Zagwozdka zakupowa - TS-351-8Gb(nowy), TS-253 Pro 8Gb (używany) czy może inny?

ZuBiK

Nowy użytkownik
Noobie
31 Styczeń 2020
8
1
3
43
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam, chcę kupić NAS-a do użytku domowego ale nie chcę na niego wydać fortuny.

Sprzęt miałby działać jako (od najbardziej istotnych):

- magazyn zdjęć, filmów oraz plików z jednego komputera i 3 telefonów oraz backup innych plików,
- serwer DLNA wykorzystywany sporadycznie,
- własna chmura do udostępniania zdjęć/plików rodzinie i znajomym,
- być może monitoring przed domem,
- jakaś wirtualna maszyna na razie bez konkretnego przeznaczenia,
- jakaś prosta strona www do nauki mechanizmów i działania itp.


Jak to zwykle bywa, na początku zaczynałem od używanych modeli jedno lub dwuzatokowych za "kilka stówek", lecz im człowiek bardziej wgryza się w temat tym więcej by chciał. Ponieważ te tanie sprzęty przeważnie były oparte na arm-ach i były dawno po wsparciu ze strony producenta zacząłem podnosić próg wydatkowy no i skończyło się tak jak się skończyło (tytułowy dylemat).


Na stronach różnych modeli jest opisane wiele funkcji, które mogą być uruchamiane na dyskach, ale nie jest powiedziane wprost czy taka funkcja ma być uruchomiona samotnie, czy wszystkie te funkcje razem są możliwe do odpalenia na jednej maszynie. Wiem że procesory w dyskach w moim zasięgu cenowym nie są mocarzami i dlatego mam wątpliwości czy backup, serwer DLNA, monitoring (2-4 kamery) plus inne rzeczy jednocześnie to realny scenariusz czy mit.

Mam na tą chwilę dwa dyski WD red 4TB które będę wykorzystywał. Dużo czytałem ale im więcej próbuję się dowiedzieć tym więcej nie wiem. :)

Czy słuszne są moje przemyślenia odnośnie dysków (pomiędzy rozpatrywanymi dwoma)?

TS-253 Pro 8Gb (używany)
na plus:
- czterordzeniowy procesor Intel (więcej rdzeni lepszy multitasking)
- 2 porty LAN
- dostęp do dysków
- chyba sumarycznie wydajniejszy od 351

na minus:
- wsparcie systemu zakończone w czerwcu 2019r.
- brak możliwości założenia SSD w przyszłości (pod system)


TS-351-8Gb (nowy)
na plus:
- nowszy procesor (chyba wydajniejszy w operacjach jednowątkowych)
- RAID 5 (gdybym chciał dokupić trzeci dysk 4TB)
- możliwość dołożenia dysku SSD m2 (pod system)
- aktualne wsparcie systemu operacyjnego
- migawki

na minus:
- procesor dwurdzeniowy
- brak bezpośredniego dostępu do dysków


Mogę je kupić w podobnej cenie (około 1200zł) i wiem, że wielkich rzeczy po nich nie mogę oczekiwać, ale czy to ma szansę w miarę działać, czy lepiej sobie odpuścić dodatkowe "wodotryski" i kupić tańszy dysk do zwykłego backupu i nie zawracać sobie tym głowy? Chyba że jest na rynku coś lepszego w podobnej cenie a ja to przeoczyłem (wolałbym coś w tej samej cenie lub tańszego o podobnych parametrach, bo w górę możemy iść cały czas krok po kroku aż do kilku tysięcy:).

Dyski na razie zepnę w RAID 1.

Jeśli ktoś ma coś do dodania od siebie, to proszę o komentarze. Nie musicie odpowiadać na wszystkie moje pytania, ale jakiekolwiek wolne myśli będą pomocne przy wyborze.

Wiem, trochę się rozpisałem, ale zabieram się z napisaniem tego posta już czwarty dzień... :D
 
zapomnij o monitoringu - jedna kamera - spoko , więcej - lepiej kupić rejestrator ... szkoda nerwów i czasu

ja bym szedł w 351 - bo potrzebujesz miejsca , kombo ssd na m2 + dwa dyski w raid 1 , powinny ci styknąć
pamiętaj że im wieksza pojemnosć hdd , tym są głośniejsze

upload_2020-2-7_15-9-36.png


- procesor dwurdzeniowy
zaboli przy writualizacji .. bo bedzie mógł dać tylko 1 core'a dla VMKi , ale jest docker - myślałeś o tym ?

- brak bezpośredniego dostępu do dysków
Codziennie je przekładasz ? Wątpię!

Czemu nie 253 PRO ? Bo EOL ( niedługo mój 453 Pro też dostanie ... taki .. prezent).
 
Brałbym 351, głównie ze względu na dodatkowy dysk i wsparcie aktualizacji. To zwykle sprzęt na lata, więc lepiej trochę dołożyć niż częściej wymieniać.
Prockiem się tak nie przejmuj - ale zamiast wirtualizacji zaprzyjaźnij się z Dockerem - będziesz mile zaskoczony jak dobrze sobie radzi sprzęt z większą ilością aplikacji.
 
Ślicznie dziękuję pigers i Kingu, właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło.

Czyli jednak wsparcie systemu tutaj ma duże znaczenie, w takim razie będę się wystrzegał używek, które już czasy świetności mają za sobą.

To może teraz w drugą stronę, skoro muszę się pogodzić z tym, że to nie będzie kombajn do wszystkiego a najwyżej dobry magazyn z kilkoma ciekawostkami do zabawy, to może jest coś tańszego, co spełni moje oczekiwania i nie będę myślał że wydałem pieniądze, a sprzęt się marnuje?

Powiedzmy że miałby to być głównie magazyn na zdjęcia/filmy z kilkunastu lat (+jakiś backup tego w chmurze przed ransomware) + sporadyczne puszczenie czegoś po DLNA (chyba że się to okaże bardziej przydatne na co dzień :) + sporadyczne udostępnianie rodzinie/znajomym plików + 1 kamerka jak się takiej dorobię + backup PC-ta raz w tygodniu o ile go w ogóle włączę.

Nie zawracać Wam już więcej głowy i brać to co poleciliście i już zaprzyjaźniać się opisami z docking station i kontenerach, czy jest coś w ofercie co będzie dobrym kompromisem cena/wydajność.

Dziękuję z góry za odpowiedzi.
 
za 1200 zł to mega fajny sprzęt
 
Tak sobie teraz patrzę że faktycznie przy tej cenie to świetne rozwiązanie z tym 351. Brakuje mi u siebie tych slotów M.2, poszedłem w klasyczne SATA 2.5" SSD no ale tu uratowała mnie czwarta zatoka, a tych zawsze za mało :)

Sam ostatnio szukałem jakiegoś starego modelu tylko pod zdalny backup, więc one też nadal mają rację bytu ale kiedy chcesz się pobawić w nowe rzeczy to nie wystarczą. Ja przechodziłem różne etapy: podłączenie do TV + DVB-T, wirtualizacje, DLNA a skończyło się na bazie pod dockery + storage plików i backup.

Tak naprawdę to wsparcie jest drugorzędne jeśli korzystasz z niezależnego oprogramowania (dziś wolałbym chyba czystego Linuxa na QNAPie), ale zawsze to lepiej mieć system z najnowszym softem i połatanymi dziurami.
 
@Kingu - może niedługo się bede pozbywał mojego ts453pro (eol w tym roku) , więc jak się przypomnisz to może pogonię go w jakiś przyjaznych PLNach.

Ja mam TS-453A, więc specjalnej różnicy mi nie robi, a za to mam jeszcze wsparcie :D
Kupiłbym coś z lepszym prockiem, najlepiej 4 core i gniazdami M.2, ale na razie mi wystarcza. Za rok czy dwa pomyślę.
 
Oj, to nie działa tak jak byśmy tego oczekiwali ...

No tak, z tego co wstępnie rozkminiam to skończy się na Kodi lub czymś podobnym... :)


Wracając do dylematów, to mam jeszcze dwie kwestie. Pierwsza prosta, bardziej sam znam na nią odpowiedź, ale zawsze człowiekowi lżej jak ktoś go poprze.
1. Ponieważ cena między wersją 2GB a 8GB to ponad 300zł, to myślę że kupię wersję 2GB i dokupię osobno pamięci 2x8GB (GoodRam SODIMM 8GB DDR3 PC1600 CL11 1,35V Low Voltage GR1600S3V64L11/8G) w cenie 250zł. Tym sposobem za 100zł mniej będę miał dwa razy więcej ramu niż wersja 8GB, czy mnie popieracie w tej kwestii?


2. Odnośnie SSD m2. Zakładam, że jest możliwe zainstalowanie systemu na dysku m2 tylko kwestia ile ten system zajmuje i co tam jeszcze można przechowywać? Oczywiście chodzi o pojemność tego SSD-ka, żebym nie przepłacał 500GB, gdy tam śmiało wystarczy 128GB aby usprawnić system. Jaką wielkość proponujecie z praktyki?


Dzięki za tak ożywioną dyskusję, czytając inne posty sprzed kilku tygodni o 351 myślałem, że będzie kiepsko. :D
 
1. powszechnie wiadomo że jak sam coś zrobisz to na pewno jest taniej :p
2. 128 GB to będzie mało, polecam minimum 256 GB - to akurat sam przerobiłem !
 
pigers juz odpowiedział, więc potwierdzam:
1. tak zrób, ja w ten sposób zainstalowałem 16GB, notabene QNAP sprzedawał z max 8GB za jakieś kosmiczne szekle
2. ja wrzuciłem 500GB i to tak w sam raz na system, dockery, trochę szybko dostępnych danych i jest lekki zapas. Przy dzisiejszych cenach SSD od 250 GB w górę