Pomoc Wymiana dysku SSD na większy (system)

Ice

Wyżej w hierarchii niż Pawliko.
Q's Reseller
16 Styczeń 2018
1 347
2
491
113
38
QNAP
TVS-h1288X
Ethernet
10 GbE
Cześć.
Mam do wymiany dysk systemowy SSD na większy. Z tego co czytałem, nie da się zrobić „migracji” jeżeli jest to pojedynczy wolumen. Jak się domyślam, robię kopię ustawień systemu, wypinam dysk, wkładam nowy, system się na nim zainstaluje, przywracam ustawienia.
I teraz kluczowe pytanie - czy qnap podczas przywracania systemu zacznie również ściągać aplikacje które mam aktualnie zainstalowane?
Nowy dysk po przywróceniu zapewne zobaczy wszystkie dyski i będzie do nich normalny dostęp?

Dzięki za pomoc

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.3 Build 20200702
Model serwera: QNAP TVS-672n
 
I teraz kluczowe pytanie - czy qnap podczas przywracania systemu zacznie również ściągać aplikacje które mam aktualnie zainstalowane?
Nie - musisz je zainstalowac samemu (i potem skonfigurować - jak masz export ustawień) - ja zwykle preferuje zrobić kopię apek QPKG (podejrzyj w /etc/config/qpkg.conf )co masz poinstalowane i porób kopie tych folderów, zainstalować je , zatrzymać i przywrócić z kopii którą zrobiłeś).

Nowy dysk po przywróceniu zapewne zobaczy wszystkie dyski i będzie do nich normalny dostęp?
Tak, po prostu wejdziesz w zarządzanie dyskami i klepniesz w guzik ODZYSKAJ/PRZYWRÓĆ (mam ang UI i tam jest RECOVER).
 
  • Lubię to
Reakcje: Ice
Jeszcze jedno pytanie - przenoszenie aplikacji na inny dysk nie da tego samego efektu co kopia folderu? W App center jest opcja - migruj do.
 
Instaluję wszystko od zera, ale Qnap znów zaskoczył mnie mocno negatywnie. Aktualnie miałem 5 dysków, z czego jeden systemowy - czyli do przeniesienia 4. Dwa to RAID1, dwa pojedyncze woluminy. Raid1 się przyjął bez problemu, natomiast dwa dyski z danymi które nie są jakoś istotne, Qnap przyjął z folderami, ale wszystkie dane wykasowane. Tzn - Struktura głównych katalogów zachowana, ale brak dostępu. Po początkowej inicjalizacji widziałem, że na dysku ma trochę danych, później magicznie zniknęły. Dopuszczam możliwość, że coś źle zrobiłem, pewnie że tak. Tylko dlaczego część zadziałała a część się nie?
 
Dla jasności jak wygląda u mnie sytuacja
1. SSD
2 i 3 - RAID1
4 - Osobny wolumen
5 - Osobny wolumen
6 - Pusty - czeka na wymianę dysku

Po "migracji" SSD, w pamięci masowej wykryło dyski i zostały dołączone do serwera. 2 i 3 - bez problemu, system sprawdził poprawność plików i dysk(i) były aktywne. Tak samo z 4 i 5, z tą różnicą - że na 4 i 5 drzewo katalogów zostało - ale nie ma do nich dostępu i w pamięci masowej, pokazuje, że dyski są puste. Na jednym było ok 9TB, na drugim 5TB. Są to dane, które odzyskam, bo skrypt porówna z bazą danych co miałem i ściągnie z innych serwerów, ale dziwna sytuacja. Żeby było jasne - dziś file, dorzuciło parę zdjęć do RAID1 - czyli wszystko zostało po staremu.
 
dla potwierdzenia :
upload_2020-7-7_10-29-13.png


uzytej przestrzeni 0 ?
 
Zrzut-ekranu-2020-07-7-o-10.39.524463e4734fa816bc.png

Jakaś minimalnie użyta. Odpowiednio było 9 i 5-6 TB zajętego.
Katalogi zostały, z jednego dysku je usunąłem, bo tam był tylko monitoring.
 
Nie jestem niewiadomo jaką lebiodą, nie jestem wybitnym informatykiem, ale studia ze specjalizacją sieci skończone, zajmuję się czymś innym, ale hobbystycznie nigdy nie wypadłem z obiegu. Wiele rzeczy potrafię zrobić, ale jak czegoś nie wiem, wolę dopytać. To co tu się stało stanowi dla mnie zagadkę - Wszystko zrobione jedną i tą samą metodą - RAID1 został i działa, dwa dyski wyglądają jak po formacie, ALE katalogi zostały (może przywracanie systemu też je utworzyło)?
Piszę do Qnap, może coś powiedzą. Sytuacja zapewne niestandardowa.
Dzięki za pomoc NoBloodyIdea.
 
Ja miesiąc temu robiłem podobną migrację i nie było żadnych problemów. Pierwotnie miałem 4 dyski talerzowe, z czego 2 były połączone w RAID1 i na nich był zainstalowany system, a dwa pozostałe były jako oddzielne woluminy.
Dodałem dysk SSD M.2 i na nim postawiłem system, ale wcześniej wszystkie kieszenie wysunąłem.
Po zainstalowaniu systemu po kolei włączałem kieszenie i chyba używałem opcji "Dołącz i odzyskaj pule pamięci" i wszystko się przywróciło.
Pisząc przywróciło mam na myśli struktury katalogów na tych dyskach. Aplikacje musiałem instalować od początku.

Problem zrobił się z domyślnymi udostępnianymi folderami jak /Public, bo okazało się iż ten folder jest zawsze tam gdzie system. A skoro system zainstalowałem na nowym dysku to folder /Public powstał w nowej lokalizacji, a stary folder został automatycznie przemianowany na /Public1. No i z zewnątrz wyglądało to tak jakby został wyczyszczony. Podobnie zadziało się dla innych domyślnie udostępnianych folderów (/Multimedia, /Download, /Web), powstały ich klony z jedynką w nazwie.
 
A może problemem był typ migrowanego wolumenu u kolegi daniel_t. Bo z tego co widzę problem dotyczył tylko woluminów statycznych. Wolumeny pełne zmigrowały się poprawnie u kolegi.
Moje wszystkie wolumeny także były pełne.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. przenoszenie aplikacji
  2. folder Public
  3. wymiana dysku na ssd
  4. nowy dysk systemowy
  5. Tvs-472xt
  6. wymiana dysku na większy