem i kompatybilnością dlna.

Czyli tl; dr
Wszystko dziala fajnie ale musisz doplacic 500zl ;)
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. RM-IR004
  2. bravia
  3. qumagie port
  4. IceStation qnap
  5. sony bravia