Pomoc Wymiana dysków

miras_74

Passing Basics
Beginner
3 Styczeń 2015
28
0
1
Wrocław
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.2.1320 Build 20200529
Model serwera: QNAP TS-473

Szanowna Społeczności... :)

Proszę Was o pomoc w doborze optymalnej konfiguracji dysków...

Na chwile obecną mam 4*HDD 2TB w RAID 5 i strasznie to "muli"

po przeczytaniu porad pingers'a w temacie doboru "Serwera do małego biura - https://forum.qnap.net.pl/threads/serwer-do-małego-biura-docelowo-7-stanowisk.27607/#post-145999

mam pytanie odnośnie wymiany/zastąpienia dwóch dysków HDD na SSD

NAS używany jest w firmie - głównie VM - WS 2016 z Subiektem GT na 6 stanowiskach

i tu mam pytanie odnośnie informacji o kompatybilności dysków.

jeśli użyje dysków ADATA ULTIMATE SU800 512GB (Dysk ADATA Ultimate SU800 512GB SSD) to będzie to działać?

1. SSD jako system QNAP
2. SSD QTier
3 i 4 dysk HDD na dane

Backup na zewnętrznym dysku USB i RTRR na drugim QNAP'ie
 
OK, dziękuję za informacje...

mam jeszcze pytanie odnośnie stosowania się to listy urządzeń kompatybilnych wg QNAP - czy jeśli zamontuje jakieś dyski spoza tej listy to będzie to działać?
Dysk SSD to dysk...
 
Z tymi dyskami M.2 to jeśli nie ma ich na liście kompatybilności to na dwoje babka wróżyła.
Ja tydzień temu do swojego modelu zakupiłem dwa dyski TOSHIBA M.2 SATA (KSG60ZMV256G) i system ich nie wykrył. Musiałem je zwrócić.
Kupiłem CRUCIAL MX500 SATA M.2 (CT500MX500SSD4) i ten działa.

Żaden z tych dysków nie był na stronach Qnap'a wymieniony jako kompatybilny.
 
I jeszcze druga nie mniej ważna sprawa na którą bym się naciął a dotyczy radiatora.

Przykleiłem radiator, włożyłem dysk do gniazda, odpaliłem QNAP'a i zacząłem go podłączać.
W trakcie inicjacji wyskoczyła informacja iż dysk wspiera szyfrowanie sprzętowe (SED).
Pomyślałem że czemu by nie spróbować więc je włączyłem w trakcie tworzenia puli dyskowej.
Wcześniej nie miałem z czymś takim do czynienia, więc i nie było doświadczeń.
No i szyfrowanie się nie udało. W statusie SED pojawiło się jakieś ostrzeżenie.
Myślę sobie nie ma problemu, dysk jest pusty ponowię operację. I tu się zaczęły schody.
Aby wyłączyć SED należy podać numer PSID który ma ze 30 znaków i jest nadrukowany na dysku.
I nagle skojarzyłem, że nie pamiętam po której stronie naklejałem radiator. I czy aby czasem nie został on przyklejony na naklejkę z tym kodem PSID.
Na szczęście nie, ale i tak należało ponownie wyjąć dysk i odczytać te kody.

Tak więc przed naklejeniem radiatora dobrze jest sobie zrobić dokumentację fotograficzną opisów dysku. Może się potem przydać.