QNAP TS 253 Be a dysk M.2

Misyo

Passing Basics
Beginner
11 Grudzień 2013
19
1
3
Gorzów Wielkopolski
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam Serdecznie,

Kupiłem jakiś czas temu TS-253Be i wypadałoby to zacząć używać. Chciałbym system postawić na jakimś SSD a standardowe sloty - 2 dyski RED (mam z poprzedniego NAS-a). Czy potrzbuję karty na PCI-E żeby podłączyć dysk (M.2 / SSD)? Czy jest możliwość podpięcia takiego dysku bez karty rozszerzeń QM2? Jeżeli tak, to jaki dysk mam zamówić?

QM2 - nie potrzebuje 10gbitów bo nie mam takiej sieci w domu...

Z góry dziękuję.
 
Dobry wieczór....

Odgrzewam kotleta, ponieważ mam podobne pytanie jak mój przedmówca...

Mam uruchomionego swojego pierwszego Qnapa. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z serwerami NAS więc na chwilę obecną traktuję go jako bardzo praktyczną zabawkę...

Najważniejsze i najcenniejsze są dla mnie zdjęcia z telefonów -> czyli Qsync (do synchronizacji mediów z telefonami i tworzenia kopii na Qnap)

Urządzenie pracuje w RAID 1 na używanych talerzowych dyskach 2.5 cala o pojemności 1 TB każdy (proszę nie wytykać mi herezji, w planach jest wsadzenie normalnych dysków jednak na chwilę obecną samo urządzenie było kosztowne, a dyski i tak leżały i zbierały kurz); Wcisnąłem do niego 8GB RAMu; Odpaliłem serwer OpenVPN i... to na razie tyle....

Niestety dysponuje bardzo małą ilością czasu i nie za bardzo kiedy mam się "pobawić".

Kolejnym etapem będzie uruchomienie na serwerze rejestratora dla 3 kamer IP.... Następnie...Pomimo, że nie da się odpalić na Qnap telewizji HorizonGO to i tak powoli zaczynam dojrzewać aby zrobić z NAS domową stację multimedialną...


Ale do brzegu....

Przyznam, że spodziewałem się szybszej pracy samego urządzenia, jednak zakładam, że obecnie najwęższym gardłem są moje "laptopowe" dyski (docelowe to 2 x WD Purple 4TB).

Wynalazłem na forum informację, że można zainstalować w Qnapie dysk SSD i na nim "zainstalować" system oraz aplikacje a to przyspieszy urządzenie.... Nie interesuje mnie SSD jako cache.

Czy jest taka opcja w TS-253Be? (jest port PCIe)... Można włożyć zwykły (nie dedykowany przez Qnap) adapter PCIE <-> M2 z dyskiem M2 i będzie to działać?

Jeśli tak to mógłby mi ktoś w kilku słowach nakreślić jak to ugryźć?

Pozdrawiam i życzę spokojnego wieczoru.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1.1146
Model serwera: QNAP TS-253Be
 
...(docelowe to 2 x WD Purple 4TB).
Po pierwsze dlaczego Purple? Fakt, że oficjalne wsparcie jest dla WD40PURZ oraz WD40PURX ale... dedykowane dla monitoringu.
Ty chcesz połączyć monitoring i stację multimedialną na Qnap w jedno urządzenie. Nie wiem czy to dobry pomysł.

Czy jest taka opcja w TS-253Be? (jest port PCIe)... Można włożyć zwykły (nie dedykowany przez Qnap) adapter PCIE <-> M2 z dyskiem M2 i będzie to działać?
Był temat a nie dedykowanej karcie dla M.2 na PCIe i skończył się tym, że nie działało.
Jeśli nie chcesz się bawić ze względu na małą ilość czasu to nie ma sensu kombinować dla paru PLN.

Jeśli tak to mógłby mi ktoś w kilku słowach nakreślić jak to ugryźć?

- kupujesz kartę QM2 i do niej dyski M2 (sprawdź dobrze model karty i odpowiednie dyski dla niej. Czy SSD SATA czy SSD NVMe)
- Instalujesz system na dyskach na karcie QM2
- wkładasz dyski HDD - budujesz RAID1 (jeżeli takie jest Twoje założenie. Możesz korzystać z 2óch oddzielnych dysków. 1 - monitoring, 2gi - Twoje dane prywatne)
- i ustawiasz backup tego co istotne na dysk/chmurę na zew.

Tak w skrócie :)
 
kolinek77, dziękuję za odpowiedź...

Po pierwsze dlaczego Purple? Fakt, że oficjalne wsparcie jest dla WD40PURZ oraz WD40PURX ale... dedykowane dla monitoringu.
Przede wszystkim mam bardzo pozytywne doświadczenia z Purchlami (czytać Purplami) w rejestratorach, tryb pracy 24/7 dodatkowo w środowisku z podwyższoną temperaturą. Poza tym rzuciła mi się na forum w oczy informacja, że "Czerwone padają jak muchy", nie wiem czy rzetelna.

Ty chcesz połączyć monitoring i stację multimedialną na Qnap w jedno urządzenie. Nie wiem czy to dobry pomysł.
Tak. Monitoring w mało ruchliwym miejscu więc zakładam, że nie będzie dużego obciążenia. A stacja Multimedialna to bardziej jako zabawka typu, czasem obejrzenie filmu lub posłuchanie radia czy muzyki przez LAN.

Był temat a nie dedykowanej karcie dla M.2 na PCIe i skończył się tym, że nie działało.
Jeśli nie chcesz się bawić ze względu na małą ilość czasu to nie ma sensu kombinować dla paru PLN.
... 500 za QM2-2S czy 650zł za QM2-2P to w moim przypadku nie tak pare PeeLeNów. Ostudziłeś mój zapał i podałeś mi cenną informację i będę ostrożny w testach, a jak mi się uda coś wyczarować to napiszę. Idea jest taka, aby przyspieszyć budrzetowo puszkę.

Poszukam gdzieś w gratach PCIE -> SATA i zobaczymy, czy ruszy zwykły SSD na SATA podpięty do kontrolera PCIE. Tak wiem, jak to brzmi... *-:) ... jeszcze gorzej niż wsadzanie laptopowych dysków HDD do serwera NAS... ale proszę jeszcze nie wbijać mnie na pal.

Na początek to i tak dużo ;)
15go lutego (czyli 43 dni temu) włożyłem do NAS całkiem nowe dyski....

Serwera używam tylko do synchronizacji (Qsync) pomiędzy 2 telefonami (kopia plików pozostaje na serwerze) - odpuściłem na razie zabawę z multimediami typu TV czy CCTV.

Ogólnie synchronizacja przebiega 1-4 razy na dobę.... (średnio 2 razy na dobę dla każdego urządzenia). Na dobę kopiowanych jest średnio kilkanaście zdjęć o jakości "z telefonu" (co najwyżej 12 Mpx) i raz w tygodniu średnio 4 filmy po 500MB każdy) - czytać wysłane z urządzenia na serwer i w innym czasie odebrane z serwera na drugi telefon.

Dodatkowo 2 razy w tygodniu automatycznie robi się kopia zsynchronizowanych plików z serwera na dysk podpięty do niego przez USB.

Dziś odczytałem SMART jednego z dysków (RAID1):

upload_2020-3-30_0-2-15.png


pozycja 9: daje 1028 : 24 = prawie 43 dni... więc by się zgadzało....

(w serwerze mam tylko 2 dyski talerzowe)

Po tym czasie pozycja 3 i pozycja 4 nie powinny mieć niższych wartości przy moim minimalistycznym wykorzystaniu urządzenia? - to pierwsze pytanie

Drugie pytanie - na ile mniejsze (szacunkowo) mogłyby być powyższe wartości jeśli system serwera pracowałby na dysku SSD przez port PCI Express?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak podłączyć Qm2 do ts-253be