QNAP 453D krótka recenzja po zakupie

geminatores

Entry Technician
Q Associate
31 Październik 2013
50
6
8
41
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Napiszę coś od siebie... Wczoraj dostałem zamówionego QNAPa 453D i... spędziłem prawie cały dzień żeby go skonfigurować i przetestować aplikacje itp. przenosząc dyski z 253PRO. Chodzi głównie o filmy po HDMI, a już miałem doświadczenie z poprzedniego QNAPa i większość rzeczy wiedziałem jak ustawić - nie mniej to czasochłonne. Jak ktoś nie czuje się na siłach żeby walczyć z problemami to lepiej niech kupi w miarę szybkiego NASa na Intelu czy to QNAP czy S i dokupi Nvidie Shield PRO gdzie zainstaluje KODI, Youtube, Netflixa i ma temat z bani. Dlatego Shield ponieważ większość urządzeń multimedialnych typu firestick, mi boxy nie obsługuje niczego ponad ścieżkę audio DTS (nawet OLEG LG CX ma już wyciętego DTSa). Film z DTS HD MA, czy Atmos poleci prawidłowo passthrough tylko na Shield albo HTPC lub poprawnie skonfigurowanym QNAPie... No właśnie poprawnie, objaśnię poniżej dla potomnych co jak ustawić żeby obraz się nie ciął lub nie rwał. Natomiast sam NAS jest o wiele szybszy niż mój stary 253PRO, dokupiłem 2x8GB RAM 2666mhz które wkrótce zamontuję. Wszystkie aplikacje z których korzystałem do tej pory nadal działają bez problemu i nie mam do niczego zastrzeżeń. KODI odtwarza bez problemu filmy 4k HEVC, x265, 10bit z bitrate w okolicach 50Mbps a obciążenie procesora jest poniżej 10%. Działa passthrough dla DTS HD MA, Atmos, DD+ itd.

Poniżej "dość" krótka instrukcja co jak ustawić żeby odtwarzanie było płynne:
- Instalujemy HD Station w wersji 4.0.6 - mega ważne, wszystkie powyżej tną i szarpią obraz. Link: HD_Station_4.0.6_x86_64_20191226.zip
- Instalujemy KODI 18.5 z QNAP club Qnapclub Store: Kodi18
- W ustawieniach KODI trzeba zmienić poziom na "eksperckie" w ustawienia->odtwarzanie->wideo ustawiamy "zawsze" w "dostosuj częstotliwość odświeżania"
- W ustawieniach->system-dźwięk "HDA Intel PCH..." dla "urządzenie odtwarzania" niżej odhaczamy "zezwalaj na przekazywanie dźwięku" aż do "obsługuje format DTS-HD", urządzenie odbiorcze ustawiamy "HDA Intel PCH..."
- Jeśli ktoś ma życzenie oglądać youtube czy netflixa w przeglądarce Firefox lub Chrome to 4k mój QNAP 453D nie uciągnie (1440p max). Ale znów żeby nie "szarpało" obrazu trzeba grzebać i to po każdorazowej instalacji/aktualizacji HD Station. Np. instalacja Firefox czy Chrome wymaga od nas aktualizacji HD Station do najnowszej wersji, więc później musimy robić downgrade...
logujemy się poprzez FileZilla na admina wchodzimy do /share/MD0_DATA/.qpkg/HD_Station kopiujemy i edytujemy HD_Station.sh i dodajemy:

z:
Kod:
cat >$HDS_INSTALL_PATH/usr/share/X11/xorg.conf.d/10-intel.conf << EOF
Section "Device"
Identifier "IntelGraphics"
Driver     "intel"
BusID      "PCI:$((16#$bus_num)):$((16#$device_num)):$((16#$func_num))"
EndSection
EOF

na:
Kod:
cat >$HDS_INSTALL_PATH/usr/share/X11/xorg.conf.d/10-intel.conf << EOF
Section "Device"
Identifier "IntelGraphics"
Driver     "intel"
BusID      "PCI:$((16#$bus_num)):$((16#$device_num)):$((16#$func_num))"
Option     "TearFree"    "true"
EndSection
EOF

Tylko tyle i aż tyle, to nie powinno tak być, że wyjmujesz maszynę z pudełka i musisz tyle rzeczy zrobić żeby to sensownie działało. Już o PLEX nie wspomnę bo nie korzystam ale wiem, że ludzie też mają problemy i walczą z tym instalując OpenPHT. Nie wiem czy to się kiedykolwiek zmieni, nie korzystałem też z Nvidia Shield więc nie wiem czy pójdzie wszystko gładko ale z tego co czytam to jednak ludzie mają z nią mniej problemów niż z QNAPem :) jak byście mieli jakieś pytania to piszcie, w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.
 
ładnie - wrzuć ścieżke do hdstation w tag ICODE

OpenPHT nie jest wspierane przez nikogo , więc po co się męczyć.
 
Jeżeli korzystasz z Shielda, to surowy materiał w czystej postaci idzie bez pół przycięcia. Ja mam dodane do Kodi biblioteki po NFS, czy to B-R, MKV czy ISO - i odtwarza bez problemu. Atmos 7.1.2 - działa, czyli passthrough na +. Co do obciążenia CPU, to ono jest żadne (NAS) bo całą robotę odwala Shield - a NAS tylko daje materiał. U mnie Shield nie wykłada się w ogóle, nawet na bitrate dochodzącym 100Mbit. Czysto, płynnie. Więc do odtwarzania po NFS to obojętnie jaki NAS daje radę. Co do Plexa, to na moim nasie po tuningu na i9 nie działa transkodowanie, ale to wina kernela, bo czytałem, że wsparcie dla i9 zaczyna się od 4.15, a Qnap siedzi na 4.14. Pewnie kwestia czasu (raczej długiego, bo to LTS). Jak chcę włączyć jakiś film to wszystkie 8 rdzeni ma obciążenie 90%, dopiero po czasie spada. Shield, nawet nie drgnie CPU.
 
Czy ktoś bawił się w odtwarzanie 4k z HDR na telewizorze SDR? Kodi nawet w wersji 19 (alpha) ma wyprane albo wyjaskrawione kolory. Odpaliłem bez problemu z VLC (jest do pobrania w qnap club). Potrzebuje informacji co ustawić żeby KODI poprawnie zrobił konwersje HDR do SDR :) Przeczytałem już wiele stron ale nigdzie nie było jasno napisane co należy zrobić/ustawić. Z ciekawości nawet zainstalowałem KODI wersja z 29 lipca pod Windowsem i na zwykłym monitorze mam tak samo przekłamane kolory i jasność podczas gdy w VLC jest ok.
 
patrzac po forum kodi i forum qnapa - kup telewizor z HDR - problem sam się rozwiąże xD (fajnie to rozkminili).
 
Właśnie widzę, najlepiej kup Nvidia Shield 2019 i po problemie :) Ale mimo wszystko czytam, że KODI powinien obsługiwać konwersje HDR->SDR pod linux. Jeszcze nie udało mi się tego zrobić :) Kolejna wkurzająca rzecz... Jak rozkminie napiszę instrukcję :)Na razie korzystam z VLC playera który konwersje ogarnia bez problemu ale płynność nie jest taka jak w KODI oraz max to dźwięk DTS.
OK już wiem, w teorii KODI w wersji 18.5 (chyba nawet wcześniejszych) odtwarza filmy 4k HDR do SDR jednak czasami słabo to działa i trzeba wejść w ustawienia wideo podczas odtwarzania filmu. W dolnej połowie ustawień jest coś takiego jak "Tone Mapping" i "Tone Mapping parameter". Pierwsza opcja zawsze jest włączona i ustawiona na "reinhard" drugą można korygować (standardowo 1.0) jak film jest zbyt jasny lub zbyt ciemny. Nie ma reguły, jeden film musiałem przyciemnić, drugi rozjaśnić a trzeci był ok na razie tyle, jak kiedyś przetestuję z TV z HDR to pewnie będą inne problemy
 
dla każdego filmu ręczna regulacja ? to nie przejdzie !
 
Dokładnie tak, Matrix był za ciemny względem oryginału musiałem ustawić 0,9. Bad Boys za jasny, musiałem ściemnić na 1,2. IP4 Man był tylko ok :) Lub pozostaje VLC Player który daje zadowalające efekty no może trochę kolory są zbyt intensywne. A no i obraz nie jest tak płynny jak z KODI :) Więc HDR->SDR nie ma złotego środka. Trzeba kupić TV z HDR :)
 
2020 i brak tv 4k z HDR i Dolby Vision to jest.... dziwne :p
 
Za długo czekałem z kupnem LG C9 i 65" znikły z rynku, teraz czekam na obniżkę ceny CX ;)
 
Pozwolę też dorzucić 2 słowa od siebie jako, że też "walczę" z TS-453D z 16GB RAM.
NAS duuuużo szybszy niż poprzedni TS-251A. Upgrade uważam za bardzo udany.
NASa posiadam już ok. tydzień i największym problemem jest rzężenie obudowy. Nie jest ono w żaden sposób słyszalne w dzień ale w nocy da się je już usłyszeć. Co ciekawe pomaga delikatne naciśnięcie na obudowę z góry i problem znika.
Podejrzewam dyski (3 x 4TB Ironwolf) i będę próbował je dodatkowo separować od obudowy montując jakiś filc na prowadnicach. One i tak są plastikowe i nie odprowadzają ciepła.
Czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją np. w modelach TS-453B/Be (podobna budowa) ?
 
Nas znajomego - 453d nie wykazuje takich objawów.
 
NASa posiadam już ok. tydzień i największym problemem jest rzężenie obudowy.
Ten model ma plastikową obudowe i nie powinna sprawiac ona problemu. De facto powinna tłumić prace dysków. Upewnij się ze zamontowałeś dyski dedykowane do pracy w serwerach NAS i użyłeś odpowiednich śrubek. Tez mialem serie x51 i bylem bardzo zadowolony z tego jak cicho pracował.
 
Dziękuję wszystkim za wszelkie sugestie, te poważne i humorystyczne :)
Dyski oczywiście typowo NASowe serii Ironwolf 4TB x 3 szt. Po bliższym przyjrzeniu się sprawie (powtórny montaż wszystkich podzespołów od A do Z) wygląda na to, że jest zbyt luźna frontowa klapka (oczywiście zabezpieczam ją bocznym suwakiem) i to ona generuje te rzężenie jak pracuję dyski HDD. Po jej zdemontowaniu uporczywy dźwięk ustępuje. Na razie po prostu jest nie montuję.
 
U mnie front siedzi ładnie, nie ma luzów, nic nie słychać. Widocznie bywają różnie spasowane. Dziwi mnie ta ilość plastiku w tym modelu. Mój stary 253 pro nie dość że miał metalowa obudowę to i tacki do dysków były metalowe. Tutaj tylko szkielet w środku to metal, reszta plastik.
 
Możesz spróbować nakleić na boki obudowy takie małe, meblarskie wyciszające naklejki na szuflady - te takie okrągłe. Dla siebie sprawdziłbym też mocowanie wszystkich elementów w NASie, bo nie powinno tak rzęzi. Może jakiś dysk sprawia problemy?
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qnap 453d hdmi 4:4:4