Pomoc Po wymianie dysków na większe, ta sama wielkość woluminu

Waldek

Entry Technician
Q Associate
8 Lipiec 2010
47
1
8
8
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich,
Posiadam od dwóch lat QNAP'a 419 P II, w którym mam zainstalowane dwa dyski 2TB (WD20EARX - GREEN) w RAID 1. Oprogramowanie w ostatniej wersji 4.0.5. Build 20131126. NAS - jako magazyn plików, mediów i innych. Postanowiłem wymienić dyski na większe 3TB (WD30EFRX - RED) - przystosowane do pracy ciągłej w NAS, a stare zainstalować w pozostałych 2 kieszeniach jako kolejny wolumin uzyskując w ten sposób RAID 10. Całą "operację" wymiany dysków wykonałem zgodnie z opisem: Rozwiązany - Instalacja nowego dysku
Po sprawdzeniu jak się udała operacja przeniesienia danych z dysków 2TB GREEN na 3TB RED - stwierdziłem, że dyski są widziane jako 3TB (2794,52), ale wolumin lustrzany dysku pokazuje pojemność 2TB (1832,31). Wolnego miejsca na dysku w dalszym ciągu mam tylko 161,48 GB (tyle samo co przed wymianą dysków). Starych 2TB dysków nie instalowałem.
Co zrobiłem źle ? Dlaczego wolumin dysku 1 i 2 nie zwiększył się ?
Domniemam, że system zrobił lustro starego na nowy i nie wykorzystał całej pojemności nowego dysku.
Co mam zrobić ? Jak zwiększyć wolumin do 3TB ?
Czy stare dyski mogę ponownie podłączyć w stare kieszenie, aby ew. wykonać "operację" zwiększania woluminu ponownie ?

Pozdrawiam wszystkich i czekam na ew. sugestie
Waldek
 
Nie robiłem. Chyba nie doczytałem. Podpowiedz proszę, co powinienem zrobić ?

Faktycznie, znalazłem. Po podświetleniu woluminu i kliknięciu na zakładkę "Akcja" jest aktywne polecenie "Poszerzenie pojemności". Czy o to chodziło ?
 
adocs.qnap.com_nas_4.1_Home_en_3_storagemanager_raidmanagmenet1.jpg



Przed wykonaniem wyłącz WSZYSTKIE APLIKACJE QPKG!
Podczas wykonywania nie ma dostępu do danych.

Expand Capacity. Nie wyłączaj QNAPa podczas robienia tej procedury, miło by było mieć UPSa do tego, zawsze trzeba mieć backup danych.
 
  • Lubię to
Reakcje: emszy
QNAP jest cały czas pod UPS'em. Rozumiem, że nie dokończyłem operacji wymiany dysków i jest to jeszcze do zrobienia. Kopie danych zapewne są na starych dyskach - nie sprawdzałem ich. Kopiowanie trwało 2x po 5,5 godziny. Jak uruchomię tą procedurę na noc - pewnie do rana się zrobi.
Reasumując: Wymianę dysków wykonałem prawidłowo, ale jej nie dokończyłem ?
Czy dobrze rozumiem ? Teraz muszę wyłączyć wszystkie usługi i uruchomić "Poszerzenie pojemności" ?

Czy potem mam włączyć "Bitmapę" ?
 
QNAP jest cały czas pod UPS'em.
Super!


Rozumiem, że nie dokończyłem operacji wymiany dysków i jest to jeszcze do zrobienia.
Wymieniłeś dyski.

Kopiowanie trwało 2x po 5,5 godziny. Jak uruchomię tą procedurę na noc - pewnie do rana się zrobi.
Będzie trwało, tyle ile będzie trwało. Tu masz garść porad jak to przyśpieszyć : QNAP &[HASHTAG]#8211[/HASHTAG]; raid recovery speed up | Blog M0Cy


Teraz muszę wyłączyć wszystkie usługi
Powinny wyłączyć się same, ja pisałem o aplikacjach QPKG, takich jak Download Station, widoczne w AppCenter. Najbezpieczniej je wyłączyć, zrobić expand i włączyć z powrotem.
  1. Ustaw najpierw limity z bloga
  2. Wyłącz wszystkei aplikacje w AppCenter
  3. Włącz procedurę EXPAND jak na zdjęciu.


Czy potem mam włączyć "Bitmapę" ?
Nie mam pojęcia jaki to ma wpływ na pracę QNAPa, zostaw tak jak miałeś.
Już wiem - w Twoim wypadku wyłącz ją na czas odbudowy, po zakończeniu skucesem, włącz i zrób sprawdzenie całego RAIDu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Pigers !
Wielkie piwo dla Ciebie. Dzięki za pomoc. Wszystko dobrze działa, a nawet jakby szybciej. Jeszcze nie sprawdziłem wszystkich danych na NAS'ie, ale z tego co widzę - powinno być wszystko. Włączyłem Bitmapę i sprawdziłem RAID 1. Jest O.K.
Poczekam jeszcze kilka dni sprawdzając pozostałe dane i zainstaluję stare dyski GREEN do 3 i 4 kieszeni powiększając tym samym RAID.
Może masz jakieś sugestie, co można z nimi zrobić ?
Planowałem wykorzystać je do RAID 10.

Temat można zamknąć - jako rozwiązany.
Pozdrawiam wszystkich
Waldek
 
Poczekam jeszcze kilka dni sprawdzając pozostałe dane i zainstaluję stare dyski GREEN do 3 i 4 kieszeni powiększając tym samym RAID.

Sprawdź dane, jak OK, to wyczyść je do zera.
Jak wyczyścisz oba dyski to dopiero je włóż do QNAPa, unikniesz paru kłopotów. Nie pytaj, tylko zrób tak ;)


Planowałem wykorzystać je do RAID 10.
Postaw drugi RAID .